ETF, czyli otwarte fundusze inwestycyjne
Fundusze ETF (ang. Exchange Traded Funds) to otwarte fundusze inwestycyjne, które są notowane na giełdzie. Ich podstawowym zadaniem jest odwzorowywanie aktualnej kondycji określonych aktywów bazowych - towarów, indeksu, obligacji bądź grupy aktywów. W porównaniu z tradycyjnymi funduszami ETF-y są przedmiotem obrotu giełdowego. Dzięki temu cechuje je zdecydowanie większa płynność. Należy też wspomnieć, że wyróżniają się one dziennymi wahaniami cen - tak samo jak ma to miejsce w przypadku akcji.Z racji tego, iż fundusze ETF wyłącznie odwzorowują aktualną kondycję funduszy bazowych, inwestorzy stawiający na tego typu produkty nie muszą poświęcać dużo czasu na dokładne analizowanie aktualnej sytuacji rynkowej. Jest to zatem świetny sposób na inwestycje dla początkujących jak i doświadczonych inwestorów, którym zależy przede wszystkim na tym, by oszczędzać możliwie najwięcej czasu. To właśnie sprawia, że fundusze ETF posiadają istotną przewagę nad funduszami zarządzanymi aktywnie.
Warto nadmienić, że w tej chwili fundusze ETF zaliczane są do grona zdecydowanie najpopularniejszych instrumentów inwestycyjnych na całym świecie. Historia tych funduszy sięga 1990 roku - wówczas w Kanadzie utworzono fundusz, który miał na celu odwzorowanie indeksu 35 największych kanadyjskich przedsiębiorstw. W tej chwili w skali globalnej działa aż 10 tysięcy pasywnych funduszy ETF.
Najpopularniejsze strategie inwestowania w fundusze ETF
Jedną z najpopularniejszych strategii inwestowania w fundusze ETF jest satelita. Opiera się ona na maksymalnie zdywersyfikowanym trzonie akcji i obligacji. Pozwala to na aktywne wejście na rynki niszowe, czyli tytułowe satelity. To z kolei daje możliwość osiągania jeszcze większych zysków. Istotą tej strategii jest poszukiwanie interesujących nisz rynkowych.Inna z popularnych strategii to strategia podążania za trendem. Jej istotą jest wykorzystywanie wszelkich symptomów wskazujących na to, że zakup bądź sprzedaż konkretnych aktywów przyniesie w danym momencie wymierne zyski. Dzięki tej strategii można osiągać lepsze wyniki niż zdecydowana większość uczestników rynku. Najważniejsze jest to, by właściwie wykorzystywać sygnały transakcyjne, aby mieć pewność, czy w danym momencie bardziej opłaca się kupno czy sprzedaż.
Jeszcze inna strategia to "kup i trzymaj". Jej najważniejsze założenie zakłada utrzymywanie inwestycji przez możliwie najdłuższy czas w różnych fazach rynku. Jest to jednak strategia dedykowana osobom, które są w stanie dłużej poczekać na osiągnięcie wymiernych wyników. W przypadku osób początkujących, dla których najistotniejsze są zyski tu i teraz, strategia ta nie będzie dobrym wyborem.