Nie wszystkie zjawiska prowadzące do zniszczenia ubezpieczonej nieruchomości objęte są ochroną ubezpieczeniową. Zakres należy sprawdzić jeszcze przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej.
Na czym polega polisa mieszkaniowa?
Każde ubezpieczenie składa się niejako z dwóch elementów. Jest to umowa główna, której zawarcie jest konieczne, jeżeli chce się również wykupić rozszerzenia, oraz wspomniane rozszerzenia. To, czy zostaną dołączone do polisy zależy od samego ubezpieczonego. Nie jest też tak, że decydując się na dodatki, trzeba wybrać wszystkie naraz. Może to być zaledwie kilka z nich lub nawet jeden, który ubezpieczonemu wydaje się najważniejszy.
Umowa główna to ubezpieczenie murów i stałych elementów konstrukcji budynku, a więc ściany, tynki, podłogi, meble w zabudowie czy instalacja. Wszystko, co przymocowane jest do budynku na stałe, a zdemontowanie wymaga pracy lub zniszczeń – nie da się tego po prostu wynieść z mieszkania.
Umowy dodatkowe są bardzo różne. Tu wiele zależy od firmy ubezpieczeniowej, która oferuje daną polisę. I tak, może to być ubezpieczenie ruchomości domowych, ubezpieczenie OC dla mieszkańców, ubezpieczenie zwierząt, nawet garażu czy nekropolii. Więcej umów dodatkowych można znaleźć przeglądając ubezpieczenie mieszkania na www.ubezpieczeniaonline.pl.
Suma ubezpieczenia i ryzyka
Decydując się na zawarcie ubezpieczenia dla swojej nieruchomości należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Pierwszym z nich jest to, co zostanie objęte ochroną, druga sprawa to w jakiej kwocie i od jakich zdarzeń.
To, co zostanie objęte ochroną zostało już wstępnie omówione powyżej. Chodzi właśnie o wspomniane mury i stałe elementy oraz ruchomości domowe i ewentualne dodatkowe rozszerzenia. Nie ma znaczenia, jak wiele ich będzie.
Kwota, na jaką zawierane jest ubezpieczenie to suma ubezpieczenia. Każda umowa powinna mieć odrębną sumę. Umowa główna zwykle zawierana jest na równowartość całego mieszkania. Poszczególne umowy dodatkowe powinny być zawarte na równowartość ubezpieczanych przedmiotów lub dóbr.
I na koniec ryzyka ubezpieczeniowe. Bardzo ważne jest to, od jakich ryzyk wszystko ubezpieczymy. W wersji podstawowej dostępne są dwa: pożar i zalanie, rzadziej trzy: pożar, zalanie i przepięcie.
Można jednak tę listę znacząco rozszerzyć o ryzyka dodatkowe. Wśród nich znajdują się:
- uderzenie pioruna;
Jak widać, lista jest bardzo pokaźna i długa i można z niej wybrać dokładnie to, co jest danemu ubezpieczonemu potrzebne. Znaczenie ma tu przede wszystkim lokalizacja danej nieruchomości.
Co wpływa na cenę polisy ubezpieczeniowej?
Im więcej będzie umów dodatkowych, tym wyższa będzie też składka. Skoro towarzystwo ubezpieczeniowe decyduje się na tak szeroką odpowiedzialność, musi ją sobie w jakiś sposób zrekompensować. Robi to właśnie poprzez podniesienie składki ubezpieczeniowej.
Druga rzecz to suma ubezpieczenia. Tu wiele nie trzeba wyjaśniać. Im wyższa będzie suma ubezpieczenia, tym wyższa będzie również wartość składki. Zasada jest dokładnie ta sama, która obowiązywała przy zakresie ochrony. Skoro towarzystwo decyduje się zapłacić wysoką kwotę odszkodowania, to musi sobie to zrekompensować wyższą składką.
Dołączenie kolejnych ryzyk, to kolejny czynnik, który wpływa na podniesienie ceny ubezpieczenia. Skoro rośnie prawdopodobieństwo wypłaty (a z dołączeniem kolejnego ryzyka tak się właśnie dzieje), to rośnie również koszt polisy ubezpieczeniowej.
W związku z tym nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile może kosztować taka roczna polisa ubezpieczeniowa, ponieważ zbyt wiele zmiennych ma wpływ na wartość składki. Jeżeli jednak przed zawarciem umowy chcemy zorientować się w szacunkach, a polisa jest potrzebna dla banku, więc nie musi być najdroższa, warto zerknąć jak kształtuje się najtańsze ubezpieczenie mieszkania do kredytu na www.ubezpieczeniaonline.pl.