Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", najstarsza organizacja pozarządowa w Mielcu od 1995 roku, w sierpniu jest organizatorem jednej z największych imprez szachowych na Podkarpaciu.
Cykl turniejów, które miały za cel uczczenie wydarzeń sierpniowych, w wyniku których powstał NSZZ " Solidarność", zapoczątkował I otwarty turniej szachowy z okazji 15 rocznicy powstania Solidarności. Odbył się on w Mieleckim Ośrodku Kultury /obecnie SCK/ w dniach 26-27 sierpnia 1995 roku, a inicjatorem i pomysłodawcą był ówczesny kierownik sekcji szachowej TG"Sokół" Józef Zaskalski. W zawodach wzięło udział 30 szachistów -18 seniorów i 12 juniorów, którzy rozgrywali wówczas partie w szachach aktywnych. Zwyciężył mistrz międzynarodowy Bogusław Sygulski z Tarnowa. Z biegiem lat impreza rozwijała się dynamicznie, stała się popularna w kraju oraz za granicą, szczególnie na Ukrainie poziom podnosił się, pojawiali się arcymistrzowie.
Wielkim wydarzeniem w historii turniejów był przyjazd do Mielca 13-letniej Ani Muzyczuk i jej 11-letniej siostry Marii. Obie zaliczały się do światowych gwiazd młodzieżowych. Ania była trzykrotną mistrzynią Europy /raz do lat 10 i dwa razy do lat 12/. Maria z kolei mistrzynią Europy do lat 10. Był to rok 2003 i rozgrywano turniej "Sierpień 2003", który wygrał ich trener, mistrz międzynarodowy Roman Kozel.
Obecnie jedne z najbardziej utalentowanych szachistek w historii posiadają męskie tytuły arcymistrzowskie. Ania jest mistrzynią świata do lat 20, a Maria w 2015 roku zdobyła w Soczi tytuł mistrzyni świata. Na sierpniowe turnieje przyjeżdżają znakomici, utytułowani szachiści, ale zgłaszają się też znacznie od nich słabsi, którzy przy kojarzeniu w systemie szwajcarskim mogli mieć szczęście, by zagrać nawet z arcymistrzem.
W tym roku w sali wystawienniczej SCK w Mielcu, gdzie był rozgrywany jubileuszowy turniej szachowy "Sierpień" 2019, pojawiła się rekordowa liczba 114 zawodników z kraju i zagranicy. W ostatniej chwili organizatorzy otrzymali wiadomość, że z ważnych przyczyn nie zagra 5-krotny triumfator mieleckich turniejów, arcymistrz Marcin Dziuba. Z opóźnieniem również dotarło dwóch utytułowanych szachistów z Ukrainy, oczywiście z tego powodu ich szanse na ewentualne zwycięstwo znacznie zmalało.
Przed pierwszą rundą pod okiem senseia Zbigniewa Magdy dali pokaz walki zawodnicy Sokoła sekcji Shorin Riu karate. Uczestniczący w otwarciu działacze TG "Sokół" Joanna Rębisz, Jerzy Kazana i Fryderyk Kapinos, zabierając głos, gratulowali wszystkim udziału w pięknej imprezie, zaznaczając, że w szachach grywają zwolennicy logicznego myślenia, systematycznego rozwiązywania problemów, lubiących podejmować ryzyko i umiejących sobie z nimi radzić.
Młodzież grająca w szachy znacznie łatwiej radzi sobie z przedmiotami ścisłymi. Prezes Józef Zaskalski dziękował wszystkim, którzy pomogli w organizacji turnieju i przyczynili się do jego wsparcia. Szczególnie podziękowanie skierował do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie i do Urzędu Miejskiego w Mielcu oraz do indywidualnych sponsorów tej wielkiej imprezy.
W kategorii seniorów wygrał Daniel Kopczyk z LKS Sanovii Lesko. Wśród juniorów najlepszy był Arkadiusz Babiarz z Rzeszowa, a wśród juniorów młodszych wygrał Paweł Gromek z Tomasza Lubelskiego. Najstarszym zawodnikiem był 80-letni Jan Bobulski z Ropczyc. Najmłodszym zawodnikiem był 5-letni Szymon Krzyżek z Gawłuszowic.
Miejsca zawodników związanych z TG "Sokół" Mielecki: grupa A - seniorzy (60 uczestników): 7. Tomasz Wilk 6 pkt, Arkadiusz Zaskalski 5,5 pkt, 12. Dawid Zaskalski 5,5 pkt, 14. Grzegorz Kopacz 5,5 pkt, 21. Łukasz Kopacz 5,0 pkt, 34. Ryszard Peret 4,0 pkt.
W grupie B juniorzy (24 uczestników) Hubert Zięba 4,5 pkt z Lotnika Mielec był 12, Jakub Borzęcki 1,5 pkt z Lotnika Mielec zajął 24 miejsce, w grupie "A" Michał Maksoń zdobył 4,5 co dało mu 30 miejsce, Józef Cebula z dorobkiem 3,0 pkt zajął 51 miejsce - obaj z Lotnika Mielec. Występujący w tej samej grupie "A" WCM Laura Czernikowska, mając 3,0 pkt, uplasowała się na 50. miejscu.
W grupie "C" - dzieci z Mielca zajęły miejsca: 16. Bartosz Mroczka; 17. Mateusz Wilk; 19. Maksymilian Bisowski; 20. Karol Zięba; 23. Mikołaj Robak; 25. Mateusz Żmuda, 27. Weronika Żmuda.
Sędziował Marian Bysiewicz, sędzia FA z Rzeszowa, jako sędzia główny, oraz Franciszek Mielecki, sędzia rundowy z Mielca. Turniej grupy "A" zgłoszony do FIDE w szachach szybkich.
Wyniki
Grupa A Seniorzy /60 zaw/
1.k Daniel Kopczyk LKS Sanovia Lesko 7,5 pkt
2. k + Jerzy Kyc Kraków 7,0
3. I + Paweł Bartkiewicz KMKS Victoria 7,0
4. k Bartłomiej Golemia MKS Wieliczka 6,5
5. CM Mirosław Lewicki LKS GCKiP Czarna 6,5
6.I++ Bartłomiej Kucharski LKS GCKiP Czarna 6,5
Grupa B – Juniorzy /24 zaw/
1.Arkadiusz Babiarz RzKSz Rzeszów 7,5 pkt
2. Kamil Wolak GKSz Hetman Pilzno 6,5
3. Dominik Gazda KKSz Urania Krosno 6,0
Grupa C – Juniorzy młodsi – dzieci /30 zaw/
1. Paweł Gromek UKS Tomaszów Lubelski 8,0 pkt
2. Michał Guzik KKSz Urania Krosno 7,0
3. Dawid Futyma UKS Brzozów 7,0
Miejsca zawodników związanych z TG ,,Sokół” Mielecki
Grupa A - Seniorzy -/ 60 uczestników:/
7. Tomasz Wilk 6 pkt, Arkadiusz Zaskalski 5,5 pkt, 12. Dawid Zaskalski 5,5 pkt, 14. Grzegorz Kopacz 5,5 pkt, 21. Łukasz Kopacz 5,0 pkt, 34. Ryszard Peret 4,0 pkt
W grupie B juniorzy -/24 uczestników/ Hubert Zięba 4,5 pkt z Lotnika Mielec był 12, Jakub Borzęcki 1,5 pkt z Lotnika Mielec zajął 24 miejsce w grupie ,,A’’ Michał Maksoń zdobył 4,5 co dało mu 30 miejsce, Józef Cebula z dorobkiem 3,0 pkt zajął 51 miejsce obaj z Lotnika Mielec. Występujący w tej samej grupie ,,A’’ WCM Laura Czernikowska mając 3,0 pkt uplasowała się na 50 miejscu
W grupie ,,C’’ - Juniorzy młodsi/dzieci/- 30 uczestników/ dzieci z Mielca zajęli miejsca:
16. Bartosz Mroczka, Lotnik Mielec - 4,0 pkt
17. Mateusz Wilk, Lotnik - 4,0
19. Maksymilian Bisowski, Mielec - 4,0
20. Karol Zięba, Lotnik - 4,0
23. Mikołaj Robak, Mielec - 4,0
25. Mateusz Żmuda, Lotnik - 3,0
27. Weronika Żmuda, Lotnik - 2,0
Tradycyjnie na sierpniowych turniejach prócz nagród dla najlepszych TG ,,Sokół’’ wręcza nagrody specjalne otrzymali je:
Najmłodszy zawodnik Szymon Krzyżek, Gawłuszowice 5 lat
Najmłodsza zawodniczka Weronika Żmuda, Mielec 6 lat
Najlepsza zawodniczka Barbara Trybowska, Rudnik /nad Sanem
Najstarszy zawodnik – Jan Bobulski, Ropczyce – 80 lat dodatkowo otrzymał nagrodę Urzędu Marszałkowskiego, którą wręczyła Joanna Rębisz
Najlepszy niepełnosprawny – Józef Cebula, Mielec