Miskant - uprawa miskanta
Miskant, po łacinie miscanthus sinensis to trawa ozdobna, bylina dość dobrze odporna na niską temperaturę. Z łatwością można ją przezimować w gruncie. Mnóstwo ludzi zastanawia się, kiedy sadzić miskant chiński? Otóż najlepszym terminem jest dość wczesna wiosna. Takie działanie pozwoli roślinom dość łatwo zaaklimatyzować się w gruncie i mogą przygotować się do zimy. W przypadku takich traw ozdobnych, jakim jest miskant chiński czy miskant cukrowy, chcąc by odpowiednio przezimowały czas od późnej jesieni do wczesnej wiosny, warto związać ich liście w ten sposób, by stworzyły coś na kształt namiotu. Miskant posiada wąskie liście, określane także jako liście równowąskie. Należy on do jednych z najpiękniejszych traw ozdobnych, jakie można uprawiać w naszym klimacie.Suche liście miskantów najlepiej usuwać dopiero późną wiosną - ich kępy powinniśmy ścinać ok. 10 cm nad ziemią. W przypadku tych roślin ważne jest regularne nawadnianie, a także usytuowanie ich w słonecznych stanowiskach, bowiem takie oczekiwania mają wysokie trawy. Jak widać, uprawa miskantów nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Rośliny uprawiane w ten sposób mogą w naszym ogrodzie przetrwać bardzo długo. Więcej na temat miskantów przeczytasz tutaj: http://ogarnijogrod.pl/uprawa-miskantow-w-ogrodzie/. Jeśli posiadasz swój ogród i szukasz ciekawostek na temat innych roślin, koniecznie wejdź na stronę http://ogarnijogrod.pl/.
Trawy ozdobne rodzaju miskant - czym się charakteryzują?
Miskanty nie są bylinami w pełni mrozoodpornymi. Nic więc dziwnego, że potrzebują od nas specjalnej ochrony w miesiącach zimowych. Nie oczekują jednak pełnoprawnego chochoła, raczej wystarczy zabezpieczyć podstawy roślin kępką torfu, pociętą słomą czy warstwą kory. W ten sposób korzenie oraz łodygi wystające z ziemi zostaną odpowiednio ochronione. Niech nie zbija nas z tropu fakt, iż bylina zasusza się na zimę - znacznie lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie trawy w ziemi, aniżeli jej przesadzanie. Suche kępy powinny zostać usunięte dopiero w kwietniu.Miskant chiński, jak i odmiany miskanta chińskiego śmiało można wykorzystać jako ogrodową ozdobę. Są to byliny bardzo uniwersalne, z pewnością nie wprowadzą negatywnych odczuć.
Miskant chiński, miskant olbrzymi, czyli w czym tkwi ich urok?
Miskant chiński można śmiało nazwać silną rośliną, która nie da się tak łatwo wyplenić. Nie jest to jednak jej wada, a ogromna zaleta. Bylina ta dorasta do wysokości ok. 1,7 m, jest bardzo popularna wśród ogrodników oraz ceniona. Wyróżnia się lekkim oraz zwiewnym pokrojem, a dodatkowo świetnie sprawdza się jako uzupełnienie bukietów, domowych ozdób, różnych stroików, itp.Miskant olbrzymi to cudownie rosnąca odmiana, która powstała ze skrzyżowania miskanta cukrowego z chińskim. Jest w stanie dorosnąć do wysokości od 2 do 4 m. Stanowi jedną z najsilniej rosnących odmian ozdobnych w naszym kraju. Może pochwalić się długimi, przewieszającymi się, ciemnozielonymi liśćmi. Jesienią nabiera ciepłej, słomkowej barwy, a dodatkowo wykazuje się tolerancją dla zasolonej, zanieczyszczonej gleby czy powietrza.