reklama
reklama

Cukrowe szaleństwo. Po ile kupimy go w powiecie mieleckim? [CENY]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleW czasie pandemii Polacy masowo wykupywali makarony, papier toaletowy i płyny dezynfekujące. Dziś za to z półek znika cukier. W Biedronce, Lidlu i Aldi już wprowadzono limity na zakup tego towaru. Tymczasem eksperci twierdzą, że cukru nie zabraknie, a Polska produkuje go więcej, niż zużywa. Sprawdziliśmy, po ile (i czy w ogóle) można kupić cukier w naszym powiecie.
reklama

W Polsce znów pojawiła się obawa o dostępność cukru, co sprawiło, że klienci wykupują go masowo, po 10, 20 czy 30 kilo. Jednak producenci zapewniają, że nie grozi nam brak cukru. 

Latem zapotrzebowanie na cukier zawsze się zwiększa, bo zarówno przedsiębiorstwa, jak i gospodarstwa domowe wykorzystują większe ilości cukru na przetwory. Przyczynia się to jednak do powszechnego złudzenia pustych półek i znikających w okamgnieniu zapasów cukru.

Podobna sytuacja wystąpiła w 2011 roku. Gwałtowny wzrost cen cukru sprawił bowiem, że spanikowani klienci masowo wykupywali zapasy. W rezultacie część osiedlowych sklepów i niektóre sieci handlowe, m.in. Auchan i Tesco, wprowadziły limity sprzedaży. Wtedy na taką podwyżkę cen złożył się nieurodzaje, kryzys ekonomiczny, malejące unijne dopłaty dla europejskich rolników i brak nadwyżek z Ameryki.

reklama

Ale tego typu kłopoty to nie nowość w naszym kraju. W powojennej historii Polski dwukrotnie wprowadzano kartki na cukier, podobnie działo się też w czasie I i II wojny światowej oraz podczas wojny polsko-bolszewickiej w roku 1920.

W PRL po raz pierwszy kartki na cukier wprowadzono w 1952 r. Obowiązywały przez niespełna rok.

W 1976 r.  rząd Piotra Jaroszewicza ponownie wprowadził kartki na cukier, upoważniając każdego obywatela do zakupu 2 kg w miesiącu. Reglamentację cukru zniesiono w roku 1985.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama