Reklama

Gazy płynne - co warto wiedzieć na temat ich instalacji?

Opublikowano: pt, 8 maj 2020 11:00
Autor:

Gazy płynne - co warto wiedzieć na temat ich instalacji? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Obecnie gazy płynne zyskują coraz większą popularność. Jeszcze kilka lat temu niewiele osób decydowało się na tę metodę ogrzewania. Teraz staje się ona niezwykle popularna i można ją spotkać w wielu domach oraz przedsiębiorstwach. To sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad nimi. Dlatego pojawia się mnóstwo pytań dotyczących gazów płynnych. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na te najczęściej zadawane?

Czy potrzebna jest skomplikowana instalacja, aby móc korzystać z ogrzewania gazem LPG?

Wiele osób może się obawiać instalacji i z tego powodu rezygnować z pewnych metod ogrzewania. Często dzieje się tak właśnie w kwestii gazów LPG, które jeszcze nie są dobrze znane. To wzbudza wiele wątpliwości i sprawia, że niektórzy obawiają się, że nie poradzą sobie z ich obsługą. Warto więc zaznaczyć, że nie jest ona zbyt skomplikowana. Bez problemu można je zamontować w dużych zbiornikach, które zostaną umieszczone na zewnątrz budynku. Często też można je znaleźć w nowoczesnym piecu, który sterowany jest elektronicznie, a przy okazji zapewnia całkowite bezpieczeństwo. To sprawia, że praktycznie każdy poradzi sobie z jego obsługą. W dodatku nie musimy się od razu decydować na zakup urządzeń umożliwiających ogrzewanie za pomocą gazów LPG. Coraz częściej można się zdecydować na ich dzierżawę. Takie usługi świadczy m.in. firma https://tezet.pl/.

Instalacja zbiornika na gaz płynny – jakie formalności nas czekają?

Gaz płynny zdobywa coraz większą popularność! Jego zalety doceniają kolejne osoby, ale niektórzy obawiają się, że nie poradzą sobie z formalnościami związanymi z instalacją zbiornika. Nie trzeba się jednak obawiać tego zadania, tylko odpowiednio do niego przygotować! Jakie zadania więc na nas czekają?

 • Przygotowanie projektu technicznego
  Zanim przejdziemy do wykonywania instalacji zbiornika na gaz płynny, należy zadbać o przygotowanie prawidłowego projektu. Jego wykonaniem zajmuje się uprawniony projektant. A co powinno się znaleźć w takim dokumencie? Przede wszystkim nie może w nim zabraknąć zaznaczenia lokalizacji zbiornika na gaz płynny i przyłącza gazowego. W zakresie zadań projektanta znajduje się również uzyskanie wszystkich zgód, które są wymagane przez prawo budowlane, m.in. zatwierdzenie zbiornika przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.
 • Zgłoszenie zbiornika do Starostwa Powiatowego
  W przypadku zbiorników o pojemności do 7 m³ nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Jednak będziemy zmuszeni złożyć zgłoszenie budowy instalacji do Starostwa Powiatowego. Powinno ono zawierać następujące dokumenty:
 • Wniosek zgłoszenia;
 • Projekt techniczny wykonany przez uprawnionego projektanta i uzgodniony z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych;
 • Kopię uprawnień projektanta oraz kopię jego aktualnego zaświadczenia o przynależności do Izby Inżynierów Budownictwa;
 • Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością.
 • Odbiór zbiornika
  Na koniec czeka nas jeszcze odbiór zbiornika. Następuje on po wykonaniu instalacji, czyli po przygotowaniu wykopu pod instalację i fundamentu pod zbiornik, a następnie jego montażu oraz pierwszym tankowaniu. Zgłoszenia do odbioru końcowego należy dokonać do Urzędu Dozoru Technicznego. 

Jakie są zalety wykorzystania gazów płynnych?

Przygotowanie instalacji gazów płynnych nie wymaga wiele pracy i wysiłku. Jednak czy to rozwiązanie ma jeszcze jakieś zalety? Oczywiście, że tak! Przede wszystkim mają one mnóstwo zalet, a niewiele wad. Nie da się też ukryć, że stanowią doskonałą alternatywę dla oleju napędowego oraz paliw stałych. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim wytwarzają znacznie mniej substancji toksycznych, niż wcześniej wymienione rozwiązania. To sprawia, że to właśnie na nie decydują się miłośnicy ekologii. Gazy płynne są też bardzo ekonomiczne i przyczyniają się do dużych oszczędności. Nie tylko są tanie, ale przede wszystkim bardzo wydajne. Co sprawia, że wydajemy niewielkie kwoty. Nie zapominajmy też o fakcie, że nie musimy się od razu decydować na zakup odpowiedniego sprzętu. Na początku możemy go po prostu wydzierżawić.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.