Reklama

Gmina Tuszów Narodowy pięknieje z roku na rok

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gmina Tuszów Narodowy pięknieje z roku na rok - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Ostatnia kadencja samorządowa jest bardzo owocna dla gminy Tuszów Narodowy. Na przestrzeni 4 lat w gminną infrastrukturę zainwestowane zostało ponad 54 miliony złotych!

Oddajmy głos wójtowi gminy, Andrzejowi Głazowi, który opowiada, co działo się w Tuszowie Narodowym i okolicach.

Pozwolę sobie dokonać krótkiego podsumowania ostatnich czterech lat pracy w VIII kadencji funkcjonowania samorządów. O tym okresie można powiedzieć, że charakteryzuje się dużym bumem inwestycyjnym. I tak kolejno w 2019 roku na inwestycje wydaliśmy 7 mln zł, tj. 17% wydatków budżetowych, w 2020 było to 18 mln, czyli 35% wydatków, a w 2021 blisko 11,3 mln, tj. 25% wydatków. Z kolei w ostatnim roku była to kwota 17 992 903 zł czyli 34% wydatków ogółem. Na przestrzeni 4 lat w gminną infrastrukturę zainwestowaliśmy ponad 54 miliony złotych. Na koniec 2022 roku zadłużenie gminy wynosiło 3 114 640 zł, tj. 5,24% ogółu dochodów, daje to możliwości dalszego inwestowania.
Na 2023 rok mamy zaplanowane 32 mln zł na inwestycje, co w stosunku do całego budżetu jest bardzo dużą kwotą, bo stanowi ponad 47 % wydatków budżetowych. 

Gmina w nowej odsłonie

Z roku na rok poprawia się wizerunek gminy, powstają nowe obiekty, pięknieją dotychczasowe, ulega modernizacji sieć dróg, chodników, oświetlenia ulicznego. Wymienię chociażby kilka najdroższych inwestycji ostatniego okresu:
-rozbudowa i modernizacja ośrodka zdrowia w Tuszowie Narodowym wraz z wyposażeniem w profesjonalny sprzęt;
-modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Jaślanach;
-budowa kanalizacji w kolejnych miejscowościach i rozbudowa sieci wodociągowej;
-budowa pełnowymiarowej hali sportowej w Jaślanach;
-modernizacja i rozbudowa boiska sportowego przy szkole w Tuszowie Narodowym;
-rozpoczęcie inwestycji budowy centrum sportowego przy Strefie Tuszów;
-nowe place zabaw;
-kolejne nowe odcinki chodników, dróg, oświetlenia ulicznego;
-remonty istniejących nawierzchni dróg i chodników;
-budowa czterech nowych mostów na drogach gminnych;
-rewitalizacja centrum Tuszowa Narodowego, obejmująca plac gen. Sikorskiego, chodnik przy alei św. Jana Pawła II, budowę parkingu przy szkole i nowy odcinek drogi;
-modernizacja budynku urzędu gminy.

W 2021 roku Rada Gminy podjęła uchwałę o utworzeniu przy obwodnicy Tuszowa Narodowego Strefy Tuszów, poprzedzoną trzyletnim okresem intensywnych prac projektowo-uzgodnieniowych. Można powiedzieć, że zapoczątkowała ona rewolucyjne zmiany w gminie, które wpłyną na jej rozwój, umożliwiając inwestorom tworzenie nowych zakładów pracy, co przełoży się na nowe miejsca pracy, wpływy do budżetu z podatków i rozwój budownictwa jednorodzinnego.

Najbliższe plany to czas wielkich inwestycji

Nasze plany na najbliższy okres to intensywne pozyskiwanie środków finansowych w ramach różnych projektów i programów, tak krajowych, jak i unijnych, by nadal inwestować i usprawniać infrastrukturę techniczną oraz społeczną. W ten sposób będziemy gminą atrakcyjną do zamieszkania, szczególnie dla ludzi młodych, którzy zakładając rodziny, korzystają m.in. z całego zaplecza usług społecznych, tj. żłobka, przedszkoli, szkół. 
Ambicją gminy jest budowa własnej oczyszczalni ścieków, w tym kierunku opracowana została już dokumentacja, ogłoszony przetarg na zadanie i pozyskana dotacja 10 mln zł.
Ponadto będziemy kontynuowali budowę kompleksu sportowego przy Strefie Tuszów, na którego budowę w II etapie podpisaliśmy w 2023 roku umowę z Ministerstwem Sportu na kwotę 2 779 200 zł. i liczymy na kolejne środki zewnętrzne. W tym miejscu ogromne słowa uznania pod adresem europosła Tomasza Poręby, który jest przyjacielem tuszowskiej gminy i wspierał nas w pozyskaniu środków na ten cel. Zawsze możemy na niego liczyć. 
Kolejnym dużym wyzwaniem jest uzbrojenie terenów Strefy Tuszów i dalsza budowa sieci kanalizacyjnej oraz rozbudowa sieci wodociągowej. 
Nadal będziemy inwestować w drogi, chodniki i oświetlenie uliczne.

Inwestujemy w człowieka

Cieszę się, że na terenie gminy funkcjonuje niepubliczny żłobek, którego powstanie wspieraliśmy i z którego korzystają nasze rodziny. Utrzymujemy trzy przedszkola samorządowe, pięć szkół, sieć bibliotek wraz z Centrum Pamięci gen. Sikorskiego, co wyróżnia naszą gminę. Nie zapominamy o naszych korzeniach, własnym dziedzictwie historyczno-kulturowym i inwestowaniu w młodego człowieka, o czym świadczy bogata oferta usług oświatowych i standard nauczania w naszych szkołach. Dodam, że do samej oświaty, która w 2023 roku będzie kosztować ponad 17 mln zł, do przyznanej nam subwencji musimy dofinansować z dochodów własnych ponad 7 mln. Jednak uważam, że inwestowanie w dzieci i młodzież jest bardzo ważne, jak nie najważniejsze. To od nich i ich edukacji zależeć będzie nasza przyszłość. 
Rokrocznie organizujemy imprezy kulturalne, uroczystości rocznicowe i patriotyczne. W stały kalendarz są wpisane m.in. takie jak: powitanie lata, dożynki, rocznice urodzin gen. W. Sikorskiego, obchody Święta Niepodległości i uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 
Planujemy rozbudowę Domu Kultury, aby spełniał najnowsze standardy i umożliwiał realizację jeszcze szerszej gamy usług kulturalnych, w tym prowadzenie profesjonalnych zajęć dla osób uzdolnionych artystycznie w różnych grupach wiekowych. W tym celu opracowujemy stosowny projekt i będziemy zabiegać o dotacje na jego realizację.
Troszczymy się też o seniorów, zapewniając grupie 30 osób z terenu gminy pobyt w Dziennym Domu Pomocy w Dębiakach. Jeszcze w grudniu podpisaliśmy umowę na 2023 rok na realizację kolejnego, trzeciego już etapu projektu „Słoneczna jesień życia”. Dofinansowanie na najbliższe 12 miesięcy to kwota 958 783,00 zł. 
Są to tylko wybrane najważniejsze zagadnienia i realizowane w gminie zadania. O szczegółach informujemy od kilku lat w raporcie o stanie gminy, który zawsze zamieszczamy w BIP. 

Gmina przyszłości

Gmina dysponuje wolnymi terenami pod budownictwo jednorodzinne  oraz pod inwestycje, szczególnie w ramach Strefy Tuszów, które przylegają do obwodnicy Mielca.  Ma duże perspektywy rozwoju, jest innowacyjna, otwarta, z dobrą  infrastrukturą, pielęgnująca własne dziedzictwo kulturowe.
Zapraszam do naszej wyjątkowej gminy, atrakcyjnej gospodarczo i turystycznie, o bogatych tradycjach historycznych. Zachęcam do inwestowania w niej – bo warto!

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE