Perspektywa sprzedawcy
Jako sprzedawca ubezpieczonego pojazdu masz w zasadzie tylko jeden obowiązek wynikający z obowiązujących przepisów: przekazanie polisy nabywcy oraz zgłoszenie tego faktu do swojego ubezpieczyciela. Na tym w zasadzie kończy się udział w procedurze i osoba, która właśnie wzbogaciła się o środki za sprzedane auto, może o nim praktycznie zapomnieć.Dokładny przepis – art. 32 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – brzmi następująco: „Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, jest obowiązany do przekazania posiadaczowi, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia na piśmie zakładu ubezpieczeń, w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności pojazdu, o fakcie przeniesienia prawa własności tego pojazdu i o danych posiadacza, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu”.
Perspektywa kupca
Jako nabywca pojazdu masz prawo do otrzymania od sprzedawcy aktualnej polisy OC. Nawet jeśli jej nie otrzymasz, w każdej chwili masz do dyspozycję bazę UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Aby sprawdzić datę ważności OC, wystarczy podać numer VIN i rejestracyjny pojazdu. Internet jest doskonałym narzędziem do spraw ubezpieczeniowych. Zastanawiasz się np., jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC? Sprawdzisz to w jednym z darmowych poradników.Jako nabywca przejmujący auto wraz z polisą masz prawo do podjęcia dwóch decyzji:
- wypowiedzenia obowiązującej umowy w dowolnej chwili,
- skorzystania z obowiązującej umowy do końca ważności polisy.
Wypowiedzenie polisy
Jeśli nie chcesz korzystać z OC po poprzednim właścicielu auta, skontaktuj się z ubezpieczycielem, aby poznać konkretne, formalne wytyczne. Zapewne znajdziesz je też na stronie internetowej towarzystwa. Co do zasady, wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną i zostać przesłane pocztą lub drogą elektroniczną. Pamiętaj jednak, że zwlekanie z tą decyzją może oznacza konieczność dopłaty za czas korzystania z ubezpieczenia. Gdy już zrezygnujesz z OC, najpóźniej w dniu jego wygaśnięcia wykup nowe, jak najatrakcyjniejsze pod względem finansowym, aby nie przepłacać. Przy okazji możesz też zdecydować się na inne polisy (np. o wyborze autocasco przeczytasz w artykule https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-ac-jak-wybrac-odpowiednie-autocasco/).
Dalsze korzystanie z polisy
Możesz też dalej korzystać z polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela auta. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają jednak prawo dokonać rekalkulacji składki i oczekiwać dopłaty, choć w praktyce często rezygnują z tego działania, aby nie zrażać do siebie potencjalnych klientów na lata.Inną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest płatność za OC. Być może poprzedni właściciel ubezpieczyciel wybrał OC na raty i pozbył się samochodu przed uiszczeniem pozostałych należności? Wówczas to do Ciebie należy obowiązek dopłaty do końca obowiązującego okresu ubezpieczeniowego. Pewnym minusem przejmowania polisy wraz z nabyciem auta jest fakt, że za okres korzystania z niej nie naliczają się zniżki za bezszkodową jazdę.