reklama

Widzisz przejawy przemocy wokół Ciebie. Reaguj! Trwa akcja z udziałem ekspertów z Podkarpacia

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Widzisz przejawy przemocy wokół Ciebie. Reaguj! Trwa akcja z udziałem ekspertów z Podkarpacia - Zdjęcie główne

Widzisz przejawy przemocy wokół Ciebie. Reaguj! Trwa akcja z udziałem ekspertów z Podkarpacia | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane„TAK dla pomocy, NIE dla przemocy domowej” to tytuł kampanii zrealizowanej przez Fundację Pogody Ducha. Powstało w sumie dwanaście podcastów, w których eksperci z różnych dziedzin – psychologii, prawa, ratownictwa medycznego, kryminalistyki, a także opiekunki społeczne i duchowni – dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

- W podcastach mówimy m.in. o prawdach, mitach, formach i fazach przemocy domowej, o tym kiedy, kto i gdzie może udzielić pomocy, jaka jest rola świadka przemocy, czy państwo i samorządy, poprzez przepisy prawa i instytucje a także Kościół, są gotowe na właściwą reakcję na przemoc - wyjaśnia Tomasz Górnicki z Fundacji Pogody Ducha w Rzeszowie.

Odcinek 1 Przemoc domowa - fakty i mity

W pierwszym odcinku podcastu z serii „TAK dla pomocy, NIE dla przemocy domowej” eksperci – psycholodzy, psychoterapeuci i psychiatrzy – rozwiewają wątpliwości dotyczące przemocy domowej, obalając powszechne mity i wyjaśniając najważniejsze fakty na ten temat. W programie przybliżają, czym dokładnie jest przemoc, jakie ma formy i przejawy, oraz jak wygląda skala tego zjawiska. Omawiają, w jakich warunkach ryzyko przemocy wzrasta, jakie grupy zawodowe i społeczne są szczególnie narażone, a także jak rozpoznać jej symptomy. Eksperci dzielą się również wskazówkami, jak rozpoznać ofiary przemocy oraz w jaki sposób możemy im skutecznie pomóc, oferując wsparcie i wskazówki, jak szukać odpowiedniej pomocy u specjalistów. Odcinek ten stanowi solidną dawkę wiedzy, która może pomóc nie tylko w rozpoznaniu przemocy, ale i w podjęciu działań w celu jej zapobiegania.

Odcinek 2 Rodzaje przemocy domowej

W drugim podcaście omawiane są różne rodzaje przemocy domowej, wskazując na konkretne jej przejawy. Eksperci wyjaśniają, jakie zachowania osób z naszego otoczenia – bliskich, znajomych, współpracowników czy nawet pracodawców – mogą nosić znamiona przemocy. Jak rozpoznać subtelne formy agresji, takie jak przemoc emocjonalna, manipulacja, izolacja, czy przemoc ekonomiczna? Psychiatrzy i psycholodzy dzielą się swoimi wieloletnimi doświadczeniami w pracy z ofiarami przemocy, oferując praktyczne porady, jak bronić się przed takimi zachowaniami i gdzie szukać pomocy, gdy już staniemy się ofiarami. Odcinek ten stanowi ważny zasób wiedzy, który pomoże zrozumieć, jakie formy przemocy mogą pojawić się w naszym życiu, oraz jak skutecznie reagować, by się przed nimi chronić.

Odcinek 3 Przemoc wobec dzieci

W trzecim odcinku podcastu z tej serii eksperci podejmują trudne, ale niezwykle istotne tematy związane z wychowaniem dzieci. Dyskutują, czym dokładnie jest przemoc wobec najmłodszych, analizując różne formy agresji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Pytają, czy klaps, choć krótki, zostawia trwały ślad w psychice dziecka, i jakie konsekwencje może nieść za sobą takie „wychowanie”. Poruszają również kwestię tzw. „zaniedbania emocjonalnego” — czyli karania dziecka milczeniem, co z pozoru może wydawać się niewinne, ale w rzeczywistości może mieć głęboki wpływ na rozwój dziecka. Odcinek ten stanowi ważny głos w debacie o bezpiecznym i odpowiedzialnym wychowaniu, w którym nie ma miejsca na przemoc. 

Odcinek 4 Przemoc formy i fazy

Tym razem eksperci z zakresu psychologii, psychoterapii oraz psychiatrii mówią o formach i fazach przemocy domowej. Jej ofiarami może paść właściwie każdy. Jak w takim razie skutecznie bronić się przed tym negatywnym zjawiskiem? Odpowiedź znajdziecie w trakcie tej rozmowy.

Odcinek 5 Pokrzywdzeni przez przemoc domową

Podcast dotyka trudnej tematyki przemocy,  mowa w nim o osobach, które są ofiarami agresji. Uświadamia, jakie konsekwencje ma przemoc dla osób nią dotkniętych, ale również daje wskazówki, jak można im skutecznie pomóc. Zachęca do zajęcia stanowczych postaw, przeciwdziałania, zwiększenia świadomości mieszkańców i tworzenia bezpieczniejszego środowiska, w którym żyjemy i wychowujemy nasze dzieci.
https://youtu.be/p0y9cd8kKdk

Odcinek 6 Uzależnienia a przemoc w rodzinie

Szósty odcinek koncentruje się na tematyce uzależnień, które mają ogromny wpływ na ludzkie życie, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

Eksperci omawiają, jak uzależnienia – zarówno od substancji, jak i od pewnych sytuacji czy zachowań – potrafią zniszczyć osiągnięcia zawodowe, pogłębić kryzysy rodzinne i prowadzić do całkowitego rozpadu relacji interpersonalnych. Podcast przybliża zjawisko współuzależnienia, które często towarzyszy osobom uzależnionym, i omawia mechanizmy, jakie sprawiają, że osoby z otoczenia, szczególnie partnerzy, rodzice czy bliscy, zaczynają działać w sposób, który zamiast pomagać, utrwala problem uzależnienia. Współuzależnienie to temat, który często bywa ignorowany, ale ma kluczowe znaczenie w procesie leczenia uzależnienia, ponieważ wymaga ono zmiany nie tylko samego uzależnionego, ale także jego otoczenia.

Odcinek ten ma na celu zwiększenie świadomości na temat uzależnień, ich wpływu na życie człowieka oraz dostępnych form wsparcia, a także zachęca do podejmowania działań, które mogą pomóc w przerwaniu błędnego koła uzależnienia i współuzależnienia. Jest to bardzo ważny temat, ponieważ uzależnienia, choć często bagatelizowane, mają poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego, a także dla jakości życia rodzin i społeczności, w których występują. Podcast zachęca do szukania wsparcia w trudnych chwilach.

Odcinek 7 Niebieska karta

Dowiedz się co to jest sławna Niebieska karta, czyli dokument wypełniany najczęściej przez policję w momencie, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie o stosowanie przemocy w rodzinie. Ale nie tylko, inne instytucje też mają prawo ją zastosować. Procedura ta została stworzona głównie przez Komendę Główną Policji, a jej celem jest walka z różnego rodzaju przemocą w rodzinie. Dowiedz się co to jest, Niebieska karta? Jak wygląda procedura Niebieskiej karty i jakie niesie za sobą skutki?

Odcinek 8 Przeciwdziałanie przemocy przez otoczenie

Nie jest prawdą, że bite dziecko będzie bardziej posłuszne, maltretowana żona nie będzie zdradzać, a poniewierany mąż będzie bardziej dbał o swoją żonę. Przeciwnie! Przemoc upokarza, powoduje nieobliczalne szkody społeczne i wielkie cierpienie. Rodzi nienawiść, chęć zemsty oraz kształtuje niesprawiedliwe wzorce zachowania. Nie bądźmy obojętni i reagujmy zawczasu.

Odcinek 9 Prawne, psychologiczne i medyczne aspekty ochrony przed przemocą domową

W tym podcasćie do grona ekspertów dołącza przedstawiciel opieki zdrowotnej - ratownik medyczny. Wraz ze specjalistami z zakresu psychologii, psychiatrii i prawa opowiada o fizycznych przejawach przemocy. Kiedy ratownicy medyczni docierają, jako pierwsi do ofiar przemocy i ofiarują im pomoc. Zdarza się jednak, że sami stają się ofiarami przemocowych pacjentów.
https://youtu.be/rwiTDa5IZ5w

Odcinek 10 Pomoc instytucji społecznych, wspólnot oraz kościoła

Każda osoba, która padła ofiarą przemocy – a więc także przemocy – może uzyskać pomoc w Ośrodku Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W ramach Sieci Pomocy na terenie Polski funkcjonuje 305 miejsc świadczenia wsparcia. W udzilanie pomocy ofiarom przemocy aktywnie włącza się również kościół. O tym jak to przebiega opowiadają goście 10 odcinka podcastu.

Odcinek 11 Lokalne sposoby i miejsca udzielanej pomocy

Goście przedostatniego odcinka dyskutują na temat instytucji, które niosą pomoc ofiarom przemocy. Są to urzędy, organizacje pozarządowe lub osoby prywatne. Ważne, aby współpracowali ze sobą dla dobra osób potrzebujących wsparcia w przypadku doświadczania przemocy domowej.
https://youtu.be/VY0hIapHXbY

Odcinek 12

Ostatni dwunasty podcast z serii „TAK dla pomocy, NIE dla przemocy domowej” jest swoistym podsumowaniem.
Oglądając kolejne odcinki przychodzi sporo refleksji, odkrywamy to co jest w nas głęboko ukryte. Wrażliwość, chęć czynienia dobra, zmiany siebie. 

Nie bądź obojętny na przejawy przemocy wokół Ciebie. Reaguj!

Podcasty zostały zrealizowane przez rzeszowską Fundację Pogody Ducha w ramach projektu „TAK dla pomocy, NIE dla przemocy domowej”. Projekt dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ