Odkrywanie kulinarnych skarbów powiatu mieleckiego
Centralnym punktem jarmarku były stoiska z potrawami wielkanocnymi, przygotowane z wielką pasją przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz różnorodne lokalne stowarzyszenia. Odwiedzający mieli okazję degustować tradycyjne wielkanocne przysmaki, których wyjątkowość podkreśla lokalna tradycja i niepowtarzalne receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wyróżniającym się elementem tego roku był konkurs na najlepszy wielkanocny mazurek.
Atrakcje dla najmłodszych
Jarmark w Borowej to nie tylko miejsce dla miłośników kulinariów. Organizatorzy zadbali o to, aby najmłodsi odwiedzający również znaleźli coś dla siebie. Dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach malowania twarzy oraz tworzenia pisanek wielkanocnych - aktywności, które nie tylko dostarczały rozrywki, ale także pozwalały na rozwijanie kreatywności i umiejętności manualnych.
Konkurs „Nasze kulinarne dziedzictwo - wielkanocne smaki powiatu mieleckiego”
Konkurs kulinarny zorganizowany w ramach jarmarku to wydarzenie, które z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników i widzów. Tegoroczna edycja skupiła się na wielkanocnym mazurku, tradycyjnym cieście, które zajmuje honorowe miejsce na świątecznych stołach. Zwyciężczyniami okazały się reprezentantki Koła Gospodyń Wiejskich w Glinach Małych, które zachwyciły jury swoją wersją mazurka, zdobywając tym samym pierwsze miejsce.
Międzynarodowy akcent - występ kapeli Gavaľere
Tegoroczny Jarmark ubarwił także występ kapeli Gavaľere, folklorystycznej grupy ze słowackiego Kolackova. Ich muzyka, pełna regionalnych nut i słowackiego temperamentu, dodała wydarzeniu międzynarodowego charakteru i podkreśliła uniwersalność tradycji wielkanocnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.