Reklama

"Nowa hala sportowa to doskonała możliwość, aby organizować zawody BJJ na najwyższym poziomie w Polsce" - Dawid Jarosławski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Porozmawialiśmy z wielkim miłośnikiem Brazylijskiego Jiu Jitsu, tatą Kuby i Miłosza trenującymi BJJ - Dawidem Jarosławskim.

Co to jest Brazylijskie Jiu Jitsu (w skrócie BJJ)?

Brazylijskie Jiu Jitsu (BJJ) to sport walki wywodzący się z jiu-jitsu, zapasów i judo, który kładzie nacisk na walkę w parterze. Celem walki jest sprowadzenie przeciwnika do parteru, przejęcie nad nim kontroli (unieruchomienie) i założenie techniki kończącej, która kończy walkę. Skuteczność BJJ w walce została potwierdzona m.in. w formule Vale Tudo i MMA w najlepszych federacjach na świecie takich jak UFC. Czołowi zawodnicy są rozpoznawalni i cieszą się dużym szacunkiem w środowisku.

Treningi BJJ świetnie rozwijają kondycję oraz koordynację ruchową. Dyscyplina trenowana jest zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Bardzo popularne są treningi dzieci już od najmłodszych lat. BJJ trenuje wiele dziewczynek, które oprócz sprawności rozwijają również pewność siebie. Jest to sport dla ludzi w każdym wieku i nie ma żadnego wymogu uczestniczenia w zawodach. Wiele osób trenuje na potrzeby poprawy kondycji i umiejętności samoobrony. Elementy BJJ stosowane są w szkoleniach dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo takich jak wojsko, czy policja. Na macie można znaleźć przedstawicieli najróżniejszych zawodów i profesji w tym znanych celebrytów i aktorów takich jak: Jason Statham, Guy Ritchie, Jim Carrey, Mel Gibson, Nicolas Cage, Milla Jojovich, Chris Conrad, Vin Diesel, Ed O’neill, Aston Kutcher, Chuck Norris, Keanu Reeves... i wielu innych (więcej tu: https://www.letsrollbjj.com/celebrities-that-train-brazilian-jiu-jitsu/ )

 

Jaka jest intensywność treningów?

BJJ jest sportem indywidualnym i każdy z trenujących sam decyduje, jak dużo czasu chce poświęcić na trening oraz jakie cele chce osiągnąć. Dla osiągania podstawowych rezultatów i rozwoju rekomendowane są min. 2 treningi w tygodniu, natomiast trenując z myślą, o zawodach intensywność wzrasta. Są osoby, które trenują nawet 6 dni w tygodniu. BJJ to nie tylko sport, ale również świetna społeczność i niepowtarzalna atmosfera, jaka panuje między trenującymi. Na macie panuje wzajemny szacunek. Każdy sparing i walka zaczynają się od „przybicia piątki” i „żółwika”. Ten klimat jest charakterystyczny dla BJJ i mocno różni się od sztuk walki, w których treningi są bardziej sformalizowane. Trening w parterze jest bardzo wymagający, a kilkuminutowy sparing angażuje praktycznie wszystkie mięśnie. Wynikiem treningu jest poprawa siły, mobilności, zakresu ruchów i wytrzymałości.

 

Kim jest Bartek Machnik?

Bartek Machnik to posiadacz czarnego pasa w BJJ, współzałożyciel klubu Grappling Mielec, absolwent krakowskiego AWF-u, nauczyciel wychowania fizycznego od 17 lat, instruktor sportów walki, pływania i kulturystki. Absolutny pasjonat BJJ, które pochłania cały jego czas. Gdyby było to możliwe, to nie opuszczałby maty. Swoją pasją i zaangażowaniem jest w stanie zarazić każdego do tej dyscypliny. Ostatnie lata bardzo mocno zaangażowany w treningi BJJ dzieci i młodzieży. Odpowiadał za powstanie i rozwój sekcji dziecięcej Team Sukata Poland, w ramach której powstała grupa zawodnicza aktywnie i z sukcesami rywalizująca na zawodach. Wieloletnie doświadczenie pedagogiczne w pracy z dziećmi oraz ogromna wiedza w zakresie sportów walki przełożyła się nie tylko na świetne wyniki treningowe, ale również na zbudowanie unikalnej relacji z wychowankami opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Trudno wyrazić słowami poziom zaangażowania Bartka, ponieważ nie mieści się on na żadnej skali-zawsze dostępny, chętny do pomocy, niezwykle skromny, uczciwy i niejednokrotnie przedkładający dobro swoich podopiecznych nad swoje własne. Można napisać wiele, ale nikt kto miał przyjemność trenować, pod okiem Bartka nie ma wątpliwości, że to najlepszy trener i wychowawca dzieci i młodzieży.

Jak minął rok 2021?

Rok 2021 mimo trudnej sytuacji pandemicznej powodującej wiele obostrzeń był bardzo intensywny i rozwojowy. Udało się z sukcesami wystartować na wszystkich ważniejszych zawodach sportowych organizowanych w Polsce takich jak Mistrzostwa Polski oraz inne zawody skupiające świetnych zawodników z najlepszych klubów. Zawodnicy z sekcji dziecięcej praktycznie z każdych zawodów wrócili z workiem medali, co jest jednoznacznym potwierdzeniem wysokiego poziomu sportowego oraz cennym doświadczeniem w zakresie możliwości sprawdzenia swoich umiejętności. Były chwile radości, jak również gorycz porażki. BJJ jako sport indywidualny, a nie zespołowy zdecydowanie wymaga bardzo silnej psychiki zawodników. W przeciwieństwie do sportów zespołowych każda wygrana i porażka jest osobista. W BJJ nie powiemy, że zespół grał lepiej lub gorzej, tylko że konkretny zawodnik ma wyniki lub nie. Jesienią dzięki współpracy Team Sukata Poland, Ralph Gracie Rzeszów, Copacabana Kielce, Ralph Gracie / BJJ Gryf Dębica udało się zorganizować I Otwarte Sparingi BJJ dla Dzieci. Celem imprezy była weryfikacja poziomu sportowego młodych wojowników podczas współzawodnictwa z zawodnikami z innych klubów, popularyzacja brazylijskiego jiu jitsu w środowisku lokalnym oraz integracja międzyklubowa. Wszyscy uczestnicy sparingów otrzymali pamiątkowy medal oraz koszulkę w nagrodę za wspaniałą rywalizację i serce do walki. Impreza okazała się wielkim sukcesem, a zainteresowanie było ogromne. Wszyscy wyrazili nadzieję, że nie będzie to jednorazowe wydarzenie i uda się z niego zrobić wydarzenie cykliczne.

Końcem roku dzięki wsparciu sponsorów Team Sukata Poland był jedynym klubem z Podkarpacia, którego zawodnicy wystartowali na Winter Open pod Poznaniem. Były to historyczne zawody dla klubu, ponieważ po raz pierwszy wspólnie na zawody pojechali seniorzy, juniorzy oraz grupa dziecięca. Zawody były dla młodszych zawodników wyjątkową okazją do obserwacji walk swoich starszych kolegów, możliwością sprawdzenia swoich umiejętności z zawodnikami z innego regionu polski, a także poczucia atmosfery dużej imprezy sportowej. Również w tym przypadku nie obyło się bez sukcesów. Dzieci wywalczyły wiele medali, a Patryk Domagała wywalczył podwójne złoto w konkurencji gi i no gi (w kimonach i bez kimon). Warto zaznaczyć, że Patryk startuje w plebiscycie na sportowca roku Plebiscytu Korso.

 

Jakie plany na rok 2022?

Jak w każdej dyscyplinie konieczny jest stały i ustawiczny rozwój. Nie można zatrzymać się nawet na chwilę. Miniony rok przyniósł wiele cennych doświadczeń, które powinny zaprocentować na przyszłość w podejmowanych działaniach i decyzjach. Wiele osób poszukuje sposobów na aktywności i spędzanie wolnego czasu. BJJ tutaj świetnie się sprawdza, ponieważ jest jedną z nielicznych dyscyplin, która może być uprawiana przy praktycznie dowolnym poziomie sprawności fizycznej i wieku. W przypadku najmłodszych dzieci może spełniać rolę ciekawych zajęć gimnastycznych i ogólnorozwojowych zaszczepiając jednocześnie ducha sportu i rywalizacji. Jako sport może być uprawiany przez całe życie i nietrudno znaleźć adeptów w sile wieku charakteryzujących się doskonałą kondycją i sprawnością. Celem jest zatem również zwiększanie świadomości o tej dyscyplinie sportowej. Biorąc pod uwagę dotychczasowe sukcesy zawodników oraz doświadczenie w organizacji imprezy sportowej, warto, aby Mielec jeszcze mocniej zaznaczył swoją pozycję w świecie BJJ.

Nowa hala sportowa po jej oddaniu do użytku to doskonała możliwość, aby organizować zawody BJJ na najwyższym poziomie w Polsce, przyciągając najlepszych zawodników w kraju, a możliwe, że również z zagranicy. Konieczna jest tutaj oczywiście współpraca z samorządem, ale jest to z pewnością cel możliwy do zrealizowania.

Z Dawidem Jarosławskim rozmawiała Kamila Bik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy