Położna jest obecna na każdym etapie życia kobiety. Zajmuje się edukacją seksualną, profilaktyką chorób kobiecych, poradnictwem w zakresie planowania rodziny, macierzyństwa i ojcostwa. Wspiera kobietę w czasie porodu i w opiece nad noworodkiem.
Do kompetencji położnej zalicza się nie tylko asystowanie przy porodzie, jak wiele osób błędnie sądzi. Rola położnej jest znacznie większa. Położna zajmuje się:
- profilaktyką chorób kobiecych,
- edukacją w zakresie metod planowania rodziny,
- rozpoznawaniem ciąży i jej prowadzeniem - monitorowaniem, kierowaniem na niezbędne badania,
- opieką nad kobietą w ciąży fizjologicznej,
- poradnictwem laktacyjnym,
- prowadzeniem fizjologicznego porodu i połogu,
- opieką nad noworodkiem i edukacją w zakresie pielęgnacji narodzonego dziecka,
- poradnictwem w zakresie żywienia kobiety w ciąży i noworodka,
- edukacją w zakresie szczepień ochronnych,
- przyjmowaniem porodu lub podejmowaniem nagłych decyzji dotyczących porodu w czasie nieobecności lekarza prowadzącego.
Kobietom w ciąży (od 21. tygodnia) przysługują spotkania z położną refundowane przez NFZ. Aby móc z nich skorzystać, należy wypełnić odpowiednią deklarację – jej wzór można otrzymać w przychodni.
Kobieta ma prawo do wyboru położnej, nie musi koniecznie decydować się na położną z przychodni, do której należy. Możliwa jest też zmiana pierwotnie wybranej położnej. Bezpłatnie takiej zmiany można dokonać 2 razy w danym roku kalendarzowym. Za każdą kolejną zmianę dokonaną w tym samym roku trzeba zapłacić 80 zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.