Złóż wniosek o zwrot podatku z zagranicy i odzyskaj swoje pieniądze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Złóż wniosek o zwrot podatku z zagranicy i odzyskaj swoje pieniądze - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Przez pewien czas pracowałeś za granicą i niedawno wróciłeś do Polski? Pamiętaj więc, aby upomnieć się o swój zwrot podatku. Z pewnością zastanawiasz się, czy Ciebie również dotyczy opcja zwrotu nadpłaty i mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – zdecydowana większość osób pracujących za granicą ma prawo odzyskać zwrot podatku. Poniżej tłumaczymy, czy warto zgłosić się po zwrot podatku, kto dokładnie może o niego wnioskować i co jest do tego potrzebne. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto złożyć wniosek o zwrot podatku z zagranicy


Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto składać dokumenty do urzędu o zwrot podatku z zagranicy, to już możemy powiedzieć, że w zdecydowanej części przypadków odpowiedź brzmi - tak. Zaliczki wpłacane przez pracodawcę przez cały rok podatkowy sumują się, a cała nadpłata należy do pracownika. Średnia kwota zwrotu podatku wynosi około kilkuset euro lub funtów, zależy to oczywiście od tego, w jakim kraju pracowałeś - możesz więc powiększyć swój portfel o całkiem wysoką kwotę. 

Każdego roku rząd poszczególnych krajów ustala kwotę wolną od podatku i rzadko zdarza się, że pracownik całkowicie przekroczy ustalony pułap. Nawet jeśli zarobiłeś trochę więcej niż ustalona górna granica, to wciąż możesz się zgłosić do urzędu, aby odzyskać przynajmniej część podatku z zagranicy. Nie musisz również pracować cały rok, aby wnioskować o zwrot – nawet jeśli pracowałeś tylko miesiąc, to warto sprawdzić, ile Ci się należy. Z pewnością nie będzie to tak duża kwota, jak za cały rok pracy, ale zawsze jest to dodatkowy zastrzyk gotówki. 

Kto i kiedy może starać się o zwrot podatku


Z wymaganiami dotyczącymi zwrotu podatku sprawa jest bardzo prosta – jeśli pracowałeś legalnie za granicą przynajmniej jeden miesiąc, a Twój pracodawca wpłacał za Ciebie comiesięczne zaliczki do urzędu, to należy Ci się również zwrot podatku. Nie słuchaj osób, które powtarzają szkodliwe mity  mówiące na przykład o tym, że po otrzymaniu zwrotu nie możesz pobierać w Polsce emerytury lub nie możesz wrócić do kraju emigracji zarobkowej. To właśnie przez nie wiele osób nie stara się uzyskać środków, które im się prawnie należą. 

Jak wygląda zwrot podatku z zagranicy krok po kroku


Po przyjeździe z emigracji zarobkowej do Polski warto od razu zająć się sprawą zwrotu podatku, aby w natłoku zajęć o niej nie zapomnieć. Poniżej znajdziesz listę kroków, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć to, w jaki sposób wygląda zwrot nadpłaty, aby nie sprawił żadnych problemów. 

Dokąd udać się po zwrot podatku


Po zwrot podatku każdy zainteresowany musi zwrócić się do lokalnego urzędu – to właśnie tam wpływają wszystkie zaliczki wpłacane wcześniej przez pracodawcę. Właśnie dlatego lepiej zająć się zwrotem jeszcze w momencie, kiedy przebywasz za granicą. 

Do tego warto pamiętać, że niektóre dokumenty są wydawane wyłącznie przez pracodawcę. W niektórych przypadkach po powrocie może być trudno skontaktować się z byłym pracodawcą i poprosić go o przesłanie dokumentów. Aby uniknąć jakichkolwiek problemów, rozpocznij proces, zanim wrócisz do Polski. Pamiętaj też, że potem w Polsce musisz rozliczyć się z podatku za granicą

Kiedy zgłosić się po zwrot podatku


Zdecydowana większość wniosków o zwrot podatku wpływa do urzędów na końcu roku podatkowego, który w każdym kraju może wypadać trochę inaczej. To właśnie wtedy pracodawcy wydają dokumenty podsumowujące zarobki oraz wpłacone zaliczki, aby można je było przesłać dalej do urzędu. 

W wielu przypadkach pracownicy mogą jednak dostarczyć swoje dokumenty przez cały rok podatkowy. Jeśli więc zdarzy się, że Twoja umowa z firmą skończy się w połowie roku podatkowego i masz zamiar od razu wrócić do Polski, możesz w tym momencie zebrać dokumenty i oddać je do urzędu. Jeśli jednak o tym zapomnisz – nie ma problemu, ponieważ zwrot podatku obejmuje okres przedawnienia, który często trwa do 5 lat. 

Jakie dokumenty należy dostarczyć


Dokumenty potrzebne do uzyskania zwrotu podatku można najczęściej łatwo odebrać od pracodawcy. W większości krajów zestaw dokumentów jest bardzo podobny, jedynie różnią się specjalistycznymi nazwami. Wśród nich zawsze znajduje się: 

  • Dokument tożsamości
  • Dokument wskazujący pracodawcę oraz podsumowujący zarobki oraz zaliczki
  • Odcinki wypłat

Dowiedz się, jakie dokumenty musisz dostarczyć w państwie, w którym pracowałeś, ponieważ zestaw dokumentów może się różnić, bazując na tym, czy jesteś zameldowany, korzystasz z ulg podatkowych, jesteś rezydentem itp. Ważne jest, aby nie pominąć żadnego dokumentu i nie zrobić błędu, ponieważ może to wydłużyć proces przyznawania zwrotu przez urząd. 

Jakiej kwoty można się spodziewać


Zanim usiądziesz do zbierania dokumentów, warto zastanowić się, czy warto poświęcać swój czas oraz energię na podejście do procesu zwrotu nadpłaty. Można łatwo sprawdzić, jakiej kwoty możesz się spodziewać z tego tytułu, a do tego celu możesz wykorzystać kalkulator podatkowy. Taki program znajdziesz w Internecie za darmo. Wpisz do niego odpowiednie informacje, a kalkulator obliczy, jaka kwota może Ci przysługiwać. 

Co zrobić w przypadku problemów


Niektóre osoby mogą nie mieć czasu na samodzielne ubieganie się o zwrot podatku lub obawiają się zrobienia błędów w dokumentach i tym samym wydłużenia oczekiwania na zwrot podatku. Wiedz, że istnieją specjalne agencje zajmujące się kwestią zwrotu nadpłaty w imieniu danych osób, które chętnie pomogą każdemu, komu zależy na bezproblemowym przejściu przez zwrot podatku. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to zwróć się do jednej z nich i poproś o pomoc. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE