Każdego roku burak ćwikłowy jest narażony na działanie różnych szkodników i chorób. Jeśli nie są one we właściwy sposób zwalczane, mogą wywołać znaczące szkody. Wart więc zapoznać się z najbardziej skutecznymi metodami ochrony buraka, a także sposobami postępowania, które z pewnością przyniosą efekt.
Najpoważniejsze choroby, które dotykają buraki ćwikłowe
Buraki ćwikłowe są narażone na wiele różnych chorób i szkodników. Jedną z najpopularniejszych dolegliwości jest chwościk buraka. Jest to choroba wywołana przez grzyby, która się uaktywnia przy większej wilgoci i cieple. Głównym objawem są białe, okrągłe plamki otoczone brunatną obwódką, które pojawiają się na liściach. Wraz z rozwojem choroby zmiany pokrywają większą część liści, co w konsekwencji prowadzi do porażenia liści. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla młodych roślin.Kolejnym niebezpieczeństwem jest mączniak prawdziwy. Jest to choroba grzybowa, która poraża rośliny zwłaszcza, kiedy pogoda jest bardzo słoneczna, sucha i ciepła. Choroba znacznie ogranicza funkcje życiowe roślin, przede wszystkim utrudnia przebieg procesu fotosyntezy.
Niektóre buraki ćwikłowe zapadają na tzw. parch zwykły. Jest to choroba wywołana przez bakterie znajdujące się w glebie, które przenikają do korzeni i powoduje strupowate wypuklenia. Silne porażenie może doprowadzić do tego, że zginą całe uprawy roślin. Choroba najczęściej pojawia się w glebach niedotlenionych i wilgotnych.
Warto także wspomnieć o brunatnej plamistości liści. Choroba ta przyczynia się do usychania liści, w jej efekcie powstają suche plamki, które na początku są drobne, ale z czasem znacznie się rozwijają i zlewają w większe plamki.
Szkodniki w uprawie buraków
W uprawie buraków ćwikłowych pojawiają się także różne szkodniki, które negatywnie wpływają na wzrost buraka. Szczególnie niebezpieczny jest mątwik burakowy, który żeruje na korzeniach poszczególnych roślin. Larwa wnika do korzeni i tam się rozwija. Rośliny, które zostały zaatakowane słabną.Buraki atakuje też pchełka burakowa, czyli chrząszcz, który żeruje na górnej części liścia. Szkodniki na początku żerują na chwastach, ale z czasem przedostają się na buraki. Podobnie działa mszyca burakowa. Wyrządza ona pośrednie i bezpośrednie szkody, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do obumierania roślin.
Ochrona buraka ćwikłowego - skuteczne opryski
W zwalczaniu poszczególnych chorób i szkodników rozwijających się na burakach bardzo istotne jest działanie agrotechniczne. Należy siać tylko zdrowe nasiona, które zabezpiecza się preparatami biologicznymi. Warto także stosować opryski (do oprysków warto używać profesjonalne dysze do opryskiwaczy Teejet), które pomagają w budowaniu odporności przeciw grzybowej. Skuteczne jest też wykorzystywanie gnojówki przygotowanej ze skrzypu polnego lub pokrzywy.Aby buraki nie uległy zakażeni różnymi chorobami, nie powinno się ich uprawiać w dużym zagęszczeniu. Każdy etap uprawy jest bardzo istotny: od przygotowania pola aż do zbiorów. Należy mieć to na uwadze.
Wartościowym i znaczącym zabiegiem jest także przewietrzenie gleby i spulchnianie jej poprzez wykorzystywanie specjalnych narzędzi. Oczywiście buraków nie powinno się też uprawiać n zbyt często na tym samym polu. Należy tez unikać ich lokalizacji w rejonach w pobliżu plantacji nasion. Warto także przed posianiem buraków dokładnie uprzątnąć całe pole, usunąć i zniszczyć wszelkie resztki roślin, które pozostają po zbiorach warzyw. Należy też dokładnie wyczyścić i odkazić wszelkie narzędzia i pojemniki. Właściwe działanie profilaktyczne ma bardzo duże znaczenie.
Przeczytaj również: Jesienne opryski rzepaku - jak zwalczać chwasty
Aby ograniczyć straty w uprawie buraków ćwikłowych należy podjąć właściwe działanie profilaktyczne. Zagrożeń jest bardzo wiele, dlatego należy być czujnym. W przypadku zauważania jakiś objawów chorobowych, należy zastosować właściwe opryski i działanie lecznicze, zanim szkodniki przeniosą się na inne egzemplarze roślin. Warto mieć pełną świadomość dotyczącą możliwych problemów, aby cała plantacja byłą jak najbardziej udana i wydała korzystny plon.