Reklama

7 razy więcej za prąd zapłacą samorządy w powiecie mieleckim?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

7 razy więcej za prąd zapłacą samorządy w powiecie mieleckim? - Zdjęcie główne

Drastyczne podwyżki cen za energię elektryczną mogą mocno dać się we znaki samorządom powiatu mieleckiego | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 700 procent – o tyle mogą wzrosnąć rachunki za energię elektryczną samorządy w powiecie mieleckim jeśli zgodzą się na przyjęcie jedynej oferty od PGE. Takie podwyżki wpłyną bardzo negatywnie na budżety poszczególnych gmin oraz samego starostwa. Decyzja zostanie podjęta za tydzień.

W trybie pilnym zebrał się Konwent Wójtów Powiatu Mieleckiego. Gospodarze gmin dyskutowali nad zaproponowanymi im cenami zakupu energii elektrycznej dla mieleckiej grupy zakupowej na 2023 rok. Grupa zakupowa Powiatu Mieleckiego obejmuje gminy powiatu Mieleckiego, powiat mielecki oraz ich wszystkie jednostki organizacyjne.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania, każdy z nich spodziewał się, że złożone oferty będą wyższe od tych, jakie udało się wynegocjować w poprzednim okresie (2020 -2022) jako grupa zakupowa. 

Tym razem wpłynęła tylko jedna oferta, od PGE Obrót S.A.  Zaproponowana przez PGE cena energii elektrycznej na 2023 rok wynosi 67,2 mln zł i jest wyższa o ponad 700 procent  w porównaniu do ceny aktualnej wynoszącej 9,6 mln zł. 

W trakcie dyskusji przewijał się jednak wątek wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o obecną stabilność cen. Dynamika zdarzeń na giełdach energetycznych wskazuje raczej na tendencję zwyżkową.

Włodarze gmin – jako grupa zakupowa mają teraz dwa rozwiązania: zaakceptować zaproponowaną stawkę lub rozpisać nowy przetarg w nadziei, że kolejna oferta może być korzystniejsza. Członkowie Konwentu odroczyli podjęcie decyzji w tej sprawie o tydzień.  

Starosta Mielecki - Stanisław Lonczak poinformował, że niezależnie od ustaleń Konwentu w mieleckim starostwie powołana została grupa robocza, której zadaniem będzie opracowanie i wdrożenie nowych procedur funkcjonowania urzędu i podległych mu placówek. Chodzi o wprowadzenie działań mających na celu oszczędność energii elektrycznej, wody i innych mediów.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy