Gliwicka Gwiazdka ze szpadą

Gliwicka Gwiazdka ze szpadą - Zdjęcie główne

Sport Na tegorocznym turnieju „Gwiazdka ze szpadą” w Gliwicach wystąpili zarówno szermierze Gryfu Mielec, jak i reprezentanci PTG Sokoła 1893.

Gryf reprezentowało pięciu młodzików. W związku tym, że był to jeden z pięciu turniejów rankingowych, na starcie zgromadziła się cała krajowa czołówka. Dodatkowo gościnnie wystartowali także zawodnicy z Litwy, Niemiec, Białorusi, Słowacji i Ukrainy. W tak doborowym towarzystwie po raz kolejny świetnie spisali się mielczanie z Gryfu. Po eliminacjach grupowych zajmowali trzy pierwsze miejsca.

Niestety, już na etapie ćwierćfinału spotkali się bracia Urbanowie. Po jak zwykle bardzo zaciętym i wyrównanym pojedynku Paweł wygrał 12:11. Wygrał także następne walki i po raz kolejny w tym sezonie zwyciężył w całych zawodach. Na trzecim stopniu podium stanął Maciek Kaźmierski. Piotr Urban zajął 5 miejsce, Szymek Tarachanowicz 9, a Stanisław Klamut 38 na 63 startujących w tej kategorii zawodników. Także wśród młodzików Weronika Wiktor z PTG Sokoła 1893 wygrała swoją grupę eliminacyjną, rozstawiając się z nr 1 do turnieju głównego. Następnie bez problemu awansowała do finałowej ósemki, ale w walce o podium nie sprostała mistrzyni Polski młodzików, Oliwii Włoczce z Bytomia i zajęła najbardziej nielubiane przez sportowców miejsce czwarte. Jej koleżanka klubowa Aleksandra Maciejak zajęła 21 miejsce.

Młodsi zawodnicy z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół 1893 nie wyszli z grupy i zostali sklasyfikowani w czwartej dziesiątce.

W Gliwicach przy okazji turnieju dla dzieci zorganizowano turniej dla tzw. Dinozaurów. Wystąpili w nim szermierze amatorzy z nowo powstałej grupy rekreacyjnej Sokoła.

Pierwsze wygrane walki na arenie krajowej zaliczyli Robert Mróz i Paulina Pryga. Bardzo blisko dużego sukcesu była mielczanka, ale w pojedynku o trzecie miejsce musiała uznać wyższość rywalki i ostatecznie zajęła czwarte miejsce.