reklama

EKUZ vs. ubezpieczenie turystyczne w PZU - co wybrać?

Opublikowano:
Autor:

EKUZ vs. ubezpieczenie turystyczne w PZU - co wybrać? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneZakres ochrony Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może okazać się niewystarczający za granicą. Karta obowiązuje jedynie w 32 państwach Starego Kontynentu. Dlatego warto posiadać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Jednym z nich jest PZU Wojażer.

Niezależnie od tego czy ktoś spędza wakacje w kraju czy też decyduje się na opuszczenie jego granic w celach turystycznych, konieczne jest podsiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. W przeciwnym razie nie ma co liczyć na uzyskanie jakiejkolwiek pomocy medycznej bez ponoszenia całkowitych kosztów z własnej kieszeni. Niestety leczenie się z własnych funduszy wiąże się czasem z ogromnymi nakładami finansowymi, co może mocno nadwyrężyć budżet.

Najtańszym rozwiązaniem jest wyrobienie bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, jednakże wiąże się z tym wiele ograniczeń. Można bowiem liczyć na dostęp jedynie do podstawowej opieki medycznej, a EKUZ honorowana jest wyłącznie w państwach członkowskich UE/EFTA. Nawet posiadając EKUZ, trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w części lub całości, w zależności od kraju do którego turysta zdecyduje się wyjechać. Najwygodniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zatem wykupienie polisy turystycznej, która może stanowić uzupełnienie EKUZ.

Jak wyrobić EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) z wakacyjnapolisa.pl to całkowicie bezpłatne rozwiązanie. Wystarczy złożyć wniosek o jej wyrobienie w wojewódzkim oddziale lub delegaturze NFZ.

Jednak dysponując jedynie Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, można liczyć na pokrycie kosztów leczenia wyłącznie w placówkach mających podpisaną umowę z zagranicznym odpowiednikiem Narodowego Funduszu Zdrowia. Pokrycie kosztów leczenia odbywa się na zasadach obowiązujących w danym państwie. Nie ma zatem gwarancji, że za świadczenie medyczne, które jest nieodpłatne w Polsce, turysta nie będzie musiał uiścić dodatkowych opłat i to z własnej kieszeni. Często jest tak, że konieczne jest pokrycie kosztów w części czy nawet w całości, co niestety jest dużym obciążeniem dla wakacyjnego budżetu.

Nawet za każdy kolejny dzień pobytu w szpitalu często trzeba zapłacić z własnego portfela. Jeśli dany lek czy świadczenie medyczne nie znajduje się na liście funduszu zdrowia, to EKUZ okazuje się być wręcz nieprzydatnym do niczego dokumentem. W przypadku EKUZ nie ma też co liczyć na dodatkowe świadczenia typu usługi assistance.

PZU Wojażer a dodatkowa ochrona

Decydując się na PZU ubezpieczenie turystyczne na wakacyjnapolisa.pl można liczyć na to, że ubezpieczyciel zajmie się organizacją i opłaceniem m.in. wizyt lekarskich, badań, operacji i zabiegów, transportu medycznego/zwłok do kraju. Zwracane są również koszty leków, opatrunków, protez czy okularów korekcyjnych. Dodatkowo można liczyć na pomoc w chorobie i po wypadku po powrocie poszkodowanego do domu. PZU finansuje wówczas i organizuje wizyty lekarza, psychologa czy rehabilitanta. 

W przypadku prywatnego ubezpieczenia turystycznego do dyspozycji jest szereg dodatkowych świadczeń w postaci ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, kosztów ratownictwa i poszukiwania, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenia bagażu, ubezpieczenia sprzętu sportowego, ubezpieczenia od sytuacji aktów terroru/zamieszek/działań wojennych czy też ubezpieczenia ryzyka zaostrzenia lub powikłania chorób przewlekłych. To na ile dodatkowych świadczeń zdecyduje się klient, będzie miało wpływ na końcową cenę polisy. Wpływ na jej wysokość ma bowiem nie tylko suma ubezpieczenia, ale także rejon (do którego wybiera się turysta) oraz zakres ubezpieczenia (w zależności od tego czy klient zdecyduje się na pakiet podstawowy czy też rozszerzony o dodatkową ochronę). Można zatem dostosować ubezpieczenie turystyczne do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Obecnie możliwy jest bowiem zakup polisy turystycznej online, co pozwala zaoszczędzić czas i kupić ją nawet dzień przed wyjazdem.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE