Reklama

Reklama

Poznaliśmy twórczość Chopina, Oborskiego i Michałowskiego

Opublikowano: 14 grudnia 2020 15:01
Autor: | Zdjęcie: SCK

Poznaliśmy twórczość Chopina, Oborskiego i Michałowskiego - Zdjęcie główne

Projekt miał wiele ciekawych propozycji. | foto SCK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W październiku Samorządowe Centrum Kultury przybliżało mielczanom historię pewnych niezwykłych znajomości sprzed blisko dwu wieków.

 

Projekt „Oborski, Michałowski, Chopin…” przenosił nas w realia XIX w., do czasów burzliwych i tragicznych dla Polski, w których jednak nasi rodacy żyli i realizowali się na wielu polach. Niektórzy z nich rozsławiali Polskę w świeci swoją sztuką – to przypadek Fryderyka Chopina. Inni, jak Maksymilian Oborski i Piotr Michałowski, dali przykład odwagi i patriotyzmu, uczestnicząc w powstaniach narodowowyzwoleńczych. Zwłaszcza Maksymilian Oborski, ojciec właściciela majątku mieleckiego, jest przykładem patrioty, który poświęcił wszystko, walcząc o Polskę. Był uczestnikiem obu powstań. Po powstaniu listopadowym musiał emigrować do Paryża, po styczniowym – został pozbawiony majątku i zesłany w głąb Rosji, co przypłacił zdrowiem. 

Piotr Michałowski był powstańcem listopadowym, który musiał emigrować do Paryża. Był ponadto jednym z wybitnych polskich malarzy tego okresu. To właśnie miłość do sztuki połączyła Oborskiego i Michałowskiego. Oborski wzorował się na Michałowskim, traktował go jak mentora i mistrza. W rezultacie obu połączyła przyjaźń. 

Maksymilian Oborski był szkolnym kolegą Fryderyka Chopina. Najpierw w Liceum Warszawskim, potem podczas studiów. Znali się, korespondowali ze sobą, spotykali się w Polsce, potem w Paryżu. Jeden z ostatnich listów, jaki napisał Fryderyk Chopin, był adresowany właśnie do Maksymiliana Oborskiego. 

Projekt SCK, którego bohaterami byli trzej romantycy, miłośnicy i twórcy sztuki, wielcy polscy patrioci składał się z kilku elementów. Większość zaplanowanych działań udało się zrealizować, niektóre w związku z epidemią – w formie on-line.

 

Wystawa "Oborski, Michałowski, Chopin"

Wystawa w Galerii ESCEK, której wernisaż odbył się on-line 24 października, składa się z grafik i rysunków Maksymiliana Oborskiego, udostępnionych z Muzeum Okręgowego w Koninie. Wystawa miała być dostępna dla widzów do końca listopada, jednak ze względu na konieczność zamknięcia Galerii ESCEK (obostrzenia ogłoszone przez Rząd RP) można ją oglądać na naszej stronie FB. Na wystawie można zobaczyć m.in. zdjęcie „Frederic Chopin w 1849” (fot. Louis Auguste Bisson), reprodukcję portretu Chopina autorstwa Eugène Delacroix (obraz znajduje się w Luwrze), faksymilię listu Chopina do Maksymiliana Oborskiego, reprodukcję obrazu „Maksymilian Oborski na koniu” autorstwa Piotra Michałowskiego, reprodukcję Wilhelma Sasnala.

 

Wędrująca edukacja 

Jednym z elementów projektu była też przenośna wystawa wędrująca po szkołach ponadpodstawowych i artystycznych w powiecie mieleckim. Ekspozycję mogli już oglądać m.in. uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu. Wystawa przedstawia sylwetki trzech romantyków wraz z zarysem historii znajomości Oborskiego z Chopinem i Michałowskim;

 

Album o trzech romantykach

Dzięki dotacji z projektu SCK wydało elegancki album "Oborski, Michałowski, Chopin" (także w wersji angielskiej). Wydawnictwo szerzej przybliża historie życia Fryderyka Chopina, Piotra Michałowskiego i Maksymiliana Oborskiego, bliżej możemy też poznać historię ich znajomości. Teksty do albumu są autorstwa: Joanny Kruszyńskiej, Krzysztofa Haptasia i Piotra Kopińskiego.

 

Chopin wg mielczanina

Dla miłośników sztuki muzycznej SCK przygotowało kolejną propozycję: koncert chopinowski "Z sercem rozczulonym i ze łzą w oku... ". Premiera koncertu odbyła się on-line 23 października, a solistą był znakomity pianista rodem z Mielca - Piotr Kopiński, który na co dzień jest muzykiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (jednej z najlepszych orkiestr w Polsce). Koncert można odtworzyć na naszym koncie YouTubie. W programie znalazły się m.in. Etiuda cis-moll op. 25 nr 6 i Etiuda c-moll op.10 nr 12 oraz Scherzo cis-moll op.39 Fryderyka Chopina. 

Dla seniorów, ale nie tylko

Jedną ze składowych projektu miał być też wykład – wraz z motywami muzycznymi na żywo - dla studentów Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jednak z powodu epidemii zajęcia MUTW są odwołane, stąd Piotr Kopiński nagrał swój wykład. Można się z nim zapoznać na koncie YouTubie SCK.

 

Powrót do epoki Chopina?

Jedną z najbardziej oczekiwanych składowych projektu był koncert finałowy projektu. Wielu melomanów czekało na występ (w sali widowiskowej DK SCK) pianistki Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, Agnieszki Kopińskiej, z towarzyszeniem Mieleckiej Orkiestry Kameralnej. Z powodu choroby solistki październikowy koncert został odwołany. W międzyczasie okazało się, że niemożliwe jest koncertowanie w składzie tak dużym jak Mielecka Orkiestra Symfoniczna, stąd SCK musiało zmodyfikować plany koncertowe. 11 listopada nagrany zostanie koncert Agnieszki i Piotra Kopińskich z towarzyszeniem pięciu muzyków Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie (uznawanej w Polsce za jedną z najlepszych). Soliści – na co dzień muzycy Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach – zagrają fragmenty obu koncertów Chopina. Warto dodać, że w czasach Chopina jego koncerty na ogół wykonywano właśnie z towarzyszeniem kameralnego składu orkiestrowego, a nie jak obecnie – z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. 

Koncert zarejestrowany 11 listopada będzie zamieszczony na naszym koncie YouTube i na naszej stronie FB.

 

Projekt realizowany przez SCK dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.