U każdego z nas słuch zaczyna się pogarszać się w indywidualnym tempie. Wpływają na to różne czynniki m.in. przebyte choroby. Dlatego zadbaj o ten narząd już teraz, a znacznie spowolnisz proces jego starzenia. Poznaj 5 wskazówek, które pomogą Ci cieszyć się zdrowiem i zapobiec problemom ze słuchem w przyszłości.
1. Dbaj o zdrowie uszu
Nie zawsze infekcje i stany zapalne uszu są możliwe do uniknięcia. Pamiętaj jednak, aby za każdym wyleczyć je do końca. Stosuj się do zaleceń lekarza i nigdy nie bagatelizuj niepokojących objawów.Duże znaczenie w profilaktyce ma zdrowa, bogata w witaminy dieta, przeciwutleniacze, magnez oraz beta karoten. Osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia, rzadziej zapadają na choroby, które przyczyniają się do pogorszenia słuchu (np. nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, cukrzycę).
Problemy ze słuchem nierzadko są następstwem powikłań po chorobach z dzieciństwa (np. odra lub świnka). Dlatego nigdy nie bagatelizuj niepokojących objawów chorób u swoich pociech.
Jeżeli potrzebujesz dobrej ochrony na uszy lub sprzętu poprawiającego komfort słyszenia, zawsze kupuj tylko w sprawdzonych sklepach, np. na audilo.pl.
2. Unikaj hałasu
Hałas to jedno z największych zagrożeń dla narządu słuchu. Głośne dźwięki, które powtarzają się długo i systematycznie, powoli uszkadzają nasz słuch. Powinieneś zachować szczególną ostrożność, jeśli pracujesz w głośnych warunkach. Koniecznie noś słuchawki ochronne, aby zapobiec problemom w przyszłości.Trudne warunki akustyczne towarzyszą nam również na co dzień. Często nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy. Hałas pojawia np. na ulicy, w szkole, galerii handlowej. Nie zawsze jesteśmy w stanie go uniknąć. Dlatego zadbaj o sytuacje na które masz wpływ. Na weselach, koncertach i innych wydarzenia stawaj z daleka od głośników.
Zadbaj również o warunki w swoim domu:
- Wybieraj urządzenia, które emitują jak najniższy poziom decybeli.
- Postaraj się ustawiać telewizor, radio i inne odbiorniki możliwie najciszej.
- Nie włączaj kilku urządzeń jednocześnie.
- Unikaj słuchania muzyki na słuchawkach, szczególnie tych, które wkłada się do uszu.
3. Pamiętaj o badaniach kontrolnych
Badania kontrolne pozwalają szybko wykryć wady słuchu oraz wprowadzić niezbędne leczenie. W czasie profilaktycznej kontroli otolaryngolog ma szansę zdiagnozować poważne choroby, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie słuchu.Przesiewowe badania wykonuje się już w pierwszych dniach życia u noworodków. Jednak niezależnie od wieku, kontrole lekarskie powinny odbywać się regularne.
Podczas badania otolaryngolog sprawdza czy słuch działa bez zarzutu, a jeśli to konieczne, usuwa zalegającą woskowinę. Kontrola słuchu jest szybka i bezbolesna. Specjalista zazwyczaj korzysta z otoskopu i wykonuje audiometrię.
Zgłoś się do poradni niezwłocznie, kiedy poczujesz, że jakość Twojego słyszenia uległa pogorszeniu. Nie lekceważ nawet pierwszych objawów. Zauważyłeś, że wciąż musisz podgłaśniać telewizor? Prosisz rozmówcę, aby mówił głośniej i wyraźniej? Słyszysz szumy lub piski? To objawy, które powinny Cię zaniepokoić. Pamiętaj, że wcześnie postawiona diagnoza zwiększa szanse na szybkie i skuteczne wyleczenie niedosłuchu.
4. Zadbaj o prawidłową higienę
Patyczki higieniczne stosowane do wnętrza ucha mogą uszkodzić błonę bębenkową lub zatkać kanał słuchowy. Dlatego możesz czyścić nimi wyłącznie zewnętrzne partie małżowiny usznej. Do czyszczenia kanału słuchowego stosuj specjalne preparaty polecane przez lekarza.Podczas codziennej kąpieli, czyść uszy ciepłą wodą. Pamiętaj, aby dokładnie wysuszyć je ręcznikiem. Wilgoć stwarza sprzyjające warunki do rozwoju drobnoustrojów i bakterii. Dlatego stosuj tą zasadę również po kąpieli na basenie, w jeziorze i innych zbiornikach wodnych.
5. Chroń uszy przed zimnem
Niekorzystne warunki atmosferyczne (wiatr i mróz) narażają uszy na różnego rodzaju stany zapalne. Dlatego zawsze podczas niepogody noś na głowie czapkę lub ochronne nauszniki. To jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie chorobom uszu.Problemy ze słuchem są często bagatelizowane, szczególnie u osób w podeszłym wieku. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że nawet niewielki niedosłuch może znacznie pogorszyć jakość życia, utrudnić pracę i kontakty towarzyskie. Nieleczone wady słuchu mogą przełożyć się na problemy w szkole u dzieci.
Starsze osoby, które słyszą niewyraźnie często wycofują się z życia w społeczeństwie, a nawet popadają w depresje. Dlatego zacznij działać, jak tylko zauważysz pierwsze niepokojące objawy u siebie lub bliskiej osoby. Obecnie medycyna i nowoczesne technologie pozwalają na skuteczne leczenie problemów ze słuchem.