reklama

Pławo. Pożar w domu jednorodzinnym. Na miejscu straż pożarna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Filip Anusz

Pławo. Pożar w domu jednorodzinnym. Na miejscu straż pożarna - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Filip Anusz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnaleW środę (26 kwietnia) po godzinie 14. strażacy otrzymali zgłoszenie do miejscowości Pławo (gm. Borowa). Doszło tam do pożaru w budynku mieszkalnym.
reklama

Na miejscu pracują służby ratunkowe. Z nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się, że nie ma osób poszkodowanych.

Ze względu na to, że na dachu budynku znajdują się panele fotowoltaiczne, akcja jest bardzo niebezpieczna.

Pożar przy zamontowanych panelach fotowoltaicznych

Po przyjeździe na miejsce pożaru strażacy dokonują rozpoznania. Jedną z pierwszych czynności jest odłączenie dopływu prądu do instalacji elektrycznej. Ogranicza to ryzyko dla strażaków, gdyż najczęściej używanym środkiem gaśniczym jest woda, która jak wiadomo przewodzi prąd. Niestety, pomimo odłączenia falownika od sieci elektroenergetycznej, panele nadal generują napięcie. Uszkodzenie kabli na skutek pożaru może powodować tworzenie nowych i niespodziewanych dróg obwodu elektrycznego i stanowi zagrożenie dla ewakuujących się ludzi oraz strażaków. Moduły fotowoltaiczne są trudno zapalne, a zatem nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania ognia. Dlatego środki gaśnicze podaje się bezpośrednio na nie wyłącznie w przypadku pożaru dachu, na którym są zamontowane.

To bardzo ważne, aby właściciele domów i mieszkań byli świadomi ryzyka pożarowego i podejmowali odpowiednie środki ostrożności. W przypadku instalacji fotowoltaicznych, ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość materiałów użytych do budowy systemu oraz aby instalację wykonała osoba z doświadczeniem i wiedzą na temat bezpieczeństwa.

Warto pamiętać, że odpowiednie zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej oraz regularne przeglądy techniczne mogą znacznie zmniejszyć ryzyko pożaru. Właściciele domów i mieszkań powinni również mieć świadomość, jak zachować się w przypadku pożaru, a ich domy i mieszkania powinny być wyposażone w niezbędne sprzęty gaśnicze i dymne alarmy.

Podsumowując, ryzyko pożaru w budynkach mieszkalnych, w tym również tych wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne, jest realne i może mieć poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, aby właściciele domów i mieszkań byli świadomi tego zagrożenia i podejmowali odpowiednie środki ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko pożaru.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama