Reklama

Kto może otrzymać zwrot prowizji z kredytu?

Opublikowano:
Autor:

Kto może otrzymać zwrot prowizji z kredytu? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Powszechnie wiadomo, że banki muszą zarabiać na udzielaniu kredytów. Zdaje sobie z tego sprawę każdy, kto zaciągnął tego typu zobowiązanie. Nasuwa się jednak pytanie: co w przypadku dokonania wcześniejszej spłaty lub zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego, pokrywającego dotychczasowe pożyczki? Czy można wówczas otrzymać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Zwrot prowizji z kredytu – kto może otrzymać?

Wielu kredytobiorców zastanawia się, czy możliwe jest odzyskanie prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to wręcz zagwarantowane przepisami prawa ustanowionego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jaki bowiem sens miałaby wcześniejsza spłata kredytu, gdyby była rażąco nieopłacalna dla konsumenta? Wiadomo, że prowizja to lwia część ogólnych kosztów kredytu. Jednakże czy wszyscy mogą skorzystać z możliwości otrzymania zwrotu tejże prowizji czy też zapisy prawa przewidują wyjątki w tej sprawie? Otóż po pierwsze zwrot prowizji przewidziany jest tylko w przypadku kredytów konsumenckich, a zatem zobowiązań opiewających na kwotę nie większą niż 255 500 złotych. Ogólnie rzecz biorąc – może to być kredyt gotówkowy, jak i samochodowy czy konsolidacyjny (http://finansemobilne.pl/zwrot-prowizji-za-kredyt-konsolidacyjny-co-musisz-wiedziec/).

Ważną kwestią jest data zaciągnięcia zobowiązania. Dlaczego? Otóż związane ze zwrotem prowizji kwestie zostały uregulowane na mocy ustawy o kredycie konsumenckim, która weszła w życie 12 maja 2011 roku, a obejmuje kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe od 18 grudnia 2011 roku. Nietrudno się zatem domyślić, że nie skorzysta z opcji zwrotu prowizji pożyczkobiorca, który zaciągnął zobowiązanie przed tą datą.

Więcej na: finansemobilne.pl.

Jak uzyskać zwrot za wcześniejszą spłatę kredytu?

Jak w praktyce uzyskać zwrot przy wcześniejszej spłacie kredytu? Otóż w przypadku spłaty całości kredytu przed terminem należy przede wszystkim złożyć wniosek, którym rozpoczniemy procedurę. Większość banków udostępnia własny wzór o zwrot prowizji bankowej. Taki dokument powinien zawierać podstawowe dane, a zatem: twoje dane osobowe oraz numer rachunku bankowego, a także numer umowy kredytowej. Ponadto w treści dokumentu trzeba zawrzeć żądanie zwrotu prowizji, umotywowane dokonaniem wcześniejszej spłaty. Takie pismo można bez problemu stworzyć samodzielnie, posiłkując się właśnie wyżej wymienionymi informacjami.

Warto natomiast mieć świadomość, że może się zdarzyć, iż bank odmówi i odrzuci nasz wniosek. Trzeba się wówczas zwrócić do Rzecznika Finansowego, by złożyć skargę .

Zwrot prowizji a kredyt hipoteczny

Czy omawiany zwrot jest możliwy w kredycie hipotecznym? Otóż należy zaznaczyć, że kredyt hipoteczny nie zalicza się do kredytów konsumenckich, o których mowa była wcześniej. Kwestie związane z tym rodzajem zobowiązania reguluje ustawa z 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Zapisy ustawy obejmują kredytobiorców, którzy zawarli umowę od dnia 22 lipca 2017 roku. W myśl tej ustawy oczywiście można się ubiegać o zwrot prowizji. Kredyty hipoteczne są natomiast tak dużym zobowiązaniem, że jak dotychczas o zwrot prowizji z powodu wcześniejszej spłaty nie wnioskowało zbyt wielu klientów banków. Nietrudno się domyślić, że znacznie powszechniejsze jest uzyskanie zwrotu w przypadku kredytów konsumenckich, w tej dziedzinie ścieżki są już wydeptane.

Podsumowując; o zwrot prowizji związany ze wcześniejszą spłatą kredytu można, a nawet należy się ubiegać. Najważniejszą kwestią jest data zawarcia umowy kredytowej: w przypadku kredytów konsumenckich przed 18 grudnia 2011, a w przypadku kredytów hipotecznych 22 lipca 2017 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE