Reklama

17 stycznia z bardzo złą prognozą jakości powietrza

Opublikowano:
Autor:

17 stycznia z bardzo złą prognozą jakości powietrza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po raz kolejny Urząd Marszałkowski ostrzega przed złym stanem jakości powietrza w Mielcu. Na terenie starówki 17 stycznia będzie obowiązywać najgorszy indeks z substancją dominującą PM 2.5.

Przypomnijmy, że właśnie ten pył jest najbardziej niebezpieczny. Dociera on do pęcherzyków płucnych i naczyń krwionośnych, a stamtąd do krwiobiegu.

Osoby cierpiące na choroby serca i płuc, osoby starsze i dzieci są bardziej podatne na szkodliwe działanie pyłu zawieszonego. Zagrożone są również osoby aktywne fizycznie. Wysiłek fizyczny powoduje, że oddychamy szybciej i głębiej wdychając jednocześnie więcej szkodliwych cząstek.

W przypadku osób starszych badania dowodzą, iż wysoki poziom pyłu zawieszonego jest związany ze zwiększeniem ryzyka hospitalizacji, a nawet zgonu z powodu chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych. Długotrwałe narażenie na wysokie stężenia pyłu zawieszonego sprzyja wystąpieniu przewlekłej zaporowej choroby płuc, a także zmniejszeniu sprawności i wydolności płuc.

Krótkoterminowe narażenie na wysokie stężenie może nasilać objawy choroby płuc, różnych chorób o podłożu alergicznym (astma, egzema, katar sienny, zapalenie spojówek) i chorób serca (zwiększona krzepliwość krwi, zaburzenia rytmu), a także zwiększać podatność na infekcje dróg oddechowych.

(za smog.imgw.pl)

Średnia jakość zanieczyszczenia powietrza stanowi zagrożenie dla osób narażonych na ryzyko ( osoby i starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy podatne na zanieczyszczenia powietrza), które mogą odczuwać skutki zdrowotne, pozostałe osoby powinny ograniczyć spędzanie czasu na zewnątrz, zwłaszcza, gdy doświadczą takich symptomów jak kaszel lub podrażnione gardło.

Zła jakość powietrza oznacza, że osoby narażone na ryzyko powinny unikać wyjść na zewnątrz, pozostali powinni je ograniczyć, nie zalecane są aktywności na zewnątrz.

Bardzo zła jakość powietrza - niebezpiecznie zła - oznacza, że osoby narażone na ryzyko powinny bezwzględnie unikać wyjść na zewnątrz, pozostali powinni ograniczyć wyjścia do minimum, wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE