Hulajnoga elektryczna a prawo
Hulajnogą elektryczną można się poruszać, jednak przez prawo nie jest ona klasyfikowana jako pojazd podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Z tego powodu korzystanie z takich urządzeń jest bardzo niejednoznaczne, a na rynku nie ma specjalnych polis dotyczących wyłącznie hulajnóg. Istnieją natomiast ubezpieczenia, które pozwalają na wypłacenie odszkodowania osobie poszkodowanej z Twojej winy. Hulajnogę elektryczną można potraktować także jako mienie ruchome wchodzące w skład nieruchomości.Więcej o ubezpieczeniu hulajnogi elektrycznej dowiesz się tutaj: https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-hulajnogi.
Jak ubezpieczyć hulajnogę?
Ubezpieczenie hulajnogi wymaga dokupienia kilku rozszerzeń do standardowej polisy mieszkaniowej. Jeśli chcesz uchronić się przed koniecznością zapłacenia odszkodowania innej osobie z własnej kieszeni, dobrze sprawdzi się OC w życiu prywatnym. Taka polisa pozwala na pokrycie szkód, które wyrządziłeś podczas jazdy. Mowa tu zarówno o mieniu, jak i zdrowiu innych osób.OC w życiu prywatnym to jedno z rozszerzeń do polisy mieszkaniowej. Korzystając z hulajnogi elektrycznej, warto zakupić także NNW. Polisa chroni Cię przed koniecznością samodzielnego pokrycia kosztów leczenia uszczerbków na zdrowiu, których doznałeś podczas jazdy.
OC i NNW można dostać w pakiecie UTO, który jest dość nowym produktem na rynku. Został on stworzony z myślą o posiadaczach hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń tego typu. Taka ochrona obowiązuje jedynie w sytuacji, gdy podczas korzystania ze sprzętu dojdzie do wypadku. W razie kradzieży trzeba zaopatrzyć się w osobne ubezpieczenie.
Hulajnogę elektryczną można objąć ubezpieczeniem ruchomości domowych, kupując rozszerzenie do polis mieszkaniowej. W większości przypadków konieczne będzie nabycie droższego wariantu zarezerwowanego dla sprzętów elektronicznych i wartościowych przedmiotów. Wszystko zależy od ustaleń z danym towarzystwem ubezpieczeniowym.