reklama

Tradycja wciąż żywa. Sobótki w powiecie mieleckim [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleSobótką nazywano ognisko obrzędowe, rozpalane na polanach leśnych i wzgórzach w wieczory i noce przedświąteczne, przede wszystkim w sobotę poprzedzającą Zielone Świątki i w noc świętojańską-wigilię św. Jana Chrzciciela. Nazwa, po raz pierwszy pojawia się w XIII-wiecznych źródłach jako imię góry Ślęży, nazwanej Sobótką. Z XIII w. pochodzą również pierwsze wzmianki o kręgach tanecznych, tworzonych wokół ognisk przez kobiety-panny i mężatki oraz odprawianych przez nie praktykach magicznych. Ogień i blask sobótki wspomagał ich zaklęcia, obrzędy miłosne i matrymonialne. Sobótkę rozpalano także przeciwko czarownicom i złym mocom, dla ochrony pól przed burzą i piorunami (przysłowie: "Gdzie sobótki rozpalają, tam grady nie przeszkadzają"), w intencji pomyślnej wegetacji roślin, wypasu bydła oraz dla dusz zmarłych przodków.
reklama

"Zielone Świątki" to święto katolickie obchodzone czterdzieści dni po Wielkanocy, które upamiętnia zstąpienie Ducha Świętego na apostołów. Jest to również znane jako Zesłanie Ducha Świętego lub Święto Pięćdziesiątnicy. Zielone Świętki obchodziliśmy w poprzednią niedzielę. Ze świętem tym wiąże się też tradycja palenia sobótki, podtrzymywana wciąż w naszym powiecie. 

Sobótka to ognisko obrzędowe, rozpalane na polanach leśnych w wieczory i noce świąteczne, przede wszystkim w sobotę poprzedzającą Zielone Świątki i w noc świętojańską. Ogień i blask sobótki wspomagał obrzędy miłosne i matrymonialne. Sobótkę rozpalano także przeciwko złym mocom, dla ochrony pól przed burzą i piorunami. 

reklama

W powiecie mieleckim w niektórych miejscowościach wciąż świętuje się zwyczaj sobótkowy. Palone są specjalne pochodnie wykonane ze słomy, a dym okadza pola i domostwa. 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama