Sukcesy na szermierczych planszach. Wojciech Lubieniecki wicemistrzem Polski

Sukcesy na szermierczych planszach. Wojciech Lubieniecki wicemistrzem Polski - Zdjęcie główne

SportWarunki są trudne, ale mimo panującej pandemii udaje się rozgrywać kolejne zawody szermiercze. Odbywają się one oczywiście w ścisłym reżimie sanitarnym. Nie przeszkadza to jednak mielczanom w odnoszeniu wspaniałych zwycięstw. Wojciech Lubieniecki został wicemistrzem Polski w kategorii do 23 lat.

Właśnie w ścisłym reżimie sanitarno - epidemiologicznym, miedzy innymi ograniczającym  liczbę dopuszczonych do startu, Polski Związek Szermierczy dokończył rywalizację o tytuły  mistrzostw  Polski.

Mistrzostwa  Polski młodzików odbyły się w Częstochowie, a wystąpiła w nich piątka mielczan. - Nie udało się zająć satysfakcjonujących miejsc w turnieju indywidualnym. bo 21. miejsce  Mikołaja Madeja i 54. Karola Pyżikiewicza z Gryfu, czy też 25. Martyny Mróz, 35.  Hanny Drozdowskiej i 36. Hanny Łabudy z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół 1893" nikogo  nie zadowala. Na pocieszenie można dodać, że są to zawodnicy, którzy w tym roku zakończyli starty w kategorii dzieci - informuje Zbigniew Żola, trener zawodników i zawodniczek PTG "Sokół" 1893".

Za udany można uznać start drużyny PTG "Sokół 1893" w turnieju drużynowym. Zespół w składzie: Martyna Mróz, Hanna Łabuda, Hanna Drozdowska i Emilia Pietras w meczu o czołową ósemkę pokonał faworyzowany zespół RMKS Rybnik ze srebrną medalistką w składzie 36 -35. Nie sprostał natomiast zespołowi  TS Górnik Radlin w meczu o strefę medalową 32 - 36. Pozostała walka o 5. miejsce. Niestety, wynikiem 35 - 36 lepszym okazał się zespół UKS Zawisza Katowice. Ostatecznie mielczanki zajęły 7. miejsce, po pokonaniu zespołu UKS Atlas Tarnowo Podgórne 36 -32.

Rozegrane zostały też mistrzostwa Polski do lat 23.  Mielczanin reprezentujący KS Cracovię 1906 Kraków Wojciech  Lubieniecki  wywalczył srebrny medal i tytuł wicemistrza  Polski.

To nie koniec informacji, bo Piast  Gliwice  podjął się trudu organizacji pierwszego Pucharu Polski Juniorów w Szpadzie w sezonie 2020/2021. Prawo startu uzyskało 84 zawodników z listy PZS, była to więc też liczba ograniczona.

Z Mielca do Gliwic pojechało łącznie pięciu zawodników - trzech z Gryfu i dwóch z PTG. Najlepiej spisał się Stanisław Dziura z PTG, który w drodze do finałowej ósemki wyeliminował między innymi niedawnego mistrza Polski juniorów młodszych.

Eliminacji  grupowej nie przeszedł Michał Mróz z PTG, któremu zabrakło jednego trafienia i został sklasyfikowany na 51. miejscu. Pozostałym mielczanom udało się awansować w bardzo dobrym stylu. Do dalszych walk przeszli: Maciej Kaźmierski, bracia Piotr i Paweł Urban oraz wymieniony wcześniej Stanisław Dziura.

Niepowodzenia zaczęły się jednak już w walkach o czołową "32". Odpadł Paweł Urban,  sklasyfikowany ostatecznie na 41. miejscu. Walk o "16" nie wygrali Maciej Kaźmierski, sklasyfikowany na 17. miejscu i Piotr  Urban, który był 19. Ostatecznie Stanisław Dziura  sklasyfikowany został na 7. miejscu jako jedyny medalista sprzed miesiąca z Lublina.