Nic dziwnego, szacuje się bowiem, że to właśnie tam możemy liczyć na szczególnie atrakcyjne wynagrodzenie. Biorąc pod uwagę także łatwość z dojazdem do tego kraju, to nie powinno dziwić, że to właśnie Holandię wybieramy coraz częściej jako obierany kierunek do celów zarobkowych. Ale to nie wszystko – coraz częściej jedziemy tam także turystycznie. Co powinieneś wiedzieć wybierając się do Holandii busem? Podpowiadamy.
Kilka słów o Holandii
Holandia jest państwem członkowskim Unii Europejskiej od 1 stycznia 1958 roku. Do strefy euro przystąpiła w roku 1999, zatem obowiązującą walutą jest właśnie euro. Choć językiem urzędowym jest niderlandzki, to bez większego problemu porozumiemy się w języku angielskim. Holendrzy wielokrotnie znają jeszcze inne języki obce jak na przykład niemiecki czy francuski. Stolicą Holandii jest Amsterdam, jednak siedziba parlamentu znajduje się
w Hadze. Holandia znajduje się także wśród dwudziestu dziewięciu państw będących w Strefie Schengen. Ten niewielki kraj zamieszkuje ponad siedemnaście milionów ludzi. Co ciekawe, Holandia plasuje się na trzecim miejscu, co do wielkości PKB przypadającego na jednego mieszkańca. Mało tego, wskaźnik który wynosi 48 900 euro jest znacznie wyższy od średniej unijnej.
O czym warto wiedzieć
W zasadzie przed każdą planowaną podróżą zagraniczną warto sprawdzić bieżące informacje znajdujące się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wtedy możemy mieć pewność, że będą one rzetelne i aktualne. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na ministerialnej stronie, do czerwca 2025 roku Holandia przywraca czasową kontrolę na granicach wewnętrznych. Oznacza to zintensyfikowane kontrole w ramach Mobile Surveillance Security. Trzeba zatem nastawić się na nieco dłuższy czas oczekiwania na przekroczenie granicy.
Dowód osobisty wystarczy
Dla Polaków, wjazd do Holandii odbywa się za pomocą dowodu osobistego, paszportu lub paszportu tymczasowego. Wyjątek stanowią tylko Antyle Holenderskie – wybierając się na wyspy, będziemy musieli okazać paszport. Dzięki przynależności do Unii Europejskiej, mamy pełną swobodę w podróżowaniu do Holandii, możemy się tam uczyć i pracować bez dodatkowych pozwoleń. Jeśli jednak zamierzamy spędzić tam więcej niż cztery miesiące, musimy zameldować się w gminie. Do tego celu będą potrzebne konkretne dokumenty, jak choćby umowa najmu lub kupna mieszkania czy akt zawarcia małżeństwa.
Na co zwrócić uwagę
Jeśli chodzi o odległość jaka dzieli Rzeszów z Amsterdamem to wynosi ona około 1400 kilometrów. Zatem trzeba nastawić się na nawet kilkunastogodzinną podróż. Oczywiście czas ten wydłuża się w chwili, gdy autobus ma po drodze przystanki zabierając kolejnych pasażerów. W takiej sytuacji warto zapoznać się z ofertą na przykład z https://www.soltysiaktour.pl/, jest to firma przewozowa działająca wyłącznie na terenie Podkarpacia, a co za tym idzie do Amsterdamu pojedziemy bezpośrednio z Rzeszowa, Mielca czy Tarnobrzega. Możemy mieć wtedy pewność, że do celu dotrzemy w maksymalnie najkrótszym czasie. Warto wspomnieć, że busy od tego przewoźnika kursują niemalże codziennie. W związku, że jest to mimo wszystko dość długa i wymagająca podróż, warto zwrócić większą uwagę na jakość podróżowania. Co zatem sprawdzić wybierając przewoźnika? To czy bus posiada sprawną klimatyzację a także ogrzewanie. Flota należąca do Firmy Sołtysiak Tour posiada także busy klasy VIP z rozkładanymi i regulowanymi fotelami wraz z podłokietnikami, a żeby zapewnić jak najlepszy komfort swoim podróżującym do dyspozycji są także gniazda wtyczkowe 230V, odtwarzacze DVD, czy routery Wi-fi.
Podsumowanie
Podróżowanie do Holandii jest obecnie naprawdę proste. By przekroczyć granicę potrzebujemy dowodu osobistego. Jednak komfort podróży zależeć będzie od kilku kluczowych czynników. Przed wyjazdem warto wybrać bezpieczną firmę przewozową, tak by mieć pewność, że bus którym będziemy podróżować spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa a za kierownicą zasiądzie doświadczony kierowca. Zwróćmy szczególną uwagę na liczbę przystanków – od tego głównie zależeć będzie ile czasu spędzimy w podróży.