Reklama

45 proc. testów na koronawirusa ma wynik pozytywny. W woj. podkarpackim nawet 80 proc.

Opublikowano:
Autor:

45 proc. testów  na koronawirusa ma wynik pozytywny. W woj. podkarpackim nawet 80 proc. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zrobiliśmy analizę ilości wykonywanych testów na koronawirusa i pozytywnych wyników z ostatniego tygodnia obejmującego okres 8-14 listopada. Wyniki nie są budujące. 45 proc. z tych testów było pozytywnych. W woj. podkarpackim jest z tym jeszcze gorzej. Żeby można było mówić o opanowaniu pandemii średni odsetek pozytywnych testów powinien wynosić 5 proc.

W  dniu wczorajszym (14 listopada) w Polsce przeprowadzono 56 000 testów na koronawirusa i potwierdzono 25 571 nowych zakażeń czyli 45,67 proc. badanych miało wynik pozytywny.  Najgorzej pod tym względem w ostatnim tygodniu wypadł poniedziałek (9 listopada), w którym przeprowadzono 43 400 testów i potwierdzono 21 713 nowych zakażeń czyli 50,03 proc. z badanych było pozytywnych.
CZYTAJ TAKŻE: Świąteczny wystrój Mielca. Wiemy ile miasto wyda na ten cel

Te 50,3 proc. pozytywnych testów na dobę  to najwyższy wynik od początku raportowania statystyk dotyczących koronawirusa w Polsce.

Danymi porównawczymi dotyczącymi wyników pozytywnych testów w  ostatnim tygodniu w  innych państwach  Europy w tej chwili jeszcze nie dysponujemy.   Wcześniejsze dotyczące okresu 29 października – 4 listopada pokazywały, że odsetek pozytywnych testów na COVID-19 wynosił w Polsce 31,9 proc. i był najwyższy wśród krajów Unii Europejskiej.

Za nami była Słowenia – 30,6 proc. pozytywnych testów, Czechy – 29,7 proc., Bułgaria – 29,4 proc.

Na przeciwległym biegunie z najmniejszą liczbą pozytywnych testów były: Dania i Finlandia po 2,1 proc., Łotwa – 4,4 proc., Irlandia – 4,8 proc.

Jak twierdza eksperci tak wysoki procent  pozytywnych testów jak w Polsce wskazuje na wyższą transmisję koronawirusa  i fakt, że wiele osób zarażonych, nie zostało jeszcze przetestowanych. Żeby można było mówić o  opanowaniu pandemii średni odsetek pozytywnych testów powinien wynosić 5 proc.

W ostatnim tygodniu października w woj. podkarpackim doszło do jeszcze dziwniejszej sytuacji, bo z danych Ministerstwa Zdrowia wynikało, że przebadano  w nim 5 531 próbek, a   odnotowano 6 168 nowych zakażeń czyli więcej niż zrobiono badań.

Wynika to zapewne z faktu, że  próbki z województwa podkarpackiego są  badane  nie tylko w laboratoriach na terenie tego województwa, ale również w innych województwach.  Jak to dokładnie wygląda ministerstwo już nie podaje,  nie wiadomo ile próbek jest badanych poza terenem województwa,  choć można przypuszczać, że liczba pozytywnych  testów w województwie podkarpackim jest bardzo wysoka i może sięgać 70-80 proc.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE