reklama

Legionella na Podkarpaciu. W Tarnobrzegu wyłączono fontanny, woda będzie podgrzewana

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Legionella na Podkarpaciu. W Tarnobrzegu wyłączono fontanny, woda będzie podgrzewana - Zdjęcie główne

Tarnobrzeskie Wodociągi zaczynają działać. | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Największy kryzys sanitarny od czasu COVID-19 na Podkarpaciu jest faktem. Kolejne samorządy zaczynają profilaktyczne działania, które mają zminimalizować ryzyko zakażenia się bakterią Legionella. Tak też dzieje się w Tarnobrzegu.
reklama

Z uwagi na pojawianie się nowych przypadków zakażeń bakterią Legionella pneumophila na terenie województwa podkarpackiego, a także odnotowywanie zakażeń także w innych województwach, na prośbę prezydenta Tarnobrzega zarówno Wodociągi Tarnobrzeskie Sp. z o.o. jak i ECO Tarnobrzeg zdecydowały o podjęciu działań profilaktycznych, które mają zminimalizować ryzyko zakażenia się bakterią w Tarnobrzegu. 

Do zakażenia bakterią może dojść wyłącznie poprzez wdychanie mikroskopijnych kropli, w postaci areozolu, wody zawierającej bakterie Legionella. Aerozol tworzy się w wyniku puszczenia silnego strumienia wody z kranu czy prysznica, spłukiwania toalety, bąbelków generowanych w wannach z hydromasażem. - Zwróciłem się od Tarnobrzeskich Wodociągów o wyłączenie fontanny na Placu Antoniego Surowieckiego oraz fontanny na Placu Bartosza Głowackiego - mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Jednocześnie włodarz prowadził rozmowy z firmą ECO Tarnobrzeg, w gestii której jest podgrzewanie wody w miejskiej sieci, a jak informują służby sanitarne, wysoka temperatura może być sprzymierzeńcem w walce z bakterią. Temperatura wody od 20 do 50 stopni Celsjusza to idealne środowisko namnażania się bakterii, w tym bakterii Legionella, to już w wodzie o temperaturze 70 stopni Celsjusza wszystkie bakterie Legionella zostają natychmiast unieszkodliwione.

ECO Tarnobrzeg informuje że od poniedziałku 4 września od godziny 7 do wtorku, 5 września, do godziny 20 podwyższone zostaną parametry wody w tarnobrzeskiej sieci ciepłowniczej. Jest to działanie profilaktyczne mające na celu dezynfekcję instalacji centralnej ciepłej wody. Podczas jego przeprowadzania temperatura ciepłej wody w tarnobrzeskiej sieci ciepłowniczej podwyższona zostanie do około 70-75 stopni Celsjusza przez maksymalnie 30 minut. ECO Tarnobrzeg zwraca się do administratorów budynków, w których znajduje się węzeł cieplny, o zgłaszanie chęci podniesienia temperatury ciepłej wody użytkowej.

Zapytaliśmy samorząd czy profilaktyka będzie dotyczyła basenu krytego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu. Czy brane pod uwagę jest czasowe zamknięcie obiektu? O działania profilaktyczne w Tarnobrzegu pytaliśmy już kilka dni temu.

  • zastój lub wolny obieg wody,
  • duże stężenie drobnoustrojów,
  • obecność biofilmu, kamienia, osadu, mułu, rdzy lub innej materii organicznej,
  • zniszczone elementy sieci dystrybucji wody.
 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama