Reklama

Reklama

32 uczniów ZST w Mielcu zdobyło "Zawody Przyszłości" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: ndz, 6 cze 2021 12:04
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 32 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu ukończyło kształcenie na kierunkach: mechanik monter maszyn i urządzeń (18 osób) oraz technik mechanik lotniczy (14 osób). Przygotowanie do wykonywania zawodu uzyskali dzięki udziałowi w projekcie "Zawody Przyszłości". Młodzież uczestniczyła w setkach godzin praktyk w podkarpackich firmach lotniczych.

Projekt "Zawody Przyszłości – doskonalenie kształcenia zawodowego w powiecie mieleckim"  był realizowany przez Powiat Mielecki wspólnie z Zespołem Szkół Technicznych w Mielcu i z Partnerami – firmami:  Linetech S.A., Gardner Aerospace Mielec oraz Zakładami Elektroniki i Mechaniki Precyzyjnej R&G S.A., które współuczestniczyły w tworzeniu programów nauczania dla poszczególnych kierunków.

CZYTAJ TAKŻE: Szykują się duże inwestycje kolejowe na linii Padew - Mielec

W okresie od 01.09.2017 r. do 22.05.2021 r. uczniowie nie tylko zgłębiali niezbędną do wykonywania zawodu wiedzę teoretyczną, ale również szlifowali umiejętności praktyczne. W czasie ferii zimowych i wakacji monterzy maszyn i urządzeń odbyli łącznie 300 godzin praktyk w mieleckich firmach Gardner Aerospace oraz R&G. Jeszcze więcej, bo 450 godzin, trwały staże młodych mechaników lotniczych, realizowane na lotnisku w Jasionce oraz Pyrzowicach u partnera projektu, firmy Linetech S.A. Uczniowie za każde  przepracowane 150 godz. otrzymywali stypendium w wysokości 997,40 zł.

Projekt Zawody Przyszłości w Mielcu

Koszty dojazdu, noclegów, odzieży roboczej oraz wymaganych szkoleń pokryto w ramach projektu, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dzięki funduszom unijnym uczestnicy projektu mogli liczyć także na podniesienie swoich kwalifikacji poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach.

Przyszli monterzy maszyn i urządzeń odbyli kurs pn. "Przygotowywanie i obsługa obrabiarek sterowanych numerycznie do obróbki". Uczniowie klasy technik mechanik lotniczy ukończyli natomiast trzy szkolenia przygotowujące do uzyskania licencji mechanika obsługi Part-66.

- Program "Zawody Przyszłości" był programem pilotażowym Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. To, co go wyróżnia, to fakt, że stanowił odpowiedź na potrzeby pracodawców – jego zasadniczym celem było dostosowanie metod i form kształcenia zawodowego pod potrzeby przemysłu – podkreślał już na wstępie spotkania podsumowującego przebieg projektu AndrzejBryła, wicestarosta mielecki, który w realizacji "Zawodów Przyszłości" uczestniczył od samego początku.

 

Partnerzy projektu, przedstawiciele firm Linetech oraz Gardner Aerospace Mielec, podczas spotkania podsumowującego projekt zgodnie podkreślili, że ważnym aspektem podjętej współpracy było budowanie relacji pomiędzy edukacją a biznesem. Sami uczestnicy projektu, za sprawą bogatego doświadczenia praktycznego oraz zdobytych dodatkowych certyfikatów potwierdzających wiedzę i umiejętności, stali się natomiast atrakcyjnymi kandydatami na pracowników.

Projekt Zawody Przyszłości

– Na lokalnym rynku pozyskanie specjalistów bywa trudne. Z tego względu najlepszą inwestycją jest inwestycja w młodego człowieka – który na starcie może nie posiadać pakietu wymaganych umiejętności i kwalifikacji, ale wykazuje chęć nauki i rozwoju. Tak też było w tym przypadku: staż pomógł nam wyłowić wiele talentów; osób zaangażowanych, świetnie rokujących na przyszłość – podkreślała Elżbieta Kiergiet-Szkutnik z firmy Linetech.

Udział w spotkaniu wzięli: starosta powiatu mieleckiego Stanisław Lonczak, radny Rady Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła – starosta kadencji 2014-2018 oraz urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Mielcu odpowiedzialni za realizację projektu: skarbnik Irena Turek, dyrektor Wydziału Funduszu, Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami Bogdan Bieniek, dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Grzegorz Piechota oraz Natalia Witek – specjalista ds. rozliczeń projektu. Zespół Szkół Technicznych w Mielcu reprezentowali dyrektorzy: obecny Arkadiusz Gałkowski oraz jego poprzednik Mariusz Wojciechowski, również zaangażowany w realizację projektu, a także nauczyciele: kierownik projektu Mieczysław Wilk i asystent kierownika projektu Jacek Zając.

 

Firmy partnerskie reprezentowali: Elżbieta Kiergiet-Szkutnik z firmy Linetech oraz Damian Kasza – dyrektor Gardner Aerospace.

 

Na spotkaniu pojawili się także przedstawiciele uczniów – uczestnicy projektu "Zawody Przyszłości", Sławomir Ogorzałek i Daniel Krupa. – Dużym szczęściem dla naszego rocznika było to, że projekt wystartował akurat w roku, w którym rozpoczynaliśmy naukę w szkole średniej. Dziękujemy wszystkim współtworzącym ten projektu za to, że mogliśmy rozwinąć skrzydła. Mamy dziś dużo wiedzy teoretycznej, ale również wiemy, jak nasz zawód wygląda od strony praktycznej, a tym samym – wiemy, jak może wyglądać nasza zawodowa przyszłość – podkreślali absolwenci nowych kierunków.

Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 734 478,87 zł, z czego dofinansowanie pozyskane przez Powiat Mielecki liczyło 661 030,96 zł. Powyższe środki pozwoliły nie tylko na organizację nauki i praktyk dla 32 uczniów innowacyjnych kierunków, ale również na doskonalenie umiejętności i kwalifikacji łącznie ośmiu nauczycieli zawodu oraz doposażenie pracowni w Zespole Szkół Technicznych – tak aby jak najwierniej odzwierciedlały naturalne warunki pracy. 

Projekt "Zawody Przyszłości – doskonalenie kształcenia zawodowego w powiecie mieleckim" był współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa IX Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.4 Poprawa jakości kształcenia zawodowego. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.