1. Kredyt konsolidacyjny - kto może z niego skorzystać?
2. Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego i czas spłaty
3. Kredyt konsolidacyjny a pożyczki pozabankowe
Wiele rat kredytów i pożyczek jest trudniejsze do spłacania niż płacenie jedynie jednej raty w miesiącu, dlatego dłużnicy coraz chętniej decydują się na kredyt konsolidacyjny. Dzięki konsolidacji regulowanie comiesięcznych zobowiązań staje się łatwiejsze, a domowy budżet jest znacznie mniej obciążony. Zanim jednak skorzystasz z kredytu konsolidacyjnego, poznaj rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę. Oto 3 najważniejsze kwestie dla osób poszukujących kredytu konsolidacyjnego dla siebie.
Kredyt konsolidacyjny - kto może z niego skorzystać?
Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla osób, które chcą połączyć wiele pożyczek, kredytów i zakupów ratalnych w jedno zobowiązania. Mogą z niego skorzystać osoby, które do tej pory regularnie spłacały wszystkie raty i mają pozytywną historię w bazie dłużników. Jeżeli zalega się z płatnościami rat, rachunków za prąd, gaz lub czynsz, bądź ma się niespłacone kredyty z przeszłości, konsolidacja zadłużenia będzie niemożliwa.
Z kredytu konsolidacyjnego może skorzystać wyłącznie osoba, która posiada zdolność kredytową na odpowiednim poziomie. Jeżeli długów jest zbyt dużo, konsolidacja dotychczasowego zadłużenia będzie niemożliwa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami aktualnie maksymalna wysokość wszystkich rat miesięcznych nie może przekraczać połowy wynagrodzenia. Jeżeli po konsolidacji rata kredytu będzie mieścić się w tej kwocie, szanse na połączenie wszystkich zobowiązań w jedno są duże.
Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego i czas spłaty
Kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem dla dłużników nie tylko z powodu wygody, jaką gwarantuje płacenie tylko jednej raty w miesiącu. Dzięki konsolidacji obniża się łączny koszt wszystkich zobowiązań. Kredyt jest oprocentowany niżej niż większość kredytów konsumpcyjnych, kart kredytowych i pożyczek innego typu. Dodatkowo rata jest niska, dzięki rozłożeniu kwoty do spłaty na większą liczbę rat. Wydłużenie okresu spłaty oraz obniżenie oprocentowania jest zwykle związane z zabezpieczeniem kredytu np. na nieruchomości. Jeżeli chce się uniknąć ustanawiania hipoteki, uzyskanie kredytu konsolidacyjnego może być utrudnione, zwłaszcza gdy łączne zadłużenie jest wyższe niż kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Kredyt konsolidacyjny a pożyczki pozabankowe
Za pomocą kredytu konsolidacyjnego można połączyć w jeden kredyt wiele różnych zobowiązań. Zanim jednak zaciągnie się nowy kredyt powinno się dokładnie sprawdzić, jakie kredyty i pożyczki podlegają konsolidacji w danym banku. Jest to szczególnie ważne, gdy zaciągnęło się pożyczki pozabankowe, których udzielaniem zajmują się prywatne firmy. Dzięki temu uniknie się nieporozumień i skorzysta się z oferty dostosowanej do własnych potrzeb.
Co ważne, konsolidacja kredytów i pożyczek w jedno zobowiązanie jest możliwa bez względu na to, ile rat różnych produktów spłaciło się do tej pory. Długi można połączyć w jeden nawet w kilka miesięcy po zaciągnięciu zobowiązania, bez konieczności płacenia dodatkowej prowizji lub ponoszenia innych kosztów.