- W tym roku Międzynarodowy Dzień Teatru w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie miał być obchodzony 28 marca. Na ten dzień nasi artyści zaplanowali premierę spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Miała to być okazja do nagrodzenia aktorów i innych pracowników tej instytucji kultury. Stan epidemii wszystko zmienił, ale ludzie teatru nie są bezczynni i już podejmują inicjatywy, między innymi dla dzieci i młodzieży, które będą rodzajem hołdu dla sztuki teatralnej – podkreśla marszałek Władysław Ortyl, jednocześnie kierując do artystów podziękowania i słowa uznania w dniu ich święta.
Samorząd Województwa Podkarpackiego wraz z Podkarpackim Kuratorem Oświaty wyszły z inicjatywą czynnego uczestnictwa dzieci i młodzieży w odbiorze i tworzeniu kultury, w tym sztuki teatralnej, w czasie kwarantanny. Propozycja ta obejmuje warsztaty teatralne, udział w spektaklach teatralnych, konkurs recytatorski, tworzenie w domu radia a nawet amatorskiego filmu – oczywiście wszystko online, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i zaleceniem „zostań w domu”.
26 marca Zarząd Województwa Podkarpackiego przyjął uchwałę, a tym samym porozumienie, które precyzuje współpracę kilku instytucji w realizacji programu zatytułowanego Wsparcie szkół i placówek w zajęciach pozalekcyjnych w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Stronami porozumienia są województwo podkarpackie, rzeszowskie kuratorium oświaty, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Polskie Radio Rzeszów, TVP 3 Rzeszów oraz Wojewódzki Dom Kultury.
- Chcemy dać młodym i najmłodszym mieszkańcom regionu szansę twórczego rozwoju, a jednocześnie zaprezentowania swoich talentów w trudnym czasie epidemii i przymusowej izolacji -mówi pomysłodawca działań marszałek Władysław Ortyl. - Te nasze propozycje symbolicznie łączą się z Międzynarodowym Dniem Teatru, przypominając, jak ważne jest dla człowieka obcowanie ze sztuką i czerpanie z niej kreatywności – dodaje gospodarz regionu.
W porozumieniu znalazły się różne oferty dla młodych i najmłodszych mieszkańców Podkarpacia. Będą oni mogli spróbować swoich sił jako radiowcy, próbując tworzyć radiowe słuchowisko w domu, swe talenty teatralne i miłość do Melpomeny mogą odkryć w czasie warsztatów teatralnych oraz spektakli z repertuaru rzeszowskiego teatru. Ci, którzy lubią scenę będą mogli także spróbować swoich sił w konkursie recytatorskim, a dla miłośników kina w ofercie jest szansa przetestowania spróbowania swych talentów w autorskim tworzeniu filmów amatorskich, a także przygotowywaniu recenzji filmowych.
Realizacja projektów zawartych z porozumieniu w części sfinansowana zostanie przez samorząd województwa podkarpackiego, poprzez WDK w Rzeszowie.
Wśród propozycji dla młodzieży są te oferowane przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Są to projekty:
- „Teatr w domu” – czyli udostępnienie linków do zapisów filmowych spektakli z repertuaru teatru, tj.: Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów; Dzieci Hioba. Wiek XX; Beksiński. Obraz bez tytułu; Trzy siostry.
- Warsztaty teatralne (próby online oraz w realnej rzeczywistości po ustaniu zagrożenia epidemią)z młodzieżą szkolną prowadzone przez aktorów teatru, tj.: teksty literackie wybrane przez szkoły za pośrednictwem Kuratorium Oświaty do wystawienia na deskach teatru.
- Konkurs recytatorski „Polska poezja religijna” – konkurs recytatorski z okazji 100. rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II i beatyfikacji Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego ( warsztaty online oraz w realnej rzeczywistości po ustaniu zagrożenia epidemią) - prowadzone przez aktorów teatru.
Rzeszowski teatr pokryje część kosztów realizowanych projektów.
Tak o inicjatywach rzeszowskiej Siemaszkowej mówi jej dyrektor Jan Nowara:
– Istotą teatru są emocje i wyobraźnia. Zanim spektakl nabierze realnych kształtów, musi się narodzić w głowie i w sercu twórców i wykonawców. Nasz projekt stworzenia spektaklu z wykorzystaniem sieci odwołuje się do tej zasady. Jego adresatem są młodzi ludzie, dla których wirtualna sieć jest naturalnym środowiskiem. Ale to pierwszy akt projektu. Drugi nastąpi już w realu, kiedy pandemia ustąpi i wszyscy powrócimy do tego, co jest najcenniejsze i w życiu, i w Teatrze: żywego spotkania.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru widzowie mogą nagrodzić aktorki i aktorów „Siemaszkowej”. Zaplanowana na 28 marca premiera spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” w reż. Waldemara Śmigasiewicza oraz obchody święta zostały odłożone na przyszłość. Rzeszowski teatr chce być ze swoimi widzami blisko w sposób, w który może to uczynić w tej sytuacji czyli online. Teatr postanowił, że obok Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Rzeszowa i Dyrektora Teatru swoich faworytów wśród artystów wskażą również Widzowie. Internetowa ankieta umożliwia oddanie głosu na ulubioną aktorkę i ulubionego aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz na ulubiony spektakl z repertuaru teatru. Głosować można do 22 kwietnia 2020 r. włącznie. Laureatów „Wandy ‘20” – bo tak od imienia patronki teatru nazwane zostały nagrody – poznamy podczas uroczystych obchodów 59. Międzynarodowego Dnia Teatru w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Teatr zachęca do licznego udziału w ankiecie, a dla jej uczestników przygotowany został konkurs na Facebooku. Do wygrania są zaproszenia na obchody 59. MDT, w tym premierę najnowszego spektaklu.
Fundatorem nagród „Wanda ‘20” oraz zaproszeń dla biorących udział w ankiecie jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej.
Link do ankiety: https://forms.gle/YCKVDHa9no9Pyjeq7
Regulaminy głosowania oraz konkursu na FB dostępne są na stronie internetowej www.teatr-rzeszow.pl
Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach w 1961 roku, a data 27 marca wybrana do celebrowania tego święta jest upamiętnieniem otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.