Od dłuższego czasu wiele osób skarży się na produkty mleczne, w których zawarta jest laktoza. To problem i dyskomfort nieznany dla wielu w poprzednich latach. Co na to wpływa, jak uniknąć towarzyszących bólów żołądka i głowy?
Zdrowie i dobre samopoczucie zależy od wielu czynników. Praca jelit w organizmie to coraz częściej spotykane problemy i przyczyna wizyt u lekarzy. Aby jelita dobrze funkcjonowały, potrzebują czegoś, co je napędzi do działania. I tu ważną funkcję spełnia błonnik.
Niedobór błonnika to również spadek wartości odżywczych potraw, prowadzący nawet do niedożywienia. Wiąże on składniki mineralne w jelitach, jego braki prowadzą do zaparć, podwyższenia glukozy i cholesterolu we krwi. Produkty wzbogacone w błonnik zaleca się diabetykom, zmniejszają procesy miażdżycy i chorób serca.
Błonnik to nie tylko korzystne działania dla jelit, ale również dla wyglądu skóry, kondycji włosów i paznokci. Wiążąc wodę, w naturalny sposób wspomaga prawidłowe wydzielanie soków trawiennych w żołądku. Bogate źródło błonnika to otręby, musli, kasze, ryż naturalny, marchewka, jabłka, suszone śliwki, morele, figi. W codziennych posiłkach zalecane jest spożywanie 25-30 g błonnika. Możemy go znaleźć również w pieczywie razowym oraz pełnoziarnistym.
Stosowane przez wiele osób są suplementacje preparatów, w składzie których odnajdzie się także błonnik nierozpuszczalny. Przywraca on prawidłową florę bakteryjną jelit, reguluje ich pracę. Jedną z jego najważniejszych cech jest umiejętność pęcznienia pod wpływem wody, co pobudza jelita do wydalania toksyn oraz zbędnych produktów przemiany bakterii. Ale jak z każdym dobrym i pomocnym preparatem, nie należy przesadzać. Nadmiar błonnika również może stworzyć niekorzystne sytuacje i dyskomfort trawienny.
Nietolerancja laktozy to również problem, niestrawiony cukier mleczny przedostaje się do jelita grubego, gdzie ulega gwałtownej fermentacji pod wpływem flory bakteryjnej. To działa drażniąco na przewód pokarmowy, powodując objawy nietolerancji laktozy. Produkty z laktozą to nie tylko mleczna postać mleka czy serów, to również płatki śniadaniowe, zupy, sosy, margaryny, czekolady, a nawet wyroby mięsne, do których dodaje się ten cukier w celu poprawienia smaku.
Przyczyną nietolerancji laktozy jest brak enzymu laktazy, jest to związane z wiekiem i obniżeniem produkcji enzymu laktazy.
Spotykana jest również nietolerancja wtórna - przejściowa lub trwała. Na brak laktazy mają wpływ często współistniejące stany chorobowe, dochodzi wówczas do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego, gdzie produkowana jest laktaza. Cechą charakterystyczną wskazującą na nietolerancję są nudności po spożyciu produktów mlecznych.
Zmieniając dietę, należy zastępować mleko spożywczymi produktami bogatymi w makroskładniki: wapń, magnez, potas, witaminy B2 i B12 oraz cynk. Do codziennej diety niezbędne jest włączenie migdałów, orzechów, które stanowią źródło wapnia. Dobrym zamiennikiem mleka krowiego jest mleko sojowe i jego przetwory stosowane szczególnie u dzieci z problemami trawiennymi.
Obecnie produkcja produktów spożywczych bez laktozy zapełniła półki każdego marketu. Różnego rodzaju mleka roślinne: migdałowe, kokosowe, owsiane, ryżowe, orkiszowe, orzechowe, jaglane, sojowe dają możliwości smakowe i zdrowotne. Bywa to niekiedy trudne ze względu na smaki, do jakich przyzwyczaił się organizm, a przestawienie bywa kłopotliwe. Sery również zostały zmodyfikowane, gotowe zamienniki żółtego sera i twarogów nie odbiegają smakiem od zwierzęcych. Dla smakoszy spaghetti z serem parmezan również znalazł się wegański - z nerkowców.
Najważniejszym momentem jest zdiagnozowanie nietolerancji pokarmowej, aby szybciej uniknąć niepotrzebnych problemów. Nietolerancja pokarmowa może być również nabyta, spowodowana zbyt wczesnym urozmaiceniem diety w dzieciństwie, spożywaniem produktów zawierających wiele sztucznych dodatków. Źle działa także przesadne przestrzeganie zasad higieny, wyparzanie warzyw i owoców, częste przyjmowanie antybiotyków, co prowadzi w późniejszym etapie życia do problemów i uniemożliwia wytworzenie odporności. Ważne jest również dostarczenie wapnia w diecie bezlaktozowej: ryby, warzywa strączkowe, kasza jęczmienna i gryczana, a także woda mineralna bogata w wapń.
W obecnym i różnorodnym pod względem produktów spożywczym świecie niezbędne jest zwracanie uwagi na to, co jemy, kiedy i z jakich składników zostało wyprodukowane. Nie wiąże się to tylko z naszymi zachciankami, ale może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.