Organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa rokrocznie Spotkania Opiekunów Pomników Historii to wydarzenia skupiające właścicieli i zarządców najcenniejszych dla polskiej kultury obiektów. Spotkania odbywają się zawsze w obiekcie uhonorowanym tytułem pomnika historii. W tym roku wybór padł na Zamek w Krasiczynie, który otrzymał to wyróżnienie w 2018 r.
Na 12-13 czerwca dla uczestników Spotkania przewidziane są: prezentacja filmu Narodowego Instytutu Dziedzictwa i TVP Kultura „Szlakiem miejsc niezwykłych – pomniki historii: Zamek w Krasiczynie”, promocja albumu „100 pomników historii”, prelekcja poświęcona genezie, rozwojowi i potencjałowi pomników historii, a także szkolenia eksperckie z zakresu finansowania dziedzictwa i zarządzania nim w kontekście rozwoju turystyki kulturowej.
Pomniki historii to obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do elitarnego grona mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.
Z każdym rokiem lista najcenniejszych obiektów polskiej kultury powiększa się. Do dziś wyróżnienie to nadano ponad 100 zabytkom, aby symbolicznie uhonorować w ten sposób najważniejsze dla polskiej kultury obiekty na 100-lecie odzyskania niepodległości.