Reklama

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano: 1 marca 2021 13:33
Autor: PT

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym od 2011 roku. Dlaczego święto przypada na 1 marca? To tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Samorządowcy: starosta Stanisław Lonczak i wicestarosta Andrzej Bryła oraz prezydent Jackek Wiśniewski i wiceprezydenci Pawłeł Pazdan i Adriana Miłoś złożyli dziś (1marca2021) patriotyczne wiązanki kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, ulokowanym na Polanie Niezłomnych w Szydłowcu.

 

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamieć Żołnierzy Wyklętych grupa Patriotyczny Mielec zorgnizowała w sobotę (27.02.2021) akcję społeczną "Ogień Pamięci dla Mieleckich Żołnierzy Wyklętych" . Wspólnie zapalili znicze na grobach żołnierzy wyklętych i ofiar represji systemu komunistycznego, którzy pochowani są na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu.

 

Starostowie mieleccy: Stanisław Lonczak i Andrzej Bryła złożyli również kwiaty w miejscu pierwotnego pochówku Wojciecha Lisa i Konstantego Kędziora.

 

Mieleckie uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się 6 marca. Na Polanie Niezłomnych  w Szydłowcu koło Mielca odsłonięta zostanie tablica edukacyjna poświęcona płk. Łukasza Cieplińskiego i zasadzone zostaną także kolejne dęby pamięci.

 

Przeczytaj również: Uciekał bo nie miał maseczki. Skończył w kajdankach

 

Pomnik Żołnierzy Wyklętych upamiętnia bohaterów podziemia niepodległościowego na ziemiach mieleckich – jak głosi pamiątkowa tablica – „walczyli i ginęli za wielką, silną i niepodległą Polskę”. Na tejże tablicy upamiętniono łącznie ośmioro żołnierzy i dowódców tj. mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, chor. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel”. plut./płk Aleksandra Rusina ps. „Rusal”, kpt. Tadeusza Gajdy ps. „Tarzan”, por. Tadeusza Jaworskiego ps. „Zerwikaptur”, mjr Władysława Bąkowskiego ps. „Gad”, mjr Władysława Fliska ps. „Ruszyc” i kpt. Jana Fijałkowskiego ps. „Wujek”.

Ważnym miejscem poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych, a konkretniej – Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” oraz Konstantego Kędziora ps. „Dąb” – jest symboliczny pomnik przy budynku dzisiejszej Bursy (ul. Kościuszki). To na tym terenie, ówcześnie będącym śmietnikiem komendy Milicji Obywatelskiej, skrycie pochowano ciała dwójki bohaterów po brutalnym morderstwie w 1948 roku. Szczątki żołnierzy odnaleziono dopiero w 1992 roku. Przeniesiono je wówczas na Cmentarz Parafialny w Mielcu.

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym od 2011 roku. Dlaczego święto przypada na 1 marca? To tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją".

Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając aprowizację, schronienie i łączność.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.