reklama
reklama

Obchody Dnia Niepodległości. Tak świętował Przecław [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Obchody Dnia Niepodległości. Tak świętował Przecław [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
64
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
PodkarpacieW Przecławiu uroczyście obchodzono wspólne świętowanie 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
reklama

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą o godz.9:00 w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Przecławiu. Po nabożeństwie i uroczystym przemarszu z Młodzieżową Orkiestrą Dętą Gminy Przecław na placu obok Szkoły Podstawowej nastąpiła dalsza część uroczystości także artystyczna.

Dzień 11 listopada 2023 zostanie w pamięci mieszkańców również jako dzień odsłonięcia i poświęcenia muralu Jana Ligęzy bardzo związanego z mieszkańcami Przecławia i gminy.

Obecna na wydarzeniu Burmistrz Gminy Przecław Renata Siembab z radością przyjęła fakt wspólnego przeżywania tego święta z tak liczną grupą mieszkańców.

Bardzo się cieszę, że w dniu dzisiejszym w 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę tylu mieszkańców Gminy Przecław wzięło udział w uroczystej mszy świętej i kontynuowało przemarszem wraz z Strzelcami, druchami OSP, młodzieżą i rodzinami wraz z dziećmi. Mogliśmy wysłuchać pięknej lekcji historii pod muralem upamiętaniającym Jana Ligęzę i Jego walkę z Krzyżakami pod Grunwaldem, o której opowiedział nauczyciel i historyk Stanisław Wilczyński. Ważny moment poświęcenia, zapewne zapamiętają mieszkańcy gminy. Święto 11 listopada jest i powinno być  ważnym  dniem dla każdego Polaka. Kończąc już nasuwa mi się pytanie jakie powinien zadać sobie każdy z nas -Czy jestem dobrą Polką, dobrym Polakiem? To dzień i moment, kiedy nawet najmłodsi angażują się w przygotowania  części artystycznych co oznacza, że dla każdego pokolenia niezależnie od wieku jest to ważna i doniosła uroczystość.

reklama

-mówiła Burmistrz Gminy Przecław Renata Siembab. 

Mural namalowany na jednej ze ścian Szkoly Postawowej w Przecławiu przedstawia szlachcica Jana Ligęzę wraz ze swoim wojskiem wlaczących pod Grunwaldem. Pomysłodawcą i wykonawcą był lokalny artysta plastyk Wojciech Kaszub z pomocą nauczyciela historii Stanisława Wilczyńskiego i nauczyciela z Partyni Ireneusza Weryńskiego, który napisał projekt na sfinansowanie wykonania muralu. 
Oprócz kwiatów złożno pod muralem ogien przywieziony z Kostiuchniówki, który z Mielca dostarczyli druhowe OSP  Przecław. To kolejny symbol upamiętniający walki toczące się w 1916 roku. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama