reklama
reklama

Kontrowersje wokół TikToka, czyli co myślą o aplikacji mieleccy licealiści [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kontrowersje wokół TikToka, czyli co myślą o aplikacji mieleccy licealiści [WIDEO] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleTikTok to aplikacja, którą na pewno zna większość młodych ludzi, choć od niedawna staje się popularna także wśród starszych.
reklama

Oto co pisze o nim Wikipedia: "TikTok – mobilna aplikacja internetowa, której główna funkcjonalność polega na możliwości wysyłania bardzo krótkich materiałów wideo, w założeniu treścią zbliżonych do teledysków muzycznych". Nie brzmi groźnie? W rzeczywistości jest groźny. Nie tylko dla internetowych gigantów takich jak Google czy Facebook, gdyż stanowi dużą konkurencję, lecz także dla ponad miliarda ludzi, którzy korzystają z tej aplikacji.

reklama

TikTok tak naprawdę zyskał swoją ogromną popularność podczas pandemii koronawirusa, która - jak wiadomo - rozpoczęła się w 2020 r. Ludzie zamknięci w domach z nudy pobierali tę aplikację i poprzez oglądanie krótkich filmików, które wyświetlały się na stronie głównej, nazwanej "Dla ciebie", mogli oderwać się od szarej rzeczywistości. Dziś TikTok działa dokładnie tak samo jak 2 lata temu. Tematy "TikToków" są różnorodne – od komedii po filmiki pokazujące codzienne życie prywatnych osób, które można potraktować jako inspirację. Skoro oglądanie "TikToków" może być tak budujące i przyjemne, dlaczego zatem aplikacja ta wzbudza kontrowersje?

Po pierwsze użytkownicy TikToka są zalewani ogromną ilością treści, które w większości nie pochodzą od twórców, których obserwują. Średnio co około 50 sekund oglądają nowy filmik, najczęściej dotyczący całkowicie innej treści niż poprzedni. Ilość tych krótkich wideo nigdy się nie kończy, a każde z nich jest na swój sposób interesujące. Spędzanie czasu, oglądając te krótkie filmiki, to prosta droga do uświadomienia sobie o ilości zmarnowanych godzin na coś, co tak naprawdę nie było godne uwagi i nie jest w żaden sposób wzbogacające. Mimo to jednak liczba użytkowników tej aplikacji nie maleje, co jest spowodowane uzależnieniem.

reklama

reklama

Ogromnym problemem dotyczącym TikToka jest również szybkość, z jaką zmieniają się trendy wśród jego społeczności. Jak to działa? Gdy jakiś produkt, na przykład sukienka, staje się popularny na TikToku, nagle każdy pragnie go posiadać. Ludzie kupują ten produkt, a następnie, po krótkim okresie czasu, gdy przestanie być popularny na TikToku, zapominają o nim i wyrzucają go. Trendy, które generuje społeczność tej platformy są obecne także poza nią. Nawet w sklepach odzieżowych często widzi się "viralowe" ubrania z TikToka. Ten nigdy niekończący się cykl kupowania i wyrzucania prowadzi nie tylko do produkcji ogromnej ilości niskiej jakości produktów, lecz również do poczucia nienadążania za trendami. Ponieważ zmieniają się one nieustannie, użytkownikom tej aplikacji trudno jest zawsze być "na czasie" i przez to mogą czuć się odrzuceni i niewystarczalni.

reklama

Wiele twórców wideo na TikToku mierzy się z niemałą krytyką. Hejterzy na tej platformie są bezlitośni, a fala hejtu, jaka dotyka twórców, jest niewyobrażalnie duża. Z tego powodu popularni "TikTokerzy" rezygnują z takiej kariery w trosce o swoje zdrowie psychiczne.

Ale nie tylko zdrowie psychiczne twórców może ucierpieć. Okazuje się, że osoby, które biernie oglądają TikToki, mogą także mieć spore problemy z akceptacją siebie. Widząc pozornie idealne życia innych ludzi na TikToku, można poczuć się niewystarczalnym i mieć zaniżoną samoocenę. Także normy piękna, które obowiązują na tej platformie, są przytłaczające. Wszyscy chcą pokazać się z jak najlepszej strony, dlatego uwydatniają swoje atuty, tym samym stwarzając sztuczny obraz samego siebie. Nie tylko szkodzą tym innym, ale też sobie.

Pozornie nieszkodliwa aplikacja może być źródłem nienawiści, problemów z samoakceptacją, czy nawet zanieczyszczenia środowiska. Nie jest to jednoznaczny sygnał do porzucenia jej, lecz raczej do zastanowienia się, czy jest ona godna tak ogromnej uwagi.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama