Reklama

​ Proces szczepień zbyt wolny

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

​ Proces szczepień  zbyt wolny - Zdjęcie główne

foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia. Jak proces szczepień wygląda po miesiącu od zaszczepienia pierwszej osoby? Jak Polska wygląda na tle świata? Pokazujemy poniżej.

Według danych z 27 stycznia od momentu rozpoczęcia szczepień w Polsce rozdysponowano ponad 905 tys. dawek. Jak zakłada rząd do końca marca 2021 roku zaszczepionych zostanie 3,1 mln osób,  choć chętnych, szczególnie w grupie osób powyżej 70 roku życia jest dużo więcej. Nie ma na razie jednak więcej szczepionek, a chętnie na zaszczepienie mogą tylko zgłaszać chęć zaszczepienia. O konkretnych terminach szczepień będą informowani później.   

Do 27 stycznia na świecie podano ponad 71,3 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19. Spośród co najmniej 57 państw, które prowadzą  w akcji wyszczepiania na czoło wysuwa się zdecydowanie jeden kraj.  Jest to Izrael. Do tej pory w Izraelu rozdysponowano ponad 3,8 mln dawek szczepionki, co według  danych Bloomberga daje  ponad  45 dawek szczepionek na 100 osób.

Na drugim miejscu znajdują się Zjednoczone Emiraty Arabskie. Na 100 osób  szczepionkę otrzymały 25 osób. Trzecie miejsce należy do Wielkiej Brytanii, w której na 100 osób szczepionkę otrzymało 11  (to najlepszy wynik w Europie). Łącznie w Wielkiej Brytanii rozdysponowano 7 mln dawek.

W Europie poza Wielką Brytanią, ze szczepieniami dobrze radzi sobie  Serbia  (4,6 dawek na 100 osób), Islandia (4,3 dawki na 100 osób)  Dania  (3,6 dawki na 100 mieszkańców).

Jak w tym zestawieniu wypada Polska. Mamy 2,0 dawki na 100 osób, a w Europie wyprzedza nas jeszcze Hiszpania (2,8 dawek na 100 osób), Portugalia (2,6), Litwa (2,4), Włochy (2,5), Niemcy (2,3), Finlandia (2,1).

Za nami jest Francja (1,8 dawek na 100 osób), Norwegia (1,5), Szwecja (1,9), Słowacja (1,9), Czechy (1,9), Węgry (1,7).

Jeśli spojrzeć na konkretne liczby, to w Wielkiej Brytanii każdego dnia podaje się ponad 371,7 tys. dawek szczepionek, we Francji 87,5 tys., w Niemczech  94,7 tys. Według  stanu na 25 stycznia w Polsce było to 40,3 tys. wyszczepień.
 
W dalszych dniach ze szczepieniami było w Polsce lepiej, a według danych Ministerstwa Zdrowia z 29 stycznia średnia dzienna liczba szczepień podskoczyła do 80 tys.

To wciąż jednak za mało. Jak twierdzą wirusolodzy powinniśmy szczepić dziennie 150 tys. ludzi, bo tylko wtedy miałoby to bardzo poważny skutek w ograniczeniu transmisji wirusa. Żebyśmy jako  społeczeństwo uzyskali tzw. odporność stadną to powinno się zaszczepić ok. 70 proc. Polaków czyli ok. 20 mln osób.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy