Krokusowe dywany kojarzą się nam przede wszystkim z tatrzańską Doliną Chochołowską i Kalatówkami. Fioletowe, białe a często i żółte kwiaty rosną w kwietniu na tatrzańskich łąkach, ale można jest także spotkać na przykład na szlaku na górę Turbacz w Gorcach oraz na samym szczycie. Jednak najwcześniej, już na przełomie marca i kwietnia, krokusy pojawiają się w Muszynie.
Te wiosenne kwiaty możemy oglądać w muszyńskich Ogrodach Sensorycznych oraz na terenie Zapopradzia. Na powierzchni ok. 3 hektarów rozkwitają miliony kwiatów, ciesząc oczy turystów i mieszkańców. Ważne, że do ogrodów znacznie łatwiej jest, niż na tatrzańskie szlaki, dostać się osobom niepełnosprawnym czy rodzinom z dziećmi. Warto zatem skorzystać z uroków wiosny i budzącej się do życia przyrody i odwiedzić Muszynę.
W Ogrodach Tematycznych można oglądać pochodzące z różnych krajów świata nietypowe i egzotyczne gatunki ptaków, takie jak: długowieczny żuraw mandżurski, paw indyjski, paw czarnoskrzydły, paw biały, łabędź czarny, kukabura chichotliwa, koronnik szary, kaczka mandarynka, świstun chilijski i inne. Po ogrodach przechadzają się także zwierzęta, takie jak przypominające lamy alpaki pochodzące z Ameryki Południowej czy rzadkie białe daniele.
Atrakcją Ogrodów Tematycznych, nazywanych również Ogrodami Miłości, są również figury przedstawiające greckich bogów, muzy, pory roku. Wśród nich szczególnie interesująca jest rzeźba jesieni do złudzenia przypominająca Dionizosa - greckiego boga wina i dobrej zabawy, których w Muszynie nie brakuje.
Spacerując ogrodowymi alejkami możemy oglądać posągi ukochanego Afrodyty Adonisa, żony Herkulesa Hebe (bogini młodości), muzy komedii i córki Zeusa Talii, kochanki Zeusa Antopie i wielu innych.
Spacery po tym ogrodzie umila płynący strumyk oraz kwiaty i rosnąca wszędzie bujna roślinność. W tym roku dodatkową atrakcję ogrodów stanowić będzie tężnia solankowa.
Będąc w Muszynie koniecznie trzeba zajrzeć również do Ogrodów Sensorycznych (Zmysłów).
W ośmiu sprzyjających relaksowi oraz odpoczynkowi ogrodowych strefach można ukoić zmysły. Z tego pełnego ciszy i spokoju miejsca może skorzystać każdy, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Ogrody sensoryczne zostały zaprojektowane tak, by oddziaływać na węch, wzrok, dotyk, słuch i smak. Podzielono je na strefę zdrowia, gdzie można skorzystać z ćwiczeń na świeżym powietrzu i wzmocnić ogólną kondycję organizmu. Strefa zapachów została tak zorganizowana, by natężenie zapachów było jak najbardziej intensywne, a różne bukiety łączyły się w niepowtarzalne kompozycje aromatyczne. Zapachy pobudzają wyobraźnię i silnie wpływają na emocje.
Warto także zatrzymać się na chwilę w strefie dźwięku i wsłuchać się w szum drzew, świergot ptaków, szmer wody ze strumienia. W ogrodach znajduje się także strefa zapachowo-dotykowa, strefa smaku, strefa wzroku, strefa Afrodyty (to tutaj można posadzić słynne drzewko miłości) strefa baśni i legend o Muszynie - najmłodsza strefa w ogrodach zmysłów, nawiązująca do czasów i wierzeń mieszkańców dawnego Państwa Muszyńskiego. Znajdują się tutaj chatki czarownicy i zielarki, młynarza i mieszczki. Z tablic informacyjnych poznamy historię bicia monet na muszyńskim zamku, opowieści o ukrytym skarbie czy legendy o studnicach i diable Borucie.
Nie lada gratką dla fanów historycznych ciekawostek są wspaniałe zabytki rozsiane po całej gminie. Najwspanialszym takim obiektem jest najstarsza w południowych Karpatach Cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku. Świątynia z 1600 r. wpisana jest na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Chwilowo niedostępnym zabytkiem ze względu na prowadzone prace są ruiny XIV wiecznego zamku górującego nad miastem. Goszcząc w Muszynie koniecznie trzeba odwiedzić Ratusz w sercu miasta. Pod jego fundamentami skryte są zabytkowe piwnice pełne i tajemnic dawnego Państwa muszyńskiego. Czym było owo Państwo? Najlepiej przyjechać i dowiedzieć się tego u źródła.
Tekst: Agnieszka Małecka