Trzy mieleckie medale olimpiady młodzieży

Autor:

Trzy mieleckie medale olimpiady młodzieży - Zdjęcie główne

Przeczytaj również:

SportBardzo dobry występ zaliczyli młodzi mieleccy lekkoatleci podczas 22. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży we Wrocławiu.

Z dorobkiem trzech medali (dwóch złotych i jednego brązowego) nasi zawodnicy zajęli czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej i dziesiąte w klasyfikacji punktowej. Olimpiada młodzieży to jednocześnie lekkoatletyczne mistrzostwa Polski w kategorii młodzików.

Do udziału w tej imprezie kwalifikowało się najlepszych 24 zawodników wg tabel PZLA w danej konkurencji.

Już pierwszy dzień olimpiady przyniósł medale dla Mielca. Złotymi medalistkami zostały Wiktoria Raś i Julia Mądra w chodzie na 5000 metrów. To była dość niespotykana historia, aby w jednej konkurencji przyznano dwa złote medale. Jako pierwsza linię mety przekroczyła Wiktoria z wynikiem 25.27,28. Przez błąd sędziego głównego chodu na 800 metrów przed metą zdyskwalifikowano Julię, która prowadziła z przewagą około 60 metrów nad swoją koleżanką klubową i pozostałymi zawodniczkami. Mielecki klub złożył protest, pozytywnie rozpatrzony przez komisję odwoławczą. W związku z tym postanowiono przyznać w tej konkurencji dwa medale złote - solidarnie dla Wiktorii i Julii. Zanim uwzględniono to odwołanie, odbyła się dekoracja bez udziału mielczanek, bo Julia i trenerka obu naszych zawodniczek, Marzena Kulig, w proteście przeciwko postawie sędziów wstrzymały się z odbiorem medali.

Trzeci medal, także w chodzie, zdobył Maksymilian Kulig w trzecim dniu zawodów. Na dystansie 10 km, poprawiając rekord życiowy o 40 sekund (jego wynik to 50.43,38), zajął trzecie miejsce. Drugi mielczanin, Marcin Jacher, zajął 12. miejsce z czasem 58.35,04.