reklama
reklama

Świece chanukowe — czym są i jakie jest ich znaczenie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels

Świece chanukowe — czym są i jakie jest ich znaczenie? - Zdjęcie główne

Świece chanukowe | foto pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieCzym są świece chanukowe i jakie mają znaczenie? Dlaczego są ważnym symbolem w judaizmie?
reklama

Każda religia ma swoje tradycje i symbole, które stanowią ważny element wiary. W judaizmie, jednym z ważniejszych symboli jest dziewięcioramienny świecznik, w którym umieszczanych jest osiem świec. Czym są świece chanukowe i jakie jest ich znaczenie? Świece chanukowe zapala się w czasie żydowskiego święta obchodzonego na pamiątkę zwycięstwa rodu Machabeuszy nad Grekami. Świece chanukowe powinny palić się minimum 30 minut. Warto również zaznaczyć, że świece powinno zapalić się o zachodzie słońca lub podczas pojawienia się gwiazd na niebie. Nazwa tego jednego z najbardziej znanych żydowskich świąt pochodzi od hebrajskiego słowa chanach, które można przetłumaczyć jako "inaugurować". Na czym polega tradycja zapalania świec? Według tradycji żydzi zapalają jedną świecę każdego wieczoru przez osiem dni. Świeczka znajdująca się pośrodku służy do odpalania od niej kolejnych płomieni.

reklama

Co to są świece Chanukowe?

Czym jest świeca Chanukowa? Świece Chanukowe stosuje się w święcie żydowskim zwanym Chanuka. Świece umieszcza się w dziewięcioramiennym świeczniku. Święto Chanuka jest dorocznym świętem trwającym osiem dni. Święto to upamiętnia ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej. Podczas każdego wieczoru Chanuki, jedna dodatkowa świeca jest używana do zapalenia kolejnej świecy, zaczynając od jednej w pierwszym dniu, dwóch w drugim, aż do ośmiu w ostatnim dniu tego święta. Świeczki zapala się od lewej najbardziej wysuniętej, a następnie prawą.

Co to znaczy Hanukkah?

Święto Hanukkah to Święto Świateł obchodzone przez wyznawców Judaizmu. Chanuka jest 8-dniowym świętem. Święto to upamiętnia zwycięstwo Machabeuszy nad Grekami w II w przed naszą erą. Jest to święto upamiętnienia cudu w Świątyni Jerozolimskiej. Chanuka, nazywana Świętem Świateł jest jednym z najważniejszych świąt w judaizmie. Na czym polega Chanukowy cud? Chanuka jest świętem radości, podczas którego świętowane jest uniezależnienie się od Greków, a także rytualne oczyszczenie i ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej. Słowo "chanuka" dosłownie można też tłumaczyć jako "poświęcenie".

reklama

Co oznacza 9 ramienny świecznik?

Dziewięcioramienny świecznik jest nieodłącznym elementem najważniejszego święta judaizmu, jakim jest Chanuka. Osiem świec zapalanych przez 8 kolejnych dni oznaczają kolejne dni cudu w Świątyni Jerozolimskiej. Jedna ze świec jest dodatkowa i służy do odpalania pozostałych. Świecznik posiada jedno miejsce dla każdej świecy przeznaczonej na jeden dzień święta plus dodatkowe miejsce pośrodku dla świecy dodatkowej.

Ile świec pali się w święto Channuka?

Zapalanie świec jest najważniejszą czynnością podczas obchodzenia Chanuki. Codzienne zapalanie jednej świecy symbolizuje osiem dni cudu. W ostatnim dniu tego święta pali się osiem świec plus jedna, od której wszystkie były zapalane.  Cud, o którym mowa miał polegać na niewytłumaczalnym paleniu się świecznika przez osiem dni, mimo iż zgromadzonego oleju miało wystarczyć jedynie na jeden dzień. Ówcześni kapłani doświadczyli tego cudu, dzięki któremu byli w stanie zgromadzić zapasy. Dziewięcioramienny świecznik zwany chanukiją lub menorą chanukową jest najbardziej rozpoznawalnym elementem tego święta.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu rzeszow24.info. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama