Reklama

Padew Nardowa. Złodzieje kradną drzewa w Tarnówku. Właściciele biorą sprawy w swoje ręce [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sygnały czytelników Kradzieże drewna to problem, z którym dość często mierzą się strażnicy leśni w większości regionów w Polsce. Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec gminy Padew Narodowa z prośbą o nagłośnienie tematu kradzieży drzewa w prywatnych lasach w miejscowości Kębłów.

"W gminie Padew Narodowa, we wsi Kębłów, dokładnie chodzi o przysiółek Tarnówek, od kilku lat w lasach prywatnych ginie dużo drzewa. Ostatnio w moim prywatnym lesie zostało skradzione duże drzewo, a w ostatnich dniach 2 sztuki brzozy zostały po prostu ścięte i zostawione. Podejrzewam, że złodzieje nie zdążyli ich zabrać. Zgłosiłem zdarzenie na policję, ale koniec końców jesteśmy bezradni, a złodzieje to tylko wykorzystują i cieszą się z korzyści. Weźmy pod uwagę również to, że teraz drzewo jest w cenie, a złodzieje kradną lub dewastują lasy prywatne i się bogacą".

Co właściciele prywatnych lasów mogą zrobić w takiej sytuacji? Zwróciliśmy się z tematem również do Nadleśnictwa Mielec, na nasze pytania odpowiedział nadleśniczy Hubert Sobiczewski.

Leśnicy podkreślają, że z jednej strony mają coraz więcej sukcesów w przeciwdziałaniu temu rodzajowi przestępstw, a z drugiej strony alarmują, że wartość kradzionego drewna z każdym rokiem wykazuje tendencję wzrostową. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym nasilają się tego rodzaju zjawiska, ze względu na zapotrzebowanie na opał.

Co należy zrobić, gdy zauważymy, że na działce leśnej grasowali złodzieje drewna?

- W pierwszej kolejności sprawę należy zgłosić na policję. Natomiast w sytuacji, gdy istnieje pewność, że kradzież nastąpiła na gruncie Skarbu Państwa, sprawę można zgłosić do właściwej terytorialnie Straży Leśnej. Należy również zadbać o to, aby nie zniszczyć ewentualnych śladów po kradzieży.

Co grozi za nielegalne wycinki drzew?

- Odpowiedzialność za wyrąb drzewa reguluje art. 290, §1 Kodeksu karnego, zrównując ten czyn z kradzieżą zagrożoną karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 278, § 1 KK). W przypadku mniejszej wagi sprawcy grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. W razie skazania za wyrąb drzewa albo za kradzież drzewa wyrąbanego lub powalonego sąd orzeka na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości podwójnej wartości drzewa.

Jak można zmniejszyć niebezpieczeństwo kradzieży w lasach?

- W celu zmniejszenia ryzyka kradzieży na gruntach będących w zarządzie Lasów Państwowych stosuje się regularne patrole, lustracje oraz monitoring.

Czy są sezony, w których częściej odnotowuje się kradzież w lasach?

- Nie zaobserwowano do tej pory korelacji pomiędzy sezonami a ilością dokonanych kradzieży w lasach będących w zarządzie Nadleśnictwa Mielec.

Czy Nadleśnictwo kontroluje też lasy prywatne?

- Nadleśnictwo Mielec nie kontroluje lasów prywatnych pod kątem szkodnictwa leśnego. W ramach porozumienia zawartego ze Starostwem Powiatowym w Mielcu nadleśnictwo sprawuje nadzór nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa poprzez:

  •  lustracje powierzonych do nadzoru lasów wraz z rejestracją dotyczącą stanu lasów;
  • cechowanie drewna i wydawanie świadectw legalności jego pozyskania;
  • kontrole wykonanych zadań określonych w uproszczonych planach urządzenia lasów i decyzjach określających zadania z zakresu gospodarki leśnej wydawanych na podstawie inwentaryzacji stanu lasów.
Jakie wnioski płyną z opisanego przypadku? Według mnie, władze powiatowe, a także władze gminy Padew Narodowa i innych gmin powiatu powinny pilnie zacząć dostrzegać przedstawiany problem, a także przeciwdziałać leśnym złodziejom. W przeciwnym razie może okazać się, że po drzewach pozostaną wkrótce same korzenie.

Przestępstwa i wykroczenia leśne w 2021 roku:
- przywłaszczenie ambony myśliwskiej z terenu Nadleśnictwa Tuszyma, w wyniku czego powstały straty w kwocie około 4000 zł na szkodę koła łowieckiego "Ponowa" Chorzelów;
– kradzież drewna 3,5 m3 o wartości 879,62 zł, która miała miejsce w Woli Chorzelowskiej, na szkodę Nadleśnictwa Mielec (umorzenie postępowania z powodu niewykrycia sprawcy);
– skłusowanie dzika w miejscowości Sarnów (umorzenie postępowania z powodu niewykrycia sprawcy);
- kradzież drewna z lasu
– Jaślany, nieznana osoba dokonała wyrębu dwóch sztuk drzew dębowych, w wyniku czego powstały straty na kwotę 1500 zł na szkodę Urzędu Gminy w Tuszowie Narodowym (umorzenie postępowania z powodu niewykrycia sprawcy);
– spalenie lasu w Goleszowie na szkodę Nadleśnictwa Tuszyma;
– spalenie lasu w Mielcu, osiedle Mościska;
– członek koła łowieckiego powiadomił o fakcie umyślnego uszkodzenia przez nieznaną osobę ambon drewnianych na terenie miejscowości Podborze, wartość strat – 5500 zł (umorzenie postępowania z powodu niewykrycia sprawcy);
– skłusowanie łosia na szkodę Skarbu Państwa rep. przez Nadleśnictwo Tuszyma;
– kradzież poroża z truchła łosia – Dobrynin;
– wyręb lub kradzież drewna z lasu (sosny) – pokrzywdzony – Urząd Gminy w Padwi Narodowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy