Reklama

W Przecławiu wystawa fotografii Adama Mikołajczyka "Cierpienie" a także debata

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: A. Mikołajczyk

W Przecławiu wystawa fotografii Adama Mikołajczyka "Cierpienie" a także debata - Zdjęcie główne

Wystawa "Cierpienie" zostanie zaprezentowana już 12 maja | foto A. Mikołajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Dom Kultury w Przecławiu wspólnie z Stowarzyszeniem kulturalnym JARTE zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Adama Mikołajczyka pt. "Ciernienie". Po wernisażu zapraszamy na debatę na temat zdrowia psychicznego mężczyzn. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Burmistrz Przecławia Renaty Siembab i Komendy Powiatowej Policji w Mielcu.

Dom Kultury w Przecławiu wspólnie z Stowarzyszeniem kulturalnym JARTE zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Adama Mikołajczyka pt. "Ciernienie". Po wernisażu odbędzie się debata na temat zdrowia psychicznego mężczyzn. Wernisaż już 12 maja o godz. 17:00 w galerii domu kultury w Przecławiu. Debata organizowana jest wspólnie z psychologami i terapeutami, przy współpracy m. in. z Komendą Powiatową Policji w Mielcu.

Opis wystawy:

Przemilczane męskie cierpienie, o którym często dowiadujemy się za późno. W zachodnim kręgu kulturowym figura mężczyzny od zawsze utożsamiana była z siłą – zarówno fizyczną jak i psychiczną. Przypisywano im odwagę, heroizm oraz przymus wzięcia odpowiedzialności za słabszych, a wszelkie przejawy uczuciowości były w nich piętnowane.

Konsekwencją tłumienia i kanalizowania własnej emocjonalności stało się poczucie zagubienia i niezrozumienia. Z czasem jednak te tłumione dotąd emocje, zaczęły brać górę nad wstydem i rozpoczęły swoją wędrówkę na powierzchnię twardej, męskiej skóry. Słabość stała się siłą, a odwaga, z którą przeciwstawili się stereotypom pozwoliła na narodziny nowych mężczyzn. Mężczyzn, którzy znaleźli swoje miejsce na subtelnej granicy między wrażliwością i twardością.

Nowy mężczyzna zna pochodzenie swoich emocji, nie unika żadnej z nich, a wręcz przeciwnie potrafi stawić im czoła i wyjść z tego starcia obronną ręką. Zna przyczyny swoich lęków, radości, wzruszeń, gniewu i, co najważniejsze – miłości. To trudna wędrówka, wymagająca wiele wysiłku. Jedynie Ci wystarczająco śmiali dowiedzą się jak niezwykła nagroda czeka na nich na szczycie – spokój.

Wystawa “Cierpienie” podejmuje dialog z kodem kulturowym “prawdziwego mężczyzny”, a jedenaście prac pokazanych na wystawie obrazuje niechcianą prawdę o istnieniu męskiego cierpienia. Każda z nich jest autonomicznym dziełem i może być analizowana osobno, tak aby widz mógł znaleźć tą, z którą się utożsamia.

Dominująca szarość symbolizuje spustoszenie jakie gniew, niemoc, smutek, zmęczenie, ból, rozpacz i walka z samym sobą pozostawiają w duszy mężczyzny. W świecie “idealnym”, pełnym sztucznych filtrów i upiększeń znanych z mediów społecznościowych trudno niekiedy zauważyć ukrytą tragedię, te prace mają na celu wyciągnąć widza z bezpiecznej strefy komfortu, choćby na chwilę.

Adam Mikołajczyk - urodzony w 1991 roku w Krakowie. Fotografią zainteresował się w wieku 18 lat. Fachu uczył się w rodzinnym studio fotograficznym pod okiem ojca. Od 2016 roku prowadzi Pracownię Męskich Portretów – miejsce, w którym wszyscy mężczyźni bez względu na cechy fizyczne i duchowe mogą się sfotografować. Na swoich portretach pragnie pokazywać mężczyzn w najlepszym świetle. Pracując w studio przy użyciu światła błyskowego stara się wyizolować modela z otaczającego go świata, co pozwala lepiej skupić się na tym, co tak naprawdę drzemie we wnętrzu fotografowanego mężczyzny.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem medialnym Tygodnika Regionalnego KORSO. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy