Reklama

W środę koncert muzyki sakralnej z okazji uroczystości św. Cecylii

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Mieleckie chóry: "Akord" i "II LO" pod dyrekcją Grzegorza Oliwy, a także harfista Adrian Nowak i cajonista Karol Bik wystąpią w środę 23 listopada w Mielcu podczas koncertu muzyki sakralnej z okazji uroczystości św. Cecylii. Początek koncertu o godz. 19:00.

Znany podkarpacki muzyk Grzegorz Oliwa przygotował koncert muzyki sakralnej. Koncertowi będzie towarzyszyć gra harfy i cajonu. Wydarzenie już 23 listopada o godz. 19:00 w kościele Matki Bożej Naustającej Pomocy w Mielcu. 

Koncert Muzyki Sakralnej ku czci św. Cecylii patronki śpiewu i muzyki kościelnej. 

Cecylia jest jedną z najpopularniejszych świętych męczennic początków chrześcijaństwa. Jej imię wymieniane jest w tak zwanym Kanonie Rzymskim. Była nadzwyczajnej urody. Nie zawahała się jednak stracić swojego życia w młodym wieku, po to, by zyskać wieczną młodość w Chrystusie. Patronat nad muzyką kościelną przypisano jej dopiero pod koniec średniowiecza. Wiąże się to najprawdopodobniej z błędnym odczytaniem znaczenia antyfony w oficjum brewiarzowym. W ikonografii przedstawiana jest jako ‘orantka’, czyli osoba modląca się na stojąco z rękami wzniesionymi. Niektóre wizerunki ukazują ją grającą na organach. Jej atrybuty to: anioł, cytra, harfa, lutnia, organy, płonąca lampka.

Informacja o wykonawcach

Chór Młodzieżowy II LO im. Mikołaja Kopernika.

Zespół powstał w 2002 r. z inicjatywy byłego dyrygenta Antoniego Stańczyka. Chór posiada w swoim repertuarze utwory - wykonywane  a cappella, jak i z akompaniamentem - rożnych epok; od średniowiecza do współczesności. Szczególne miejsce zajmuje w nim muzyka polska do słów wybitnych rodzimych poetów m. in. Jana Kochanowskiego, Juliusza Słowackiego, czy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Od początku swego istnienia chór odnosił liczne sukcesy na Festiwalach Chóralnych w Polsce zajmując pierwsze miejsca na min. na Festiwalu „Cantate Deo” w Rzeszowie. Chór uświetnia uroczystości okolicznościowe, religijne oraz państwowe, biorąc czynny udział w życiu artystycznym nie tylko szkoły ,ale także i miasta.                                                                            Dyrygentem chóru od 2019 r. jest Agnieszka Straż obecnie nauczyciel muzyki w mieleckim Koperniku, absolwentka Instytutu Muzyki Sakralnej w Przemyślu w klasie ks. dr. hab. Mieczysławowa Gniadego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale filologicznym. Od 2009 r. założycielka i dyrygentka chóru „Gaudete” w Gawłuszowicach, inicjatorka powstania chóru parafialnego w Ostrowach Tuszowskich. Bierze czynny udział w rozwoju chóru parafialnego na os. Smoczka w Mielcu.

Chór Nauczycielski ZNP i SCK „Akord”.                  

Założony wiosną 1969 roku. Brał udział w wielu znanych projektach muzycznych: msze, koncerty              symfoniczne, kantaty, oratoria  w  Mielcu, Strzyżowie, Rzeszowie, Tarnowie, Dębicy, Norymberdze. Od kilku lat koncertuje z Markiem Bałatą, Włodzimierz Korczem, Alicją Majewską, Olgą Bończyk, Łukaszem Zagrobelnym czy Grzegorzem Wilkiem. W ostatnich trzech latach koncertował na Międzynarodowych Festiwalach Chóralnych między innymi w Paryżu, Pradze i w Toskanii. Zdobywca wielu prestiżowych nagród – 1-sze miejsca i złote dyplomy -  na festiwalach chóralnych w Polsce i zagranicą.   Chór „Akord” nagrał 4 płyty z muzyką religijną i rozrywkową. Jest organizatorem cyklicznych koncertów chóralnych w Mielcu. Dyrygentem chóru od października 2018 r. jest Grzegorz Oliwa. 

Grzegorz Oliwa jest profesorem sztuk muzycznych, pracownikiem naukowym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 1999 roku jest dyrektorem w Państwowej Szkole Muzycznej  I stopnia w Strzyżowie, a od 2006 roku regionalnym koordynatorem Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”.  W latach 1990-2002 był liderem grupy wokalnej „Fiat Singers” specjalizującej się w wykonawstwie muzyki gospel i spirituals.  Założyciel i dyrygent Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, dyrygent Podkarpackiego Chóru Męskiego i Chóru Nauczycielskiego „Akord”.  Od 2005 roku współpracuje z Włodzimierzem Korczem oraz Alicją Majewską.  Koncertował  także z Chórem Filharmonii Śląskiej, Tarnowską oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną. Wspólnie z Rzeszowską Orkiestrą Kameralną nagrał utwory znajdujące się w zbiorach biblioteki Muzeum – Zamku w Łańcucie:  „Muzykalia łańcuckie” oraz „ Muzykalia łańcuckie – koncerty” z udziałem Joanny Supranowicz, Roberta Naściszewskiego  i Tomasza Strahla.

Adrian Nowak – harfa

Urodzony w Rzeszowie harfista, solista, nauczyciel, muzyk kameralny i orkiestrowy.  W roku 2019 uzyskał dyplom z wyróżnieniem i tytuł magistra w klasie harfy, pod kierunkiem prof. Florence Sitruk i dr Ireny Czubek-Davidson w Akademii Muzycznej w Krakowie. Aktualnie jest doktorantem Szkoły Doktorskiej na tej samej uczelni oraz kontynuuje edukację na Brescia University of Music we Włoszech realizując Artist Diploma. Uczestnik licznych kursów mistrzowskich m.in. VII Międzynarodowego Mistrzowskiego Kursu Interpretacji Muzyki Harfowej w Warszawie czy Kursu MEISTERKURSE – Musik Forum Sachrang (prof. Margit Süs-Schellenberger). W czasie swojej edukacji współpracował między innymi z Isabelle Moretti (Francja), Ritą Costanzi (USA/Kanada), Arianną Savall (Hiszpania), Tominą Parvanova (USA), Kateriną Kitsou (Greece), Elżbietą Szmyt (Polska/USA), Joanną Kozielska (Polska/Francja), Agnieszką Gralak (Polska/Niemcy). Laureat prestiżowych konkursów muzyki solowej i kameralnej. Uczestniczył w licznych koncertach orkiestrowych takich jak International Lutosławski Youth Orchestra (Szczecin), BISYOC - Intercultural Youth Orchestra Exchange (Anglia). W 2019 roku wystąpił podczas 14 edycji Festiwalu Muzycznego Santa Caterina w Jaragua do Sul (Brazylia). Współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą – Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Podkarpacka, Wrocławska Orkiestra Kamerlana „Leopoldinum”, ORSO Philharmonic, Berliner Symphoniker, Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy