reklama

Jak znaleźć dobrego opiekuna dla swojego seniora?

Opublikowano:
Autor:

Jak znaleźć dobrego opiekuna dla swojego seniora? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneOpieka nad osobami starszymi jest trudnym zadaniem. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty. Odciąży się w wykonywaniu codziennych obowiązków. Warto skorzystać z pomocy profesjonalnych usług opiekuńczych, gdy nasz senior cierpi na demencję, inną poważną chorobę, ograniczoną mobilność, problemy ze zdrowiem psychicznym lub inne poważne dolegliwości. Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę, szukając opiekuna.

Szacunek i empatia

Człowiek starszy traci dotychczasową niezależność. Obniżają się też jego zdolności umysłowego. Dlatego możesz łatwo stać się protekcjonalny wobec seniora. Jest to poważny błąd. Nawet jeśli starsza osoba staje się krucha i słaba, pamiętaj, że ma duże doświadczenie i kiedyś była niezależna. Zwróć uwagę, czy opiekun zachowuje się z szacunkiem do pacjenta.

Warto zobaczyć, jakie oferty pracy dla opiekunek proponują profesjonalne agencje. Wtedy możesz być pewny, że sprawdzają wiarygodność zarówno opiekuna, jak i pracodawcy.

Empatia jest jedną z najważniejszych cech, które powinien mieć każdy opiekun. Proces starzenia się może dezorientować wiele osób. Napotykają trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków. Nawet proste wyzwania mogą teraz stać się prawdziwym wyzwaniem. Dlatego opiekun powinien wykazać się empatią w takich sytuacjach.

Niezawodność i odpowiedzialność

Zwróć  uwagę, czy jest niezawodny i obowiązkowy. Sprawdź, czy sumiennie podchodzi do swoich obowiązków. Często opiekun ma czuwać, czy senior zdrowo się odżywia, pije odpowiednią ilość wody, zażywa leki o właściwych porach roku. Pilnuje również terminów wizyt lekarskich. Skutki zaniedbania mogą być bardzo poważne. Dlatego musisz znaleźć opiekuna, na którym możesz polegać.

Cierpliwość i optymizm

Każdy, kto spędza dużo czasu z osobą starszą, wie, że często czuje się sfrustrowana. Niestety pozornie proste zadania mogą zająć dużo więcej czasu. Wtedy pojawia się frustrująca, drażliwość lub agresja ze strony seniora. Może mieć również problemy z pamięcią. Dlatego opiekun musi być cierpliwy. Wtedy doskonale poradzi sobie w każdej sytuacji. Nie może reagować emocjonalnie i żywić urazy. Cierpliwość jest kluczowa. Powinien być również czujnym obserwatorem. Profesjonalista szybko zauważy oznaki pogorszenia stanu zdrowia psychicznego i fizycznego. Utrata apetytu, nagłe chudnięcie lub przytycie, problemy z pamięcią, zwiększona drażliwość mogą wskazywać na poważne dolegliwości.

Opiekun powinien też optymistycznie podchodzić do życia. Wiele starszych osób cierpi na depresję. Opiekunowie mają więc wprowadzać pozytywny nastrój, a nie jeszcze pogrążać w smutku i poczuciu beznadziei. W zależności od stanu zdrowia psychicznego i fizycznego niektórzy pacjenci nie chcą współpracować. Nie chcą jeść, pić ani się kąpać. Specjalista o pozytywnym usposobieniu łatwiej nawiązuje relację z osobą starszą. Potrafi ją uspokoić.

Opiekun często pomaga w czynnościach związanych z higieną osobistą, takich jak kąpiel, korzystanie z toalety, pielęgnacja okresowa lub nałożenie opatrunku na rany. Powinien spokojnie radzić sobie z widokiem płynów ustrojowych i funkcjonowaniem organizmu. Jednocześnie nie może zawstydzić pacjenta. Osoby o wrażliwej psychice nie sprawdzą się w  tym zawodzie.

Partnerem artykułu jest portal Opiekunki24 – portal społecznościowy dla opiekunek osób starszych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE