Jak przeciwdziałać bólowi kręgosłupa?
Na rozwój chorób aparatu ruchu wpływa siedzący tryb życia, nadwaga, stres oraz stosowanie używek. Dlatego tak istotna jest profilaktyka. Warto zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, przy czym należy dopasować rodzaj, jak i intensywność ćwiczeń indywidualnie. Kluczową rolę pełni codzienna dbałość o prawidłową postawę ciała, świadome i prawidłowe podnoszenie oraz dźwiganie ciężarów. Zdrowe odżywianie, możliwie najszersze redukowanie stresu oraz poprawa układu nerwowego przyczyni się do zapobiegania bólom kręgosłupa. Utrzymanie optymalnej wagi pozwoli na uniknięcie obciążenia kręgosłupa. Dodatkowe kilogramy przyczyniają się do przyjmowania nieprawidłowej postawy, a osłabione mięśnie nie zapewniają prawidłowej stabilizacji.
Kogo najczęściej dotyka ból kręgosłupa?
Grupami podwyższonego ryzyka są osoby pracujące fizycznie, pracownicy biurowi, uczniowie, naukowcy, czyli osoby długo przebywające w pozycji siedzącej oraz w wymuszonej pozycji ciała. Pracownicy wykonujący pracę z użyciem komputera muszą pamiętać o odpowiednim dopasowaniu krzesła i biurka. Przy wyborze krzesła biurowego należy zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie oparcia do kształtu pleców. Komputer powinien być umieszczony na biurku w optymalnym ustawieniu, tak by nie wymuszał przyjmowania niekorzystnej dla kręgosłupa pozycji ciała. Dobrze jest pamiętać o robieniu krótkich przerw w pracy, zanim pojawi się ból kręgosłupa. Większość z nich można zrobić nie wstając od biurka i nie wymagają one zmiany stroju czy specjalistycznego sprzętu.
Co robić gdy pojawi się ból kręgosłupa?
Warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który manualnie, bądź z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu medycznego przeprowadza indywidualnie dobraną terapię. W momencie odczuwania silnego bólu kręgosłupa, jak i profilaktycznie mogą być wykonywane masaże. Prawidłowo wykonany masaż pleców, a niejednokrotnie i całego ciała, umożliwia redukcję napięć, poprawia elastyczność mięśni i wpływa na dotlenienie, ukrwienie i odżywienie tkanek. Kiedy ból kręgosłupa jest bardzo silny można sięgnąć po środek przeciwbólowy lub środki wspomagające utrzymanie prawidłowej kondycji stawów kręgosłupa. Doraźnie stosuje się także maści lub żele, które stosowane miejscowo przyczyniają się do redukcji bólu kręgosłupa, jak i stanu zapalnego.
Metody rehabilitacji kręgosłupa
Proste ćwiczenia, które nie wymagają wstawania od biurka:
- Siedząc na krześle, lewą rękę kładziemy na biurku, a prawą wyciągamy przed siebie, następnie chwytamy nią oparcie z lewej strony. Ćwiczenie powtarzamy na drugą stronę.
- Przechylamy głowę w lewo, czekamy kilka sekund, następnie powtarzamy ćwiczenie na prawą stronę.
- Siedząc, unosimy lewą nogę i wykonujemy nią kilka kółek w prawą stronę, następnie tę samą ilość kółek w lewo. Ćwiczenie wykonujemy również prawą nogą.
- Siedząc, wyciągamy ręce przed siebie, po czym cofamy je, łącząc łopatki. Powtarzamy to ćwiczenie kilka razy.