Reklama

15 lat po tragedii w Wenezueli

Opublikowano:
Autor:

15 lat po tragedii w Wenezueli - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dokładnie 15 lat temu Korso poinformowało mieszkańców Mielca o tragedii, jaka wydarzyła się w Ameryce Południowej. 12 lipca 2001 roku, w czwartek, pięciu mielczan zginęło po tym, jak w Wenezueli M28 Skytruck runął na ziemię i stanął w płomieniach.

To był szok dla Polski i dla całego Mielca. W Puerto Cabello, 200 km na zachód od Caracas w Wenezueli, zginęło 13 osób, w tym pięciu mieszkańców Mielca. W wydaniu Korso z 18 lipca 2001 roku znalazła się lista ofiar, wśród których byli: wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Stanisław Padykuła, prezes Polskich Zakładów Lotniczych Mielec Daniel Romański, przedstawiciel pionu technicznego PZL Jan Sęk, przedstawiciel pionu handlowego PZL Andrzej Koper i Piotr Bień, przedstawiciel grupy serwisowej PZL oraz ośmiu Wenezuelczyków.

„Pracownicy PZL, z którymi rozmawialiśmy, byli w szoku, niepewni swojej przyszłości i przemysłu lotniczego w Mielcu. Również spotkani na ulicy liczni znajomi byli zszokowani. Nie byli w stanie powiedzieć słowa komentarza do dramatu, jaki rozegrał się na wenezuelskim lotnisku, tylko kiwali głowami. Część z nich mówiła o fatum, jakie zawisło nad Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu, przypominając, że 13 miesięcy wcześniej w drodze z Baranowa Sandomierskiego do Mielca zginął wiceprezes PZL Aleksander Palej, Rafael Aldereguia z firmy Overtec CA i kierowca PZL Zenon Budaj. (...) Śmierć Stanisława Padykuły i Daniela Romańskiego – ludzi do końca oddanych sprawie odrodzenia przemysłu lotniczego w Mielcu i ich współpracowników jest niepowetowaną stratą” – komentował ówczesny redaktor naczelny Korso, Jacek Danel.

Więcej w 29 numerze Korso

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE