Kilka słów o menopauzie
Okres przekwitania trwa kilka lat, a kończy się nadejściem ostatniej miesiączki. W tym czasie, w naszym organizmie zachodzi szereg nieodwracalnych zmian hormonalnych, w efekcie których kobieta nie może zajść już w ciążę. Zgodnie ze Światową Organizacją Zdrowia, menopauza jest ostatecznym ustaniem miesiączkowania, po którym przez okres dwunastu miesięcy nie wystąpiło już krwawienie. Szacuje się, że ostatnia miesiączka występuje u kobiet między 45. a 55. rokiem życia, choć nierzadko z menopauzą mają do czynienia znacznie młodsze kobiety.
Najważniejsze nastawienie
Jak zawsze, podczas wyzwań, które napotykamy na swojej drodze, najważniejsze jest nasze nastawienie. To jak podejdziemy do tematu będzie miało kluczowe znaczenie w tym, jak ostatecznie sobie z nim poradzimy. Faktem jest, że menopauza dotknie każdą z nas, bez wyjątku. Ta myśl, choć w pierwszej chwili, może być lekko wstrząsająca, powinna nas docelowo uspokoić. Bowiem, jest to naturalny proces, z którym mierzą się wszystkie kobiety na świecie, bez względu na zajmowane stanowiska, wygląd czy sytuację materialną. Pocieszające jest także to, że na rynku pojawiło się sporo wyrobów farmaceutycznych, których zadaniem jest przeprowadzenie nas przez ten stan w najmniej dotkliwy sposób. Dodatkowo, warto pamiętać także o możliwości skorzystania ze wsparcia psychologów, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie w pracy z kobietami, które ze względu na okres przekwitania potrzebują wsparcia specjalisty.
Nie zapomnij o badaniach
Jeśli już oswoimy się z myślą o menopauzie, warto by ofiarować sobie w tym czasie nieco więcej uwagi. Choć nasze życie w żaden sposób nie ulegnie zmianie, wciąż przecież możemy aktywnie prowadzić biznes, wieść normalne życie towarzyskie, to okres przekwitania możemy potraktować jako okazję do wykonania niezbędnych badań, zwłaszcza, że stajemy się bardziej narażone, na co poniektóre choroby, szczególnie sercowo-naczyniowe, osteoporozę, otyłość czy chorobę Alzheimera. Systematyczne badania to najskuteczniejsza profilaktyka. Warto to zapamiętać.
Dowiedz się czego możesz się spodziewać
Poza badaniami, ważne jest także dogłębne poznanie reguł obowiązujących w trakcie klimakterium. Organizm wysyła nam wtedy konkretne sygnały. Możemy bowiem doświadczać: uderzeń gorąca, potliwości, zmiennego nastroju, problemów z koncentracją, wzmożonego zmęczenia oraz senności, nerwowości, bólów mięśni i stawów, czy zawrotów głowy. W takich sytuacjach najlepiej korzystać z kompleksowej pomocy specjalistów. Najlepiej wybierać takie przychodnie czy kliniki, w których możemy mieć pewność, co do wysokiego poziomu leczenia, jak na przykład Royal Clinic (https://royal-clinic.pl/). Ważne, byśmy czuły się wysłuchane i zaopiekowane. Nikt nie lubi, gdy nasze obawy czy pytania są bagatelizowane.
Odżywianie ma znaczenie
W dużej mierze, menopauza ma wpływ na nasze samopoczucie. Wydaje się nam, że stajemy się mniej kobiece. Na domiar złego, ze względu na spadek estrogenu, możemy mierzyć się ze zmianą składu ciała. Mówiąc wprost – istnieje ryzyko, że przybędzie nam nieco kilogramów. Jest to efekt odkładania tkanki tłuszczowej, głównie w okolicach brzucha. Ważne jest by, mimo gorszego samopoczucia, nie rezygnować z aktywności fizycznej. Pamiętaj takżeo odpowiednim odżywaniu. Głodzenie się nie wpłynie na utratę wagi, może natomiast pogorszyć dolegliwości takie jak zawroty głowy czy osłabienie. Warto zatem spożywać pięć posiłków dziennie. Dobrym pomysłem będzie wkomponowanie w nie fitoestrogenów, czyli składników pochodzenia roślinnego, które naśladującą działanie estrogenu, są to na przykład: soja, kiełki sojowe, orzechy włoskie, siemię lniane, nasiona słonecznika czy fasola.