Reklama

Prezes Buczek odpowiada na zarzuty. MSM przegrywa w sądzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Prezes Buczek odpowiada na zarzuty. MSM przegrywa w sądzie - Zdjęcie główne

Prezes Buczek odpowiada na zarzuty. MSM przegrywa w sądzie | foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sygnały czytelników W ubiegłym tygodniu przedstawiliśmy na naszym portalu list od Czytelnika, mieszkańca bloku administrowanego przez Mielecką Spółdzielnię Mieszkaniową. Zarzucał on Spółdzielni, że nie ujawnia dokumentów dotyczących realizowanych zakupów, robót budowlanych, sprawozdań finansowych oraz uchwał rady nadzorczej dotyczących wynagradzania prezesa i członków MSM.

Sprawa została skierowana do sądu. Miesiąc temu Sąd Rejonowy w Rzeszowie wydał postanowienie i zobowiązał MSM do udostępnienia wyżej wymienionych dokumentów. 

Po ukazaniu się artykułu otrzymaliśmy wyjaśnienie sprawy ze strony MSM. Oto treść pisma.

"Po ukazaniu się artykułu "MSM przegrywa w sądzie" w Korso z dnia 19 października 2021 r. nie można przejść obojętnie wobec nieprawdziwych zarzutów stawianych przez członka Spółdzielni-autora listu. Przede wszystkim z materiału można wyczytać, że członek Spółdzielni  piszący  do redakcji miał utrudniony dostęp do dokumentów spółdzielczych znajdujących się w sferze jego zainteresowania. Co więcej, Spółdzielnia traktowała go z lekceważeniem, jak intruza, a nawet utrudniała lub uniemożliwiała mu dostęp do dokumentów. Próbowała jak najdłużej ukrywać informacje.

Tymczasem sprawa przedstawia się następująco.

Z wniosku członka toczyło się postępowanie sądowe zakończone korzystnym rozstrzygnięciem dla Spółdzielni. Zgodnie z art.8 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przygotowano blisko 8 tysięcy dokumentów (faktury, umowy, protokoły z posiedzeń Walnych Zgromadzeń, Rady Nadzorczej, Zarządu, protokoły lustracji, sprawozdania finansowe) i zaproponowano 9 terminów do zapoznania się z dokumentami. Z żadnego terminu członek nie skorzystał. Odwołał się natomiast od tego postanowienia, a Sąd Rejonowy w Rzeszowie wydał kolejne postanowienie, które jest wiodącym tematem artykułu MSM przegrywa w Sądzie. Postanowienie zawiera w sentencji sprzeczne ze sobą punkty, a przede wszystkim jest niezgodne z art. 8 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.  Spółdzielnia  wystąpiła więc  do Sądu o sporządzenie uzasadnienia z zamiarem zaskarżenia.

Nie ulega wątpliwości, że członek interweniujący w Redakcji wprowadza w błąd czytelników, oskarżając Spółdzielnię, że przy zlecaniu robót remontowo-budowlanych pomijane  były  procedury  przetargowe.  Najlepiej   świadczy   o  tym  chociażby   fakt, że Spółdzielnia zamieszcza wszystkie ogłoszenia związane z tymi procedurami  właśnie  w Tygodniku KORSO. Tylko do października br. było ich już 12.

Mogłoby się wydawać, że postawa członka walczącego ze Spółdzielnią to działalność prospołeczna. Tymczasem spór między członkiem a Spółdzielnią ma swój początek w błahej wydawałoby się sprawie: w klatce z 10 mieszkaniami, na życzenie 9 mieszkańców zamontowano domofon. Tylko członek-autor listu był przeciwny.

Z pewnością niepokój skarżącego się Redakcji członka Spółdzielni o możliwych nadużyciach i nieprawidłowościach w zarządzaniu majtkiem byłby mniejszy, gdyby zechciał zapoznać się z przygotowanymi dla niego dokumentami. Dowiedziałby się z protokołów lustracji i sprawozdań finansowych, że Spółdzielnia działa zgodnie z przepisami prawa, jest właściwie zarządzana, a osiągane wyniki finansowe pozwalają na dalsze prawidłowe funkcjonowanie. I co najważniejsze: działa w interesie i dla dobra członków.

Niezależnie od tej sprawy, należy podkreślić, że zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, Spółdzielnia udostępnia członkom wszystkie dokumenty wymienione art. 8 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych".

 

Będziemy przyglądać się dalszemu rozwojowi sprawy, tym bardziej że do redakcji zgłosili się kolejni mieszkańcy mieleckiej Spółdzielni, niezadowoleni z jej działania. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy