reklama

Lecytyna – czym jest i do czego służy Jakie są jej rodzaj

Opublikowano:
Autor:

Lecytyna – czym jest i do czego służy Jakie są jej rodzaj - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneDodatki do żywności to bardzo rozbudowana grupa substancji wykorzystywanych do produkcji żywności. Określone substancje odpowiadają za konkretne właściwości produktu, dlatego ich stosowanie jest nierozerwalnie połączone z tą branżą. Jednym z takich składników jest lecytyna.

Czym jest lecytyna?

Lecytyna jest mieszanką wielu związków o charakterze lipidowym. W jej skład wchodzą chociażby fosfolipidy – związki składające się z kwasów tłuszczowych, glicerolu  czy choliny. Lecytyna składa się też z węglowodanów, wody, i glikolipidów. Jest łatwo dostępna dla naszego organizmu, gdyż czerpiemy ją z pożywienia. Jej źródłem jest chociażby soja, rzepak, wątroba, żółtka jaj, orzechy, a nawet pełnoziarniste pieczywo. Braki lecytyny możemy także uzupełniać, przyjmując specjalne suplementy diety, które są dostępne bez recepty. Warto dbać o odpowiedni poziom tej substancji, gdyż wspiera ona procesy myślowe i uczenia się. Przyjmowanie lecytyny poleca się więc osobom pracującym umysłowo, uczącym się, a także osobom starszym. Jeśli chcemy przyjmować suplementy zawierające lecytynę, musimy to robić regularnie przez ok. 3-4 miesiące. Substancja ta nie wspiera jednak wyłącznie procesów myślowych. Jak się okazuje, wiąże także cholesterol, ułatwia jego transport i przyspiesza wydalanie z organizmu. Dzięki temu obniżamy ryzyko powstania miażdżycy i chorób serca. Lecytyna pomaga także obniżyć zły cholesterol LDL, co jest kolejnym argumentem za jej przyjmowaniem. Praca wątroby także ulega poprawie, gdy dostarczamy organizmowi tę substancję. Lecytyna ogranicza niekorzystne działanie alkoholu, stabilizując jej błony komórkowe. Zmniejsza też jej szkodliwe otłuszczenie, co pozwala przywrócić prawidłowe funkcje tego narządu.

Lecytyna w przemyśle spożywczym – gdzie ją spotykamy?

Producenci żywności także dostrzegli właściwości lecytyny. Ogranicza ona koszty produkcji, ponieważ poprawia jakość i trwałość wyrobów. Dodaje się ją do pieczywa, wyrobów cukierniczych, czekolady, majonezu, a nawet makaronów. Na etykiecie znajdziemy ją pod symbolem E322. Jej obecność polepsza konsystencję ciasta i sprawia, że chleb ma miękką skórkę, a plasterki sera nie sklejają się. Pod tym linkiem dowiesz się więcej na temat jej zastosowania w przemyśle spożywczym http://overlack.com.pl/lecytyna-sojowa-rzepakowa-slonecznikowa-w-stalej-ofercie-overlack/. Lecytynę dodaje się także do produkcji pączków. Taki zabieg sprawia, że ciasto wydaje nam się mniej tłuste.

Lecytyna sojowa czy rzepakowa – którą wybrać?

Lecytyna sojowa i rzepakowa wykazują podobny skład fosfolipidów, czyli głównego składnika lecytyny. Bardziej istotne jest więc proporcja kwasów tłuszczowych, która jest zdeterminowana rodzajem rośliny, z której pozyskano lecytynę. W soi, podobnie jak słoneczniku, dominują kwasy omega-6. Natomiast rzepak to roślina bogata w kwasy omega-3, które są korzystniejsze dla naszego zdrowia. Jeśli więc mamy możliwość wyboru, stawiajmy na rzepak. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z ilością przyjmowanej lecytyny. Dzienne zapotrzebowanie wynosi bowiem około 2,5g.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE