Wysoki mandat dla 24-latka
Nowy taryfikator przewiduje m.in. wysoki mandat za wykroczenie, jakim jest wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie. Takie właśnie wykroczenie popełnił w sobotę młody mężczyzna, który stał z innymi osobami i czekał na otwarcie zapór na przejeździe kolejowym na ulicy Wolności w Mielcu. W tym samym czasie, na przejazd przez tory, wśród innych pojazdów, oczekiwał oznakowany radiowóz. W pewnym momencie, niecierpliwość młodego mężczyzny wzięła górę i pomimo tego, że zapory nadal były zamknięte, a pociąg jeszcze nie przejechał, przeszedł przez torowisko.
Pieszy został zatrzymany do kontroli, gdy mijał radiowóz. Policjanci, za popełnione wykroczenie, ukarali 24-latka mandatem w wysokości 2000 złotych.
8 wypadków śmiertelnych podczas przechodzenia przez zamknięty przejazd kolejowy
Według rocznego raportu z działalności Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych za 2020 rok opublikowanego na stronie internetowej MSWiA odnotowano 8 wypadków w kategorii: najechanie pojazdu kolejowego na osoby podczas przechodzenia przez tory na przejeździe kolejowo-drogowym lub przejściu strzeżonym, 5 przypadków w kategorii: najechanie pojazdu kolejowego na osoby podczas przechodzenia przez tory na pozostałych przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach oraz 137 wypadków w kategorii: najechanie pojazdu kolejowego na osoby podczas przechodzenia przez tory poza przejazdami kolejowo-drogowymi lub przejściami na stacjach i szlakach.
Mieleccy policjanci przypominają
Zabrania się:1) wchodzenia na jezdnię:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
4) przebiegania przez jezdnię;
5) chodzenia po torowisku;
6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
- Pamiętajmy! Lekkomyślne zachowanie w pobliżu przejazdu kolejowego może kosztować nas życie, bez względu na to, czy jesteśmy pieszymi czy poruszamy się pojazdem. - apelują policjanci.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.